wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Porady mieszkaniowe
  6. Sprawdź dewelopera

Zakup mieszkania to zwykle inwestycja na wiele lat, w którą najczęściej inwestujemy wszystkie nasze oszczędności. Dlatego, aby zamiast wielkiej radości z nowego lokum, nie popaść w kłopoty, warto jak najdokładniej sprawdzić dewelopera, od którego kupujemy nasze mieszkanie.

Jeną z najważniejszych kwestii, jakie musimy sprawdzić jest to, czy deweloper jest właścicielem działki, na której powstaje osiedle, które nas zainteresowało. Jeśli tak nie jest, może to być niepokojące dla jego przyszłych lokatorów. Deweloper sprzedający daną nieruchomość powinien być właścicielem gruntu, na którym inwestycja jest realizowana.

Niezwykle istotne jest również to, czy inwestycja posiada prawomocne pozwolenie na budowę. Jeżeli tak nie jest, bank z pewnością nie udzieli nam kredytu na zakup mieszkania. Pozwolenie na budowę poświadcza bowiem zamknięcie ważnych procedur niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Każdy deweloper ma obowiązek udostępnić wszelkie dokumenty potwierdzające stan prawny inwestycji. Jednym z nich jest również aktualny wypis z Księgi Wieczystej. Uwiarygadnia on prawidłowy i deklarowany przez dewelopera stan prawny inwestycji, zwłaszcza dotyczący kwestii własności.

Jedną z najważniejszych cech dewelopera jest jego doświadczenie w realizacji projektów. W tym celu najlepiej dokładnie sprawdzić firmę i dowiedzieć się, ile osiedli, mieszkań, apartamentów czy domów zrealizowała, a następnie odwiedzić część z nich i porozmawiać z mieszkańcami.

Trzeba też pamiętać o tym, że w przypadku braku pozwolenia na użytkowanie nie można podpisać aktu notarialnego przeniesienia własności.

Warto również sprawdzić czy spółka stosuje się do przepisów tzw. ustawy deweloperskiej – ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Na jej mocy od 29 kwietnia 2012 roku spółki realizujące przedsięwzięcia deweloperskie w Polsce mają obowiązek realizowania swoich inwestycji stosując przy tym rachunek powierniczy, który zabezpiecza wpłacone pieniądze klientów.

Z pewnością o kondycji finansowej dewelopera świadczy to, ile gotówki miał na koniec roku sprawozdawczego. Znaczna kwota, wykazana w dokumentacji, jest gwarancją sprawnego zrealizowania wszystkich jego projektów mieszkaniowych. Dla klientów jest to pewność otrzymania zakupionego mieszkania bez jakichkolwiek przeszkód.

Gwarancją bezpieczeństwa inwestycji dla klienta jest również przynależność wykonawcy inwestycji do Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Przedsiębiorstwa, które do niego należą muszą legitymować się co najmniej dwuletnim doświadczeniem i przestrzegać Kodeksu Dobrych Praktyk.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl