wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Szpital z Trzebnicy połączy się ze szpitalem przy Borowskiej

Z końcem roku ma dojść do połączenia Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej ze szpitalem z Trzebnicy – słynącym z sukcesów w replantacji ręki. W ubiegłym tygodniu na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu jego rektor, prof. Marek Ziętek i starosta trzebnicki, Waldemar Wysocki podpisali list intencyjny w tej sprawie. 

Reklama

To pierwszy krok na drodze połączenia obu szpitali. Skąd pomysł połączenia placówek?

Zatrudniający ok. 500 osób Szpital im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy ma około 30 mln zł długu, a powiat trzebnicki 20 mln zł długu (budżet gimny wynosi 60 mln zł) i przez najbliższe kilka lat nie może zaciągnąć kredytu. W dodatku szpital ma mały kontrakt z NFZ, który nie pokrywa kosztów leczenia, m.in. pozwala na zaledwie dwie operacje replantacji ręki w roku i generuje długi. – Połączenie ze szpitalem klinicznym przy Borowskiej to jedyna szansa ratowania naszego szpitala i dla pacjentów, tak by nie stracili dostępu do wysokiej jakości leczenia  – uważa starosta Waldemar Wysocki.

Na razie nie wiadomo na jakich zasadach szpital z Trzebnicy będzie funkcjonować po konsolidacji, czy stanie się np. filią szpitala uniwersyteckiego. Będzie to przedmiotem dalszych negocjacji zespołów roboczych każdej ze stron, które muszą to wypracować. Nie wiadomo jeszcze kto przejmie dług szpitala. Dyrektor szpitala w Trzebnicy Piotr Dytko zapewnia, że połączenie nie pociągnie za sobą zwolnień.

Monika Kowalska, rzeczniczka szpitala USK przy ul. Borowskiej podkreśla, że dzięki połączeniu obie placówki zyskają, a szpital w Trzebnicy będzie się rozwijać, a lekarze dalej robić swoje.  – Już od jakiegoś czasu współpracujemy ze szpitalem w Trzebnicy. Pacjenci po transplantacji trafiają do nas na dalsze leczenie na oddział chirurgii ręki - mówi. W szpitalu przy Borowskiej zresztą już niedługo będą wykonywane operacje transplantacji rąk. Poza tym, dzięki konsolidacji możliwe będzie lepsze wykorzystanie kontraktu z NFZ, co wpłynie na poprawę sytuacji finansowej szpitala w Trzebnicy.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl