wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Rekreacja we Wrocławiu
  4. Aktywnie w mieście i okolicach
  5. Kolejna edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego. Rozmowa z prof. Tomaszem Zatońskim
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu (od lewej): biegną prof. Tomasz Zatoński i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia BUMWRO
Na zdjęciu (od lewej): biegną prof. Tomasz Zatoński i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Po dwóch latach przerwy Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu powraca do kalendarza sportowych imprez. Organizatorzy zachęcają do zapisów zarówno zaawansowanych sportowców, jak i niedzielnych miłośników biegania. Dlaczego warto biegać? Jak przygotować się do rywalizacji? Czy spowodowana pandemią przerwa wpłynęła na zainteresowanie biegiem, który odbędzie się już 1 października? O tym z prof. Tomaszem Zatońskim porozmawiał Mateusz Lubański.

Reklama

Jak zapisać się na Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu?

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Zapisy wciąż trwają!

Organizatorzy zapraszają do udziału nie tylko studentów, wykładowców i lekarzy, ale również wszystkich pozostałych mieszkańców Wrocławia.

Na Bieg Uniwersytetu Medycznego można zapisać się na stronie internetowej firmy Datasport.

Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dlaczego warto być aktywnym?

Warto jednak pamiętać, że pokonanie dystansu 10 kilometrów wymaga odpowiednich przygotowań, a ich rozpoczęcie powinno się skonsultować z lekarzem. Czy zatem wszyscy mogą biegać? Jakie najczęstsze błędy popełniają początkujący biegacze? Dlaczego warto wziąć udział w Biegu Uniwersytetu Medycznego? O tym w rozmowie z Mateuszem Lubańskim opowiedział dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem, a zarazem dyrektor BUMWRO.

ML: Przed nami kolejna edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego. Kto powinien zainteresować się udziałem w tym wydarzeniu?

dr hab. n. med. Tomasz Zatoński: Bieg Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu to impreza sportowa dla wszystkich. Zapraszamy każdego biegacza przygotowanego do pokonania dystansu 10 km. Startują u nas zarówno sportowcy, pokonujący ten dystans w niewiele ponad 30 minut, jak i amatorzy, którzy realizują swoje życiowe wyniki. Inni biegają we własnym tempie, dla przyjemności i zdrowia. Osoby, które nie mogą samodzielnie biegać, pokonują trasę w specjalnych wózkach biegowych. Startują u nas pacjenci po poważnych chorobach np. po przeszczepach narządów, chorobach nowotworowych, pokazują, że pomimo tego mogą realizować aktywność fizyczną na wyższym poziomie. Mamy biegi dla dzieci na dystansach 400, 800 i 1200 metrów. Starsze dzieci i młodzież zapraszamy do wolontariatu i pomocy przy organizacji biegu. 

Dlaczego więc warto biegać? Bo liczba uczestników chyba najlepiej udowadnia, że warto.

Bieganie jest najprostszą i najbardziej naturalną formą aktywności fizycznej, a przez to najlepszą profilaktyką chorób cywilizacyjnych. Zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią dietą, zdrowym stylem życia jaki promujemy.

Bieganie może realizować niemalże każdy. Nie wymaga dużego nakładu finansowego. Może być realizowane niemalże wszędzie i właściwie przez cały rok.

Czy zainteresowanie imprezami biegowymi nadal jest tak duże, jak jeszcze kilka lat temu?

Paradoksalnie po okresie pandemii, kiedy spodziewałem się wzrostu zainteresowania i poczucia niedosytu bieganiem, obserwujemy zmniejszenie zainteresowania udziałem w imprezach masowych. Biegi, w których startowało kilkanaście tysięcy zawodników, mają niewiele ponad połowę dawnej liczby zgłoszeń. Trudno mi jest powiedzieć, z czego to może wynikać i czy zainteresowanie udziałem w biegach masowych wróci do stanu sprzed pandemii.

Jak wymagającym dystansem jest 10 kilometrów? To trasa, na którą mogą się zdecydować osoby, które na co dzień mają raczej niewiele wspólnego z bieganiem?

Do przebiegnięcia 10 km należy się przygotować. Wymaga to odpowiedniego czasu i zróżnicowanych treningów biegowych. Dla uczestników BUMWRO przygotowaliśmy taką ofertę. Na naszym facebookowym profilu cyklicznie zapraszamy na wspólne treningi z najlepszymi trenerami różnych dyscyplin. Ostatni trening z trenerem rugby, Wojciechem Wróblewskim, miał miejsce dwa tygodnie temu. Wcześniej mieliśmy zajęcia z trenerem boksu, Mariuszem Cieślakiem, czy z trenerami samego biegania, jak choćby Adrian Danilewicz.

Jakie najczęstsze błędy popełniają początkujący biegacze, przede wszystkim z punktu widzenia troski o własne zdrowie?

Na pewno nie wolno wstać z kanapy i wystartować w biegu na 10 km czy półmaratonie. Nie powinniśmy przesadzać z intensywnością ćwiczeń. Powinniśmy mieć należne okresy regeneracji. Bez tego bardzo łatwo o niepotrzebną kontuzję. No i przy pierwszych symptomach kontuzji czy nawet wątpliwościach, które dotyczą naszego zdrowia, warto skonsultować je z lekarzem.

To oczywiście dotyczy osób zdrowych. Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi powinny zacząć właśnie od wizyty u lekarza. Warto poinformować o naszych planach rozpoczęcia amatorskiego biegania i zapytać o właściwe zalecenia.

Często słyszy się, że bieganie ma korzystny wpływ zarówno na nasze samopoczucie fizyczne, jak i na zdrowie psychiczne. Ile w tym prawdy? 

Oczywiście, że regularne treningi – także biegowe – pozytywnie wpływają nie tylko na naszą kondycję, ale również na nasze samopoczucie. Nie chodzi nawet o legendarne uwalnianie endorfin – tak po prostu, będąc świadomym własnej sprawności fizycznej czujemy się lepiej. Mamy większą pewność siebie, łatwiej jest nam stawiać czoła codziennym wyzwaniom, w tym zawodowym. Samotne bieganie sprzyja przemyśleniom, wspólne natomiast ułatwia nawiązywanie relacji społecznych. Niewątpliwie są to bardzo pozytywne wartości. Jeżeli tylko dodamy do tego benefity dla naszego zdrowia, to pozostaje tylko założyć odpowiednie buty i wyjść do parku na trening biegowy.

Sponsorem Strategicznym Biegu Uniwersytetu Medycznego jest PKN Orlen.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl