wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Znamy wyniki majowego naboru do Mikrograntów
Mikrogranty, grafika ilustracyjna Strefa Kultury Wrocław
Mikrogranty, grafika ilustracyjna

Poznaliśmy zwycięzców i zwyciężczynie wszystkich trzech ścieżek majowego naboru do Mikrograntów. Latem i wczesną jesienią w całym mieście zostanie zrealizowanych aż 38 nowych lokalnych projektów.

Trwający od 1 do 15 maja, drugim w tym roku nabór do Mikrograntów, tradycyjnie podzielony był na trzy ścieżki – dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Niepewna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy, nie zmniejszyła zapału mieszkańców do pracy na rzecz lokalnych społeczności. W maju pobity bowiem został sezonowy rekord zgłoszeń – przez dwa tygodnie wpłynęły aż 152 propozycje na działania w całym mieście.

Spośród nich wybranych zostało 38 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki).

Jakie inicjatywy zrealizowane zostaną w najbliższych miesiącach we Wrocławiu?

Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Z 87 pomysłów nadesłanych w ścieżce skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek, komisje wybrały 14 inicjatyw – po 3 z Psiego Pola i Śródmieścia oraz 4 z Krzyków i Fabrycznej.

Mikrogranty - projekt „Zielone Inspiracje”

Projekt „Zielone Inspiracje” zrealizowany dzięki Mikrograntom w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych, fot. Piotr Żukowski

Wśród zwycięskich projektów sporo działań skupionych jest wokół wątków przyrodniczych – w wakacje dla mieszkańców i mieszkanek Kozanowa zaplanowano sąsiedzką akcję edukacyjno-przyrodniczą związaną z osiedlowymi kwietnikami, w Leśnicy będzie można własnoręcznie zbudować mikrodomki dla lokalnych ptaków i owadów, a na północy Wrocławia odkryć tajemnice ekosystemu doliny rzeki Widawy.

W ekologicznym nurcie „less waste” zanurzą się też mieszkańcy i mieszkanki Ołbina, gdzie powstanie zbiór dobrych praktyk związanych z niemarnowaniem, z kolei na Przedmieściu Oławskim ruszą zajęcia pokazujące co (i jak) można zrobić ze starych ubrań.

Latem na Psim Polu w smakowity sposób odkryć będzie można dziedzictwo kulturowe mieszkających tam migrantów i migrantek. Kulinarna przygoda czekać będzie też w dawnej dzielnicy Śródmieście, gdzie niebawem ruszą zajęcia z hodowli jadalnych alg. Miłośnicy i miłośniczki gier w terenie będą mogli lepiej poznać historię Tarnogaju, a Ci celujący nieco wyżej wziąć udział w wieczornych obserwacjach gwiazd i spotkaniach wokół astronomii na Szczepinie.

Więcej informacji o wszystkich zwycięskich projektach.

Mikrogranty młodzieżowe

Mimo trwającej pandemii i funkcjonujących w trybie zdalnym szkół, wrocławska młodzież także i tym razem aktywnie włączyła się do naboru. W ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat, spośród 17 nadesłanych propozycji wsparcie otrzyma 13 najwyżej ocenionych projektów.

Mikrogranty - projekt „Trójkąt tworzy nowy cyrk”

Projekt „Trójkąt tworzy nowy cyrk” zrealizowany dzięki Mikrograntom w ścieżce młodzieżowej. Źródło: www.sektor3.wroclaw.pl

Dominują wśród nich aktywności w plenerze – latem wrocławska młodzież zorganizuje m.in. grę terenową w Parku Grabiszyńskim, kolorowy piknik dla rówieśników z Brochowa, serie warsztatów kulinarnych pod otwartym niebem, a nawet zajęcia z… drzewoterapii!

Pojawiły się także inicjatywy łączące różne pokolenia, m.in. poprzez spotkania odkrywające wrocławską modę sprzed lat, czy też działania animacyjne skierowane do przedszkolaków. Uczestnicy i uczestniczki wydarzeń w ramach Mikrograntów młodzieżowych będą mogli wziąć udział też m.in. w grze antydyskryminacyjnej, cyklu zajęć przybliżających zagadnienia ekologiczne oraz spotkaniach, dzięki którym odkryć będzie można historię i mitologię Słowian.

Więcej informacji o zwycięskich projektach.

Mikrogranty NGO

Latem z nowymi działaniami we Wrocławiu ruszą także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (funkcjonujących do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało ostatecznie 11 projektów.

Mikrogranty - projekt „Capoeira - Brazylijska aktywność we Wrocławiu”

Projekt „Capoeira - Brazylijska aktywność we Wrocławiu” zrealizowany dzięki Mikrograntom w ścieżce NGO. Źródło: www.sektor3.wroclaw.pl

Na Oporowie będzie można wziąć udział w interaktywnej grze przygodowej, z kolei w samym centrum miasta, przy ul. Gwarnej, poznać historię żydowskiej diaspory w dawnym Breslau.

Nie zabrakło też propozycji dla osób ceniących sobie aktywność na świeżym powietrzu. Fani dwóch kółek będą mogli ruszyć na kolejną odsłonę wypraw brzegiem rzeki Widawy, a miłośnicy spokojniejszego wypoczynku na spacery edukacyjne w różnych częściach miasta, zajęcia taneczne na Szczepinie lub serię koncertów jazzowych na Ołbinie.

W ramach jednego z projektów wrocławscy restauratorzy będą mogli sprawdzić, czy ich lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W tej ścieżce wybrane zostały również dwie inicjatywy skupione na prawnej edukacji seniorów i będące odpowiedzią na falę oszustw i wyłudzeń, którymi padają starsze osoby.

Więcej informacji o zwycięskich projektach.

Kolejny nabór już we wrześniu

Kolejna okazja na zdobycie wsparcia w realizacji swojego pomysłu już za kilka miesięcy – ostatni w tym nabór do Mikrograntów odbędzie się od 1 do 15 września!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl