wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Strategia Wrocław 2030
  6. Wrocławskie Forum Odry - rozwój miasta na rzekach i nad rzekami [RELACJA]
Wrocławskie Forum Odry - rozwój miasta na rzekach i nad rzekami [RELACJA]

We Wrocławskim Forum Odry udział wzięło ponad 100 osób. To już 8. spotkanie w ramach tworzenia strategii Wrocław 2030. W ich trakcie mieszkańcy wspólnie z urzędnikami zastanawiają się, jak w ciągu najbliższych lat powinien rozwijać się Wrocław. Spotkali się w sobotę 19 marca w budynku firmy 3M Service Center EMEA sp. z o.o.

Tym razem tematyką forum były wrocławskie rzeki i zagospodarowanie ich nabrzeży. Forum było podzielone na dwie części. Pierwsza dotyczyła życia nad rzekami, urbanistyki, rekreacji oraz sportów wodnych. Prelegenci wskazywali również na problemy, które przeszkadzają w rozwoju przestrzeni wokół rzek. Druga część była o żegludze: towarowej, pasażerskiej oraz turystycznej.

Relacja wideo

Zobacz również pełen program Wrocławskiego Forum Odry oraz prezentacje

Przedstawiciele Biura Rozwoju Wrocławia zaprezentowali inwestycje, które zostały już zrealizowane m.in.: Bulwar Słoneczny, Bulwar Dunikowskiego, czy Odrarium we wrocławskim Zoo. Mówili, że wciąż zbyt mało jest połączeń miasta z rzeką, np. miejsc pieszych wędrówek czy tras rowerowych. Jedną z propozycji jest modernizacja wrocławskiej elektrowni wodnej jako miejsca rekreacyjnego, gdzie możnaby popływać kajakiem lub rowerem wodnym.

Zagospodarowanie nabrzeży

Joanna Stańczyk z Wrocławskiego Forum Rzecznego zauważyła, że rzeka należy do nas wszystkich, więc każdy na równi powinien zainteresować się oraz mieć udział w rozwoju tej przestrzeni . Nawoływała przede wszystkim do otwarcia i przebudowy wrocławskiej Śluzy Mieszczańskiej jako warunku rozwoju turystyki rzecznej dziś ruch na Odrze. Pojawił się również pomysł na zagospodarowanie terenów nadodrzańskich poprzez lokalizowanie tam stacji benzynowych, slipów, portu dla jednostek turystycznych, uzbrojenia w prąd i bieżącą wodę, parkingów oraz dobrego dojazdu.

Wrocław miastem wioślarzy 

O sportach wodnych opowiadali Wojciech Nowak z Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz Paweł Rańda z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Proponowali odnowę wrocławskiego wioślarstwa i kajakarstwa, którego złota era przypadła na lata 60. 

Justyna Gawlik, kajakarka z Politechniki Wrocławskiej i chciałaby zrealizować projekt White Water – stworzyć tor wodny dla kajakarstwa górskiego w miejscu Bulwaru Zwierzyckiego . Modernizacja wymagałaby udoskonalenia komunikacji, gdyż nie ma przejścia dla pieszych, a dostęp do Bulwaru dla osób niepełnosprawnych jest znacznie utrudniony. Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim propagowanie wrocławskiego kajakarstwa, ale ma ona również przyczynić się do przyciągnięcia wrocławian w to dotychczas mało uczęszczane miejsce.

Uczestnicy dyskusji proponowali m.in. modernizację nabrzeży, wycięcie krzewów, nowe oznakowanie węzła wodnego, czy wprowadzenie łodzi przeciwpożarowych . Stanisław Januszewski z Otwartego Muzeum Odry zaprezentował wirtualną wycieczkę po tej przygotowywanej właśnie placówce. Wskazywał na wartość rzeki jako zabytku, który – jego zdaniem – protestuje przeciw gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości, a zarazem inspiruje nieustającą dyskusję społeczną.

W trakcie dyskusji okazało się, że najważniejszym tematem jest przywrócenie transportu towarowego i zapewnienie Odrze odpowiedniej klasy żeglowności. Ściśle wiąże się z nim wyzwanie w postaci reaktywacji lub wręcz budowy towarowego portu miejskiego.

Co dalej..?

Współprowadząca Forum prof. Alina Drapella-Hermansdorfer z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zwróciła uwagę, iż "przestrzeń wokół Odry, to nie tylko przestrzeń rekreacyjna czy turystyczna, ale i cywilizacyjna oraz zabytkowa". Podkreśliła, że potrzeba więcej  takich inwestycji jak nowe bulwary (Dunikowskiego czy ten przy Politechnice Wrocławskiej.

Prof. Drapella zaproponowała również, by zrobić strategię dla rzek lub wydzielić rzeki jako odrębny obszar funkcjonalny w ramach Studium. Jej zdaniem to ważne, bo obecnie nie ma żadnej spójnej polityki w tym zakresie.

Prof. Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia (również współprowadził Forum) wspomniał o dwóch kwestiach, na które należy w przyszłości zwrócić uwagę. To – po pierwsze – użytkowość portów, które należy usprawnić i zmodernizować. A po drugie – tworzenie plaż miejskich. Pierwsza planowana jest obok Kładki Zwierzynieckiej. 

Oboje współprowadzący zgodnie uznali, iż należy stworzyć mieszkańcom miejsca, gdzie będą chcieli przychodzić, być i z nich korzystać. Nie chodzi o to, by przemykali bulwarami, należy wrocławian czymś zatrzymać. Wizja przyszłego Wrocławia to wizja miasta nad rzekami, które powinny być centrum życia  mieszkańców.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl