wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:15

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. WuWA
  5. Nagrody, wyróżnienia, publikacje i wydarzenia
  6. Wizyta w Haus Schminke
Wizyta w Haus Schminke

Architekci projektujący budynki na wrocławską wystawę Werkbundu WuWA w 1929 roku pozostawili po sobie wiele innych obiektów. Jednym z najbardziej docenianych i uznanych obecnie twórców architektury modernistycznej był Hans Scharoun, który dla wrocławskiej WuWy zaproponował dom dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw typu hotelowego przy dzisiejszej ulicy Kopernika. Aby poznać inne budynki tego architekta trzeba niestety wybrać się poza Wrocław i Dolny Śląsk, a często za granicę.

Pod koniec listopada 2022 roku na zaproszenie władz miejskich Löbau, gościli w nim przedstawiciele Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Celem wizyty było nawiązanie współpracy na bazie historycznych budynków z okresu modernizmu. To położone na Łużycach (kraj związkowy Saksonia w Niemczech) miasteczko słynie z budynku jednorodzinnego zaprojektowanego przez Hansa Scharouna, a wybudowanego w 1933 roku dla miejscowego właściciela fabryki makaronów, Fritza Schminke.

Dla Scharouna ten budynek, jak sam architekt wspominał, był najbardziej ulubionym dziełem.  „Haus Schminke” zaliczany jest obecnie do ikon klasycznej architektury modernistycznej, takich jak dom nad wodospadem Franka Lloyda Wright’a, Villa Savoye le Corbusiera czy dom Tugendhatów Ludwiga Miesa van der Rohe. Co ważne, budynek zachował się do naszych czasów w nienaruszonym stanie, choć lata II wojny światowej i czasy powojenne okresu NRD (Niemieckiej Republiki Demokratycznej) spowodowały widoczny uszczerbek w aranżacji i wyposażeniu wnętrz. Bardzo pieczołowicie odrestaurowany w ostatnich latach służy obecnie jako ośrodek muzealno – edukacyjny i kulturalny, propagujący osiągnięcia architektury modernistycznej. Obiekt prowadzony jest przez fundację „Haus Schminke”, której zadaniem jest „utrzymanie i użytkowanie zabytkowego budynku oraz prowadzenie w nim działań edukacyjnych, kulturalnych, badań naukowych oraz udostępnianie go publicznie” (wyciąg ze statutu fundacji z 2009 r.)  Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej fundacji „Wybitny zabytek architektury ma być zachowany dla przyszłych pokoleń jako świadectwo ruchu Nowego Budownictwa (Neues Bauen) i funkcjonować jako kulturowe miejsce spotkań miłośników architektury i sztuki z całego świata”

Celem wizyty w Löbau było nawiązanie współpracy w zakresie upowszechniania dorobku Hansa Scharouna oraz poszukiwanie wspólnych inicjatyw regionalnych i działań propagujących wiedzę o architekturze modernistycznej. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego Wrocławia mieli nie tylko możliwość możliwość zapoznania się z obiektem i procesem jego rewitalizacji, ale także z prowadzonymi obecnie działaniami i inicjatywami z wykorzystaniem budynku oraz terenu, na którym Haus Schminke jest malowniczo położony.  Przedyskutowano możliwe obszary wzajemnej współpracy obu miast, obierając za punkt wyjścia zabytki autorstwa Scharouna, a w szerszym kontekście możliwe wspólne działania i projekty rewitalizacji zabytkowych obszarów i budynków.

Więcej o tym fascynującym budynku, jego autorze i dawnych mieszkańcach, a także możliwości zwiedzania i wydarzeniach inicjowanych przez fundację „Haus Schminke” można zapoznać się pod adresem: www.stiftung-hausschminke.eu.

Galeria zdjęć

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl