wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Odwrócony kredyt hipoteczny - nie tylko dla seniorów

Będzie odwrócony kredyt hipoteczny (fot. FH Dom)

Nowa ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym  

Reklama

To ma być propozycja dla seniorów, którzy będą chcieli mieć dodatkowych dochód do emerytury. W zamian za zrzeczenie się praw do mieszkania będą mogli liczyć na odwrócony kredyt hipoteczny czyli w praktyce do ich kieszeni wpadnie kilkaset złotych.

– Żyję z emerytury. Dziś to 1600 zł miesięcznie. Mam 60-metrowe mieszkanie i nie mam komu go przekazać, bo dzieci mieszkają za granicą. Gdybym zdecydował się na odwrócony kredyt hipoteczny miałbym dodatkowe 900 złotych. Dla mnie to dużo, bo na leki miesięcznie wydaję 400 złotych – opowiada pan Jan, mieszkaniec osiedla Nowy Dwór.

Na czym polega hipoteka odwrócona?

Jest to oferta skierowana do osób starszych, najczęściej po 65 roku życia. W zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości, wypłacane będzie comiesięczne świadczenia. Kwota zależy od m.in. wieku, płci i wartości nieruchomości.

– Przykładowo, w Funduszu Hipotecznym DOM, sześćdziesięciopięcioletni mężczyzna, który jest właścicielem nieruchomości o wartości 400 tys. zł może dostawać dożywotnio ok. 650 zł miesięcznie. Ten sam senior, w wieku siedemdziesięciu pięciu lat może liczyć na blisko 1000 zł miesięcznie – mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Prawnicy radzą ostrożność

– Ważne jest określenie wartości świadczenia. Warto wiedzieć, jakie są możliwości rozwiązania umowy, w przypadku gdy będzie ona niekorzystna. W żadnym wypadku nie należy podejmować decyzji pochopnie – wylicza Barbara Kras, radca prawny

– Trzeba uważać na te umowy. Obawiam się, że mogą być niezrozumiałe dla starszych osób, dlatego warto skonsultować je z prawnikiem – mówi Maciej Korta, mecenas.

– Jest to wyprowadzenie majątku z przyszłego spadku – podkreśla Andrzej Malicki, mecenas. – Dlatego warto to skonsultować z rodziną. Może najbliżsi pomogą i nie trzeba będzie zawierać takich umów. Jeżeli się zdecydujemy, to warto zwrócić uwagę na wartość i waloryzację świadczeń. Chodzi o to, czy nie będą zaniżone w stosunku do wartości mieszkania.

Ma być bezpiecznie

W ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym są mechanizmy, które mają chronić osoby starsze:

  • Senior będzie miał zagwarantowane dożywotnie korzystanie ze swojego mieszkania lub domu.
  •  Wycenę nieruchomości ma robić rzeczoznawca. Na tej podstawie ma być obliczone świadczenie. Ale gdyby była duża rozbieżność między wartością rynkową a kwotą rzeczoznawcy – senior będzie mógł się wycofać.
  • Podpisanie umowy ma być kilkuetapowe. Dzięki temu na każdym etapie zawierania umowy będzie można się wycofać.
  • Senior będzie mógł wypowiedzieć umowę, gdy nie wpłynie, choćby czasowo, przysługujące mu świadczenie.

Jak nie odwrócony kredyt hipoteczny to może renta dożywotnia?

Seniorzy chcący mieć dodatkowe pieniądze mogą się zdecydować na inne rozwiązanie – rentę dożywotnią. O ile w przypadku odwróconego kredytu hipotecznego ustawa już jest, to w przypadku renty dożywotniej jeszcze nie. Nad przepisami pracuje Ministerstwo Gospodarki. Póki co renta dożywotnia jest oferowana od kilku lat przez fundusze hipoteczne w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego.

Jaka jest różnica między rentą dożywotnią a odwróconym kredytem hipotecznym? Renta będzie wypłacana do końca życia. Odwrócony kredyt hipoteczny może być na określony czas – 5 lub 10 lat.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl