wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:27

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 we Wrocławiu

W poniedziałek, 2 września, rok szkolny 2019/2020 rozpoczęło we Wrocławiu ponad 85 tys. dzieci i młodzieży. Przed tym rokiem wygaszono gimnazja, w związku z czym w szkołach średnich mamy do czynienia z podwójnym rocznikiem. Wrocław podwoił jednak liczbę miejsc dla uczniów, dzięki czemu żaden uczeń nie został bez szkoły. Miasto podczas wakacyjnych remontów wydało ok. 40 mln złotych na modernizację placówek - szkół i przedszkoli, m.in. na nowe boiska, nowe kuchnie, ocieplenie budynków.

Reklama

Rok szkolny rozpoczął się m.in. w 46 szkołach średnich, dla których będzie to wyjątkowy czas – pierwszy po wygaszeniu gimnazjów, podczas którego nauczyciele będą realizować równocześnie dwie podstawy programowe. W Liceum Ogólnokształcącym nr XIII im. Aleksandra Fredry przy ul. Haukego-Bosaka 33 uruchomionych zostało aż 17 pierwszych klas: dziewięć oddziałów po szkole podstawowej i osiem po gimnazjum.

– To niemal dwa razy więcej oddziałów, niż przed rokiem. W sumie mamy obecnie aż 35 klas. Dzięki życzliwości miasta, w szczególności Departamentu Edukacji udało nam się wyremontować i dostosować część pomieszczeń na potrzeby realizacji w nich zajęć lekcyjnych, dzięki czemu pomimo tak dużej liczby uczniów szkoła będzie mogła funkcjonować w godzinach 7.30-15.30. Wszystkim uczniom życzę wielu sukcesów, aktywnego udziału w życiu szkoły oraz rozwoju osobistego – podkreśliła Urszula Spałka, dyrektor LO nr XIII.

Podczas tegorocznego rozpoczęcia roku szkolnego, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował o planie budowy kompleksu sportowego przy Liceum nr XIII.

Prezydent Jacek Sutryk wręczył dyrektor LO nr XIII symboliczną kielnię pod budowę nowego kompleksu sportowego, fot. Bartosz Moch

Prezydent Jacek Sutryk wręczył dyrektor LO nr XIII symboliczną kielnię pod budowę nowego kompleksu sportowego, fot. Bartosz Moch

– Jak co roku na początku września wracacie do szkoły. Wasze liceum to placówka z duszą i możecie być dumni, że jesteście lub stajecie się właśnie jej częścią. Mamy szczęście, że żyjemy i uczymy się w pięknym mieście, w którym jednak zawsze pozostaje coś do zrobienia. Jednym z takich projektów jest budowa kompleksu sportowego. Dziś przekazuję pani dyrektor symboliczną kielnię obiecując, że jeszcze w 2019 r. ogłosimy przetarg na budowę nowej hali, która powstanie tutaj do 2023 roku – powiedział Jacek Sutryk.

– Życzę wam wszystkiego dobrego. Dziękuję również nauczycielom, gdyż poprzedni rok był bardzo trudny. Wspieram wasze postulaty oraz oczekiwania i mam nadzieję, że w Polsce uda się zbudować odpowiedni status nauczyciela – dodał prezydent Wrocławia.

Jacek Sutryk pojawił się również na rozpoczęciu roku w Liceum Ogólnokształcącym nr V im. Gen. Jakuba Jasińskiego przy ul. Jacka Kuronia 14, w LO nr XV im. mjr. Piotra Wysockiego przy ul. Wojrowickiej 58 oraz w nowo powstałym Zespole Szkół Nr 8 (w skład którego wchodzi Liceum Ogólnokształcące nr XVI i Technikum nr XIX). Inaugurację w ZS nr 8 uświetniły występy artystyczne.

