Wzorcowe osiedle WuWA wybudowