Jazda konna bez ogłowia to marzenie wielu jeźdźców. Porozumienie, jakie trzeba wtedy uzyskać w relacji jeździec-koń, jest czymś niesamowitym. Nauka jest bardzo trudna, wymaga specjalnego treningu wierzchowca i pewności, że koń się zatrzyma, gdy dostanie odpowiedni sygnał. Już we wrześniu będziemy mogli zobaczyć profesjonalistów w akcji.
Zacięta rywalizacja
Poprzednio organizowano mistrzostwa krajowe, a w każdej dyscyplinie brało udział kilkudziesięciu uczestników z całej Polski. Tym razem, gdy to impreza międzynarodowa, organizatorzy spodziewają się m.in. zawodników z państw sąsiednich. Jazda bez ogłowia nie jest sportem olimpijskim, ale jego popularność rośnie, zawodników z czasem przybywa.
Do wyboru do koloru
Lista konkurencji jest bardzo zróżnicowana. Każdy znajdzie idealną dla siebie, więcej – jeden uczestnik będzie mógł wziąć udział aż w trzech dyscyplinach na jednym koniu. Zawodnicy będą mogli sprawdzić się zarówno w dyscyplinach klasycznych, jak i westernowych. Ta pierwsza kategoria dzieli się na ujeżdżenie, skoki przez przeszkody oraz próbę Caprillego, która łączy w sobie cechy dresażu i skoków. Sportowcy próbujący sił w stylu westernowym będą mogli wziąć udział w konkurencji western horsemanship i trial.
Zapisy zawodników trwają do 11 września.
Zawody to nie wszystko
W ten dzień na terenie Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice będzie również świętowany Europejski Dzień Konia. Z tej okazji na widzów mistrzostw czekają różne atrakcje. Między innymi specjalne stoiska, na których producenci sprzętu jeździeckiego zaznajomią widzów mistrzostw ze swoimi towarami, w tym zaprezentują ubiór dla jeźdźca, sprzęt dla konia, akcesoria i dekoracje. Będą także fizjoterapeuci.
Oprócz tego swoją ofertę pokażą miasta członkowskie Euro EQUUS, stowarzyszenia promującego dziedzictwo kulturowe związane z końmi. Widzowie będą mogli zobaczyć reprezentantów z takich miast jak portugalska Golega czy belgijski Waregem. W drugi dzień odbędzie się na wyścigach Dzień Portu Lotniczego Wrocław.
Każdy zainteresowany jeździectwem będzie mógł obejrzeć pokaz pracy z koniem. Wystąpi również Blanka Satora, która na co dzień pracuje z końmi rasy andaluzyjskiej oraz falabella, a tym razem przedstawi Królewską Andaluzyjską Szkołę Jazdy w Jerez de la Frontera.
Wstęp wolny.

Mistrzostwa świata w jeździe bez ogłowia
Wydarzenia sportowe / Zawody / W plenerze / Dla wszystkich Wyścigi konne Wrocław - Tor Partynice
Monika Bierońska