WuWA 1929
-
Tło historyczne
WuWA jako wystawa mieszkaniowa we Wrocławiu przedstawiła w rzeczywistej skali nowe zasady współczesnej architektury mieszkaniowej. Architektura modernistyczna, rozwijająca się intensywnie na terenie ówczesnych Niemiec dzięki działaniom Werkbundu i nowatorskim metodom kształcenia Bauhausu podjęła w rewolucyjny niemal sposób zmianę funkcji oraz organizacji przestrzeni mieszkalnej i tej związanej z pracą. Wrocławska wystawa była efektem nie tylko szeregu licznych koncepcji, dotyczących nowoczesnego mieszkania, ale także ekonomicznej racjonalizacji i rozwoju form organizacyjnych w budownictwie mieszkaniowym miast tamtego okresu.
-
Wystawa 1929
Wystawy mieszkaniowe w latach 20-tych i 30-tych XX w. były przeglądem nowych propozycji, których podstawową część stanowiły wzorcowe, eksperymentalne osiedla, prezentujące nowatorskie rozwiązania, dotyczące formy domów i ich kolorystyki oraz materiałów, technik budowlanych i sposobu urządzania wnętrz mieszkalnych.
-
Osiedle WuWA
Osiedle WuWA we Wrocławiu powstało w 1929 roku. Jego głównym celem było przedstawienie nowych typologii budynków mieszkalnych, zarówno tych jedno- jak i wielorodzinnych z mieszkaniami różnej wielkości. Choć projekt powierzono 11 architektom, budowa całego kompleksu trwała zaledwie 3 miesiące. Osiedle udanie wpisało się w potrzeby mieszkańców, przetrwało prawie bez uszczerbku do dzisiaj i wraz z pięcioma innymi, zrealizowanymi na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku w Stuttgarcie, Brnie, Zurichu, Pradze i Wiedniu jest uznawane za wyjątkowe w skali europejskiej.
-
Architekci osiedla WuWA
Budynki osiedla WuWA projektowało łącznie 11 architektów. Na ostateczny kształt wrocławskiej wystawy największy wpływ miał jednak Heinrich Lauterbach, który pełnił funkcję szefa śląskiego oddziału Werkbundu. Pozostali projektanci zaangażowani w projekt to: Ludwig Moshamer, Paul Häusler, Emil Lange, Hans Scharoun, Adolf Rading, Gustav Wolf, Moritz Hadda, Theodor Effenberger, Paul Heim, Albert Kempter. Także członkowie śląskiego oddziału Werkbundu.
Reklama