Rozpoczęcie w Zespole Szkół nr 8 przy ul. Mikołaja Reja 1/3, fot. Bartosz Moch

Rozpoczęcie w Zespole Szkół nr 8 przy ul. Mikołaja Reja 1/3, fot. Bartosz Moch

 

Liczba uczniów we wrocławskich szkołach i przedszkolach

Do placówek prowadzonych przez miasto w nowym roku szkolnym będzie uczęszczać:

  • prawie 16,5 tys. dzieci w 109 przedszkolach,
  • około 43 tys. uczniów szkół podstawowych klas I-VIII oraz oddziałów przedszkolnych w 80 szkołach podstawowych,
  • około 26 tys. uczniów w 46 liceach, technikach i szkołach branżowych.

Największe zmiany dotyczą szkół średnich, w których - w związku z rządową reformą edukacji, będzie w tym roku aż o ponad 7,7 tys. uczniów więcej niż przed rokiem.

Po drugim etapie elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, który zakończył się 30 sierpnia, wciąż pozostało ponad 2,5 tysiąca wolnych miejsc (w tym aż 700 w liceach ogólnokształcących). Z wrocławskiej oferty wciąż mogą skorzystać uczniowie, którzy do tej pory nigdzie się nie zakwalifikowali.

Miasto zwiększyło jednak liczbę miejsc, dzięki czemu żadne dziecko nie zostało bez szkoły.

Tworzycie fundamenty społeczeństwa

Pierwszym akordem nowego roku szkolnego było piątkowe spotkanie władz miasta z dyrektorami wrocławskich szkół i przedszkoli w Teatrze Muzycznym Capitol.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, mówił m.in. o roli nauczycieli we współczesnym świecie: - Wszystkie projekty miejskie, wszystko, co robią podmioty miejskie, instytucje, firmy, korporacje, organizacje społeczne i wrocławskie uczelnie, tego by nie było, gdyby nie wy, nauczyciele, i wylewany przez was fundament, ten edukacyjny, jak i wychowawczy. Za to jestem wam niezwykle wdzięczny. Dlatego zawsze będę stał po waszej stronie i zawsze możecie liczyć na moje wsparcie.

O priorytetach, na które stawiają władze Wrocławia, opowiadali wiceprezydent Renata Granowska i Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia.

Wiceprezydent Wrocławia zwracała uwagę na coraz większy problem związany z otyłością Polaków w wieku szkolnym. Wymieniała serię zadań oraz projektów, które mają być wsparciem w ograniczeniu tego procesu wśród dzieci i młodzieży.

Natomiast szef Departamentu Edukacji skupił się na sprawie bezpieczeństwa w szkołach. Przekazywanie młodzieży wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń i sposobów ich unikania to istotny element procesu edukacji. - Kontynuowany będzie program „Wrocławska bezpieczna szkoła” i cały pakiet innych działań dotyczących bezpieczeństwa w placówkach oświatowych – zapowiedział Jarosław Delewski.

Inwestycje w edukację

Około 40 mln złotych wydało miasto na wakacyjne remonty w przedszkolach i szkołach. Wśród zrealizowanych są m.in. tworzenie węzłów żywienia, budowa przedszkoli, termomodernizacje i remonty elewacji oraz budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych.

Szczegółową listę remontów w szkołach i przedszkolach prowadzonych w okresie wakacji znajdziecie tutaj.

Od 2 września zaczyna działać nowe przedszkole nr 17 przy ul. Okulickiego na Zakrzowie. Budowa ośmiooddziałowej placówki dla dwustu dzieci kosztowała blisko 8 mln złotych. Do końca roku planowane jest również otwarcie przedszkola na Stadionie Wrocław (350 miejsc). Trwa też budowa przedszkola przy ul. Jackowskiego, w 2020 r. przyjętych tam zostanie dwieście dzieci.

Realizowane inwestycje do końca 2019 r.

