wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:52

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studentka Wydziału Architektury nagrodzona w międzynarodowym konkursie

Projekt studentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej został wyróżniony drugą nagrodą w konkursie organizowanym w Hiszpanii. Polka rywalizowała z autorami 400 prac z całego świata.

Reklama

Intencją organizatorów konkursu „You’re ON” jest promocja dokonań studentów architektury i dizajnu, który projekty oferują rozwiązania współczesnych i przyszłych problemów cywilizacyjnych.

Wrocławiankę doceniono za pracę zatytułowaną „Drewno działa(ń)- Centrum Warsztatowe, Sztokholm” powstałą pod opieką dr inż. Ady Kwiatkowskiej w Katedrze Architektury i Sztuk Wizualnych Politechniki Wrocławskiej.

Propozycja młodej projektantki to „sztokholmska fabryka drewna” – miejsce, które będzie centrum warsztatowym i  laboratoriami do obróbki drewna oraz terenami wystawowymi. Ma łączyć rzemieślników i projektantów przyczyniających się do utrzymywania miejscowej tradycji, a także przyciągać turystów w rejon Gamla Stan, czyli do zabytkowej dzielnicy Szwecji.

W swoim projekcie Maria Barda postawiła na drewno jako materiał konstrukcyjny, bo jest lekkie, tanie i trwałe, a do tego odnawialne. - Zaprojektowane przeze mnie centrum warsztatowe jest kontynuacją tradycji, łącząc fundamentalne wartości ze znakiem współczesności - opowiada Maria Bardy w serwisie Politechniki. - Architektura ma łączyć się z designem, sztuką i dziedzictwem zakorzenionych tradycji nordyckich, tworząc łącznik pomiędzy miejskim i kulturowym życiem stolicy.

Warsztaty w "blobach"

Pomysł wrocławianki nawiązuje do tradycyjnej konstrukcji ramowej. Równie oryginalne jest wnętrze budynku, w którym także zastosowała to rozwiązanie, ale ramy miałyby zakrzywione formy i wypełniałyby je „bloby” o organicznych kształtach. W ich wnętrzu powstałyby strefy warsztatowe.

W salach warsztatowych możliwa byłaby mało inwazyjna obróbka drewna, a także praca z komputerem czy szkicownikiem. Z kolei w kondygnacji podziemnej znalazłaby się strefa pracy głośnej i wibrującej.

Autorka zaproponowała, by plac przy centrum w całości pokryć deskami. – Jego ukształtowanie zakłada delikatne odkształcenia terenu, a to tworzyłoby atrakcyjne miejsce do jazdy na rowerze, deskorolce czy po prostu odpoczynku i spotkań – dodaje.

Pwr/w

Rys/Maria Barda/PWr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl