Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przeciwko wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad zagłosowało 23 radnych, 10 było "za" a jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Budżet Wrocławia na 2025 rok na sesji RM
Główne założenia przyszłorocznego budżetu zreferował prezydent Jacek Sutryk.
– Przed Państwem, przed wrocławianami, rekordowy budżet. Tak po stronie dochodów, jak i wydatków. (…) Ponad miliard złotych planujemy na wrocławskie inwestycje. Wzrost w stosunku do 2024 roku wynosi około 100 milionów – mówił prezydent Wrocławia.
Skarbnik miasta, Marcin Urban przedstawił najważniejsze uwarunkowania nowego budżetu.
Istotna zmiana nastąpiła na poziomie ustawowym. Od przyszłego roku nie będzie dotacji oświatowej, która pokrywała do tej pory połowę wydatków gminy na edukację. Subwencja zastąpiona ma zostać większymi wpływami z podatków PIT i CIT.
– PIT i CIT szczęśliwie w przypadku Wrocławia są na takim poziomie, że jesteśmy w stanie te wydatki zaplanować – mówił Marcin Urban. Szacowane dochody z PIT i CIT na 2025 rok wynoszą 4,51 mld złotych. Skarbnik miasta podkreślił także, że aktualne zmiany przepisów pozwalają na zaplanowanie budżetu na cały rok. W poprzednich latach było to znacznie utrudnione.
Wrocław odbudowuje też nadwyżkę bieżącą, która ma wynieść 193 miliony złotych. Jest ona istotna dla spłaty zobowiązań. Miasto nie będzie także płaciło już „Janosikowego”, czyli podatku obciążającego zamożniejsze samorządy.
Łącznie wydatki miasta mają wynieść 8,23 mld złotych (w tym 1,04 mld złotych na inwestycje), zaś dochody – 7,66 mld złotych.
Największe inwestycje zaplanowane na 2025 rok
Wśród największych inwestycji planowanych w budżecie na 2025 wymienione zostały m.in.:
- budowa ZSP przy ulicy Zwycięskiej (45 mln),
- TAT z Sępolna na Swojczyce (55 mln),
- rewitalizacja kamienic (63 mln),
- Torywolucja (52 mln),
- przebudowa Bardzkiej i Buforowej (38 mln),
- nowe boiska oraz przebudowy szkół (120 mln).
Miasto planuje także budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego dla osób w spektrum autyzmu przy Morawskiej oraz ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności przy Popielskiego.
Co dalej z projektem budżetu Wrocławia na 2025 rok?
– W tym budżecie będziemy musieli wykonać bardzo ciężką pracę – mówił radny Piotr Uhle z klubu Nowoczesna, zwracając uwagę na konieczność dopracowania jego poszczególnych zapisów.
Dwa posiedzenia komisji ws. budżetu zaplanowano na listopad (22.11 i 27.11), trzecie odbędzie się już w grudniu.
– To jest początek prac nad budżetem. (…) Mam nadzieję, że 19 grudnia ten budżet uchwalimy – mówił Marcin Urban.
Radni przyjęli projekt uchwały budżetowej w pierwszym czytaniu (kluby PO i Lewicy – z opinią pozytywną, klub PiS – bez opinii), podobnie jak projekt uchwały ws. wieloletniej prognozy finansowej.
Sesja Rady Miejskiej Wrocławia - program obrad, transmisja
O godzinie 14.00 Rada Miejska wznowiła obrady po przerwie. Radni głosować będą m.in. nad wysokością stawek podatku od nieruchomości, przystąpieniu do sporządzenia Strategii Rozwoju Wrocławia „Wrocław 2050”, nowego podziału Wrocławia na sektory odbierania odpadów komunalnych (proponowane 6 sektorów w miejsce obecnych 4), a także nad przystąpieniem do sporządzenia dwóch nowych planów zagospodarowania przestrzennego.
XI sesja Rady Miejskiej Wrocławia jest transmitowana na żywo na tej stronie.