Obiekty oświatowe:

  • Przedszkole nr 91 ul. Zaporoska, budowa przyłącza wodociągowego. Koszt: 88 tys. 560 zł
  • Technikum nr 15 ul. Skwierzyńska, dostosowanie budynku do wymogów przepisów przeciwpożarowych. Koszt: 2 mln 29 tys. 500 zł
  • SP nr 3 ul. Bobrza, przebudowa i remont sali gimnastycznej. Koszt: 1 mln 494 tys. 500 zł
Zdjęcie archiwalne - SP nr 3 z maja 2019 r. Fot. ZIM

Zdjęcie archiwalne - SP nr 3 z maja 2019 r. Fot. ZIM

  • SP nr 5 ul. Jelenia, wydzielenie bloku żywienia w formie cateringu. Koszt: 1 mln 259 tys. zł
  • Przedszkole ul. Jackowskiego, budowa przedszkola 8-oddziałowego z zagospodarowaniem terenu. Koszt: 8 mln 585 tys. 145 zł
Zdjęcie archiwalne - budowa Przedszkola przy ul. Jackowskiego z maja 2019 r. Fot. ZIM

Zdjęcie archiwalne - budowa Przedszkola przy ul. Jackowskiego z maja 2019 r. Fot. ZIM

  • SP nr 109 ul. Inżynierska, przebudowa i remont budynku, w tym: instalacja elektryczna i teletechniczna w budynku głównym oraz przebudowa i remont bloku żywienia. Koszt: 1 mln 595 tys. zł.

Zewnętrzna infrastruktura sportowa

  • SP nr 85 ul. Traugutta, przebudowa i remont boiska ze sztucznej trawy. Koszt: 375 tys. zł

Odnowione przejścia, prelekcje strażników miejskich

Przygotowania do roku szkolnego prowadziły także inne jednostki miejskie. W ramach corocznej akcji "Szkoła”, ZDiUM zlecił odmalowanie oznakowania na drogach sąsiadujących z placówkami edukacyjnymi. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych.

W sumie w ok. 140 lokalizacjach zostało odmalowanych około pół tysiąca przejść dla pieszych. Wrocławianie mogą podpowiedzieć ZDIUM, gdzie ich zdaniem jeszcze należy odnowić oznakowanie przejścia. Wystarczy napisać na adres: [email protected], lub zadzwonić pod numery: 71 376 00 22, 19501.

Do rozpoczęcia roku szkolnego włączyła się także wrocławska straż miejska. W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” strażnicy miejscy zadbają o porządek i bezpieczeństwo w okolicach placówek edukacyjnych. Poza tym poprowadzą zajęcia z uczniami na temat bezpieczeństwa na drodze, o pierwszej pomocy, czy ekologii.

Nowe lokalizacje SOSW nr 1

Zmiany objęły organizację zajęć podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1. Przygotowano dla nich miejsca w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowaczym nr 10 przy ul. Parkowej oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 11 przy ul. Kamiennej. W obu placówkach przeprowadzono prace, które zwiększyły komfort i podniosły wymagane standardy.

Sala w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej

W ośrodku przy ul. Parkowej odświeżono, pomalowano i przygotowano m.in. sale lekcyjne, gabinety, salę gimnastyki korekcyjnej, szatnię, toalety. Zakupiono schodołaz gąsienicowy – to spore ułatwienie dla uczniów z niepełnosprawnościami. Ogłoszono także przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na budowę windy.
W SOSW nr 11 także odświeżono i przygotowano pomieszczenia na potrzeby funkcjonowania SOSW nr1. Na parterze oraz I piętrze placówki przeprowadzono prace dotyczące m.in. sal lekcyjnych, gabinetu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, szatni, sali do zajęć rewalidacyjnych, toalet, sali gimnastyki korekcyjnej, czy sali multimedialnej. Uczniowie będą mogli też korzystać z siłowni i basenu we wrocławskim Aquaparku.

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowaczy nr 11 przy ul. Kamiennej

W sumie na prace w obu ośrodkach przeznaczono ok. 600 tys. zł. Miasto zadba także o dowóz dzieci do nowych lokalizacji. Część dzieci z SOSW nr 1 złożyła deklarację pozostania w placówce prowadzonej przez Fundację, przy ul. Lutra. Wciąż trwają zapisy i rodzice cały czas mogą skorzystać z oferty fundacji.

Kalendarz roku szkolnego 2019/2020

Rok szkolny potrwa do 26 czerwca 2020 r. Ferie zimowe w województwie dolnośląskim zaplanowano w dniach 10-23 lutego 2020 r. Szczegółowy kalendarz dostępny tutaj.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl