– Wielkanoc jest czasem radości i nadziei, ale też poczucia wspólnoty. Ten czas jest szczególnie ważny dla seniorów, którzy chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami z młodości oraz tradycjami. Dzięki takim akcjom jak nasze spotkania mogą dzielić się swoimi doświadczeniami z młodszymi pokoleniami, co ma ogromne znaczenie dla ich samopoczucia i poczucia wartości. Rozmowy przy wielkanocnym stole to momenty, do których wracają potem jeszcze długo – podkreśla Marta Knopińska, koordynatorka regionu Stowarzyszenie mali bracia Ubogich i organizatorka akcji we Wrocławiu.
Najważniejsze - nie być samym
Seniorzy zgłaszają się do Stowarzyszenia na różne sposoby: osobiście dzwonią na telefon informacyjny, są też zgłaszani przez instytucje, takie jak Wrocławskie Centrum Seniora, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Kluby Seniora, Rady Osiedli.
Czasem to rodzina czy sąsiedzi wykonują ten pierwszy krok i dzwonią do nas w imieniu osoby starszej. Każde zgłoszenie przyjmujemy i umawiamy się z Seniorem na spotkanie rekrutacyjne, podczas którego weryfikujemy potrzeby i oczekiwania Seniora, informujemy o zasadach uczestnictwa w Programie. Po przyjęciu osoby starszej do Programu rozpoczynamy proces szukania dla niej wolontariuszaopowiada Marta Knopińska
W ubiegłym roku, w uroczystym śniadaniu wielkanocnym we Wrocławiu wzięły udział 92 osoby, w tym roku w Stowarzyszeniu szykują się na spotkanie dla ponad 120 osób.
– Podopiecznym Programu Obecność proponujemy nie tylko regularne odwiedziny - towarzystwo i wsparcie wolontariusza, ale także spotkania międzypokoleniowe, uroczyste spotkania świąteczne (Wielkanoc, Boże Narodzenie), możliwość wspólnego spędzania wakacyjnych dni (Wakacje jednego dnia) i różne formy grupowej aktywności (Małe inicjatywy wolontariuszy), dlatego bardzo zachęcamy samotne osoby starsze z Wrocławia do zgłoszenia się do naszego Programu – mówi Marta Knopińska.
Jak można się zgłosić?
Wystarczy zadzwonić na numer 600 615 110. Członkowie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich czekają na telefony od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 14.00. Więcej informacji możecie znaleźć na tej stronie.
Stowarzyszenie zachęca także do wsparcia świątecznej akcji i ufundowania wielkanocnego spotkania. Dzięki darczyńcom osoby starsze, które na co dzień mierzą się z samotnością, będą mogły spędzić ten czas przy wspólnym stole, w ciepłej i serdecznej atmosferze. Akcję można wesprzeć na tej stronie.
Stowarzyszenie działa od 1946 roku
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. W Polsce działa od 2002 r. i jest organizacją pożytku publicznego. Powstała, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych, samotnych.