wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyniki rekrutacji do szkół średnich. Wrocław podwoił liczbę miejsc

We wtorek, 16 lipca uczniowie poznają wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020. Pomimo podwójnego rocznika wynikającego z reformy edukacji, we Wrocławiu żadne dziecko nie zostanie bez szkoły.

Reklama

– Tegoroczna rekrutacja jest wyjątkowa ze względu na reformę edukacji, z którą muszą zmierzyć się samorządy. Nie jest to łatwe zadanie, ale jestem przekonana że we Wrocławiu poradziliśmy sobie z nim bardzo dobrze i zrobiliśmy wszystko, żeby każde dziecko miało zapewnione miejsce w szkole średniej – podkreśliła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Czytaj też: 0d 26 lipca rekrutacja uzupełniająca. Lista wolnych miejsc 

W stolicy Dolnego Śląska liczba wolnych miejsc po pierwszej turze rekrutacji przewyższa liczbę uczniów, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły. Na początku miasto przygotowało w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych 12 684 miejsca. Chętnych w rekrutacji było 14 151 dzieci. Po pierwszej turze do wybranych szkół zakwalifikowanych zostało 12 247 uczniów.

– Podwójny rocznik we Wrocławiu to również podwójna liczba miejsc w szkołach, które zwiększyliśmy proporcjonalnie w stosunku do ilości chętnych zarówno w liceach (łącznie o 905 miejsc - przyp. redakcji) , ale również w technikach (555 miejsc) i w szkołach branżowych. Dzięki temu liczba uczniów, które nie dostały się do wymarzonych placówek jest porównywalna do tej z zeszłego roku – wyjaśnił Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW.

W sumie spośród wszystkich chętnych we Wrocławiu do szkoły nie zakwalifikowało się jeszcze 1618 osób. Wciąż jednak we wrocławskich placówkach wolne zostały 1904 miejsca, a miasto uruchomi dodatkowo ok. 47 klas, dzięki m.in. zaadoptowaniu na potrzeby szkół średnich budynków lub ich części po dotychczasowych gimnazjach.

– Najpopularniejsze licea zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i selekcja jest spora, dlatego obecna sytuacja, że do pewnych szkół brakuje miejsc nie jest spowodowana podwójnym rocznikiem. Tak było zawsze – dodał Jarosław Delewski.

Coraz więcej chętnych spod Wrocławia i do szkół branżowych

Wyniki tegorocznej rekrutacji pokazują również, że coraz więcej uczniów spoza Wrocławia chce kontynuować swoją naukę w stolicy Dolnego Śląska.

– Do tej pory było to ok. 25-30% wszystkich zgłoszeń, a obecnie ok. 45% startujących w rekrutacji stanowią chętni mieszkający poza granicami Wrocławia. To bardzo dobra wiadomość, która pokazuje, że działamy w ramach całej aglomeracji a nasze szkoły mają wysoki poziom nauczania, co przyciąga młodych ludzi. Cieszy również, że coraz większą popularnością cieszą się technika i szkoły branżowe, które przeżywają renesans – powiedział dyrektor Departamentu Edukacji UMW.

Budynek Liceum Ogólnokształcącego nr IX przy ul. Piotra Skargi 31 we Wrocławiu

Budynek Liceum Ogólnokształcącego nr IX przy ul. Piotra Skargi 31 we Wrocławiu

Najpopularniejsze wrocławskie placówki podczas tegorocznej rekrutacji to m.in.: Liceum Ogólnokształcące nr VII przy ul. Kruczej, Liceum Ogólnokształcące nr VIII przy ul. Zaporoskiej, Liceum Ogólnokształcące nr V przy ul. Kuronia, LO nr III przy ul. Składowej czy LO nr IX przy ul. Piotra Skargi.

Wyniki rekrutacji mailowo zaczną spływać do uczniów już po północy w nocy z 15 na 16 lipca. Do 24 lipca (do godz. 15.00) uczniowie powinni złożyć oryginały dokumentów do szkół, do których zostali zakwalifikowani. Następnego dnia (25 lipca) ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. W tym samym dniu rozpocznie się nabór uzupełniający w szkołach dysponujących wolnymi miejscami, który potrwa do końca wakacji.

– Apelujemy do uczniów i rodziców – proszę pamiętać, że zgodnie z wymogami, po umieszczeniu nazwiska na liście osób zakwalifikowanych do nauki w danej szkole, należy do niej dostarczyć wymagane oryginały dokumentów. O wszystkim uczniowie będą informowani w harmonogramie rekrutacji – zauważyła wiceprezydent Granowska.

Od prawej: Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW, Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia, Izabela Koziej, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr IX przy ul. Piotra SkargiOd prawej: Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW, Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia, Izabela Koziej, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr IX przy ul. Piotra Skargi

W związku z podwójnym rocznikiem pada także pytanie o nauczanie w systemie zmianowym. Ze wstępnych informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół wynika, że zwiększenie liczby oddziałów w szkołach może spowodować wydłużenie czasu pracy niektórych placówek do godz. 17.00, a nawet dłużej. Sytuacje dotyczyć będą wybranych placówek i prawdopodobnie ograniczą się tylko do najbliższego roku szkolnego.

Rekrutacja do szkół średnich w liczbach

  • wstępnie przygotowanych zostało 12 684 miejsc w szkołach,
  • chętnych na te miejsca było 13 865 uczniów,
  • liczbę miejsc zwiększono do 14 151,
  • zakwalifikowanych po wstępnej symulacji zostało 12 247 uczniów,
  • nie zakwalifikowało się 1 618 uczniów,
  • dostępne są jeszcze 1 904 miejsca w szkołach średnich.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl