wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów

Poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek majowego naboru do Mikrograntów. Latem i wczesną jesienią w całym mieście zostanie zrealizowanych aż 38 nowych lokalnych projektów.

Trwający od 1 do 15 maja, drugim w tym roku nabór do Mikrograntów, tradycyjnie podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Niepewna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy, nie zmniejszyła zapału mieszkańców do pracy na rzecz lokalnych społeczności. W maju pobity bowiem został sezonowy rekord zgłoszeń – przez dwa tygodnie wpłynęły aż 152 propozycje na działania w całym mieście.

Spośród nich wybranych zostało 38 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki).

Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 87 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały 14 inicjatyw – po 3 z Psiego Pola i Śródmieścia oraz 4 z Krzyków i Fabrycznej.

Mikrogranty - projekt „Zielone Inspiracje”

Projekt „Zielone Inspiracje” zrealizowany dzięki Mikrograntom w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, fot. Piotr Żukowski

Wśród zwycięskich projektów sporo działań skupionych jest wokół wątków przyrodniczych – w wakacje dla mieszkańców i mieszkanek Kozanowa zaplanowano sąsiedzką akcję edukacyjno-przyrodniczą związaną z osiedlowymi kwietnikami, w Leśnicy będzie można własnoręcznie zbudować mikrodomki dla lokalnych ptaków i owadów, a na północy Wrocławia odkryć tajemnice ekosystemu doliny rzeki Widawy.

W ekologicznym nurcie „less waste” zanurzą się też mieszkańcy i mieszkanki Ołbina, gdzie powstanie zbiór dobrych praktyk związanych z niemarnowaniem, z kolei na Przedmieściu Oławskim ruszą zajęcia pokazujące co (i jak) można zrobić ze starych ubrań.

Latem na Psim Polu w smakowity sposób odkryć będzie można dziedzictwo kulturowe mieszkających tam migrantów i migrantek. Kulinarna przygoda czekać będzie też w dawnej dzielnicy Śródmieście, gdzie niebawem ruszą zajęcia z hodowli jadalnych alg. Miłośnicy i miłośniczki gier w terenie będą mogli lepiej poznać historię Tarnogaju, a Ci celujący nieco wyżej wziąć udział w wieczornych obserwacjach gwiazd i spotkaniach wokół astronomii na Szczepinie.

Więcej informacji o wszystkich zwycięskich projektach.

Mikrogranty młodzieżowe

Mimo trwającej pandemii i funkcjonujących w trybie zdalnym szkół, wrocławska młodzież także i tym razem aktywnie włączyła się do naboru. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 17 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 13 najwyżej ocenionych projektów.

Mikrogranty - projekt „Trójkąt tworzy nowy cyrk”

Projekt „Trójkąt tworzy nowy cyrk” zrealizowany dzięki Mikrograntom w ścieżce młodzieżowej. Źródło: www.sektor3.wroclaw.pl

Dominują wśród nich aktywności w plenerze – latem wrocławska młodzież zorganizuje m.in. grę terenową w Parku Grabiszyńskim, kolorowy piknik dla rówieśników z Brochowa, serie warsztatów kulinarnych pod otwartym niebem, a nawet zajęcia z… drzewoterapii!

Pojawiły się także inicjatywy łączące różne pokolenia, m.in. poprzez spotkania odkrywające wrocławską modę sprzed lat, czy też działania animacyjne skierowane do przedszkolaków. Uczestnicy i uczestniczki wydarzeń w ramach Mikrograntów młodzieżowych będą mogli wziąć udział też m.in. w grze antydyskryminacyjnej, cyklu zajęć przybliżających zagadnienia ekologiczne oraz spotkaniach, dzięki którym odkryć będzie można historię i mitologię Słowian.

Więcej informacji o zwycięskich projektach.

Mikrogranty NGO

Latem z nowymi działaniami we Wrocławiu ruszą także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało ostatecznie 11 projektów.

Mikrogranty - projekt „Capoeira - Brazylijska aktywność we Wrocławiu”

Projekt „Capoeira - Brazylijska aktywność we Wrocławiu” zrealizowany dzięki Mikrograntom w ścieżce NGO. Źródło: www.sektor3.wroclaw.pl

Na Oporowie będzie można wziąć udział w interaktywnej grze przygodowej, z kolei w samym centrum miasta, przy ul. Gwarnej, poznać historię żydowskiej diaspory w dawnym Breslau.

Nie zabrakło też propozycji dla osób ceniących sobie aktywność na świeżym powietrzu. Fani dwóch kółek będą mogli ruszyć na kolejną odsłonę wypraw brzegiem rzeki Widawy, a miłośnicy spokojniejszego wypoczynku na spacery edukacyjne w różnych częściach miasta, zajęcia taneczne na Szczepinie lub serię koncertów jazzowych na Ołbinie.

W ramach jednego z projektów wrocławscy restauratorzy będą mogli sprawdzić, czy ich lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tej ścieżce wybrane zostały również dwie inicjatywy skupione na prawnej edukacji seniorów i będące odpowiedzią na falę oszustw i wyłudzeń, którymi padają starsze osoby.

Więcej informacji o zwycięskich projektach.

Kolejny nabór już we wrześniu

Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy – ostatni w tym nabór do Mikrograntów odbędzie się od 1 do 15 września!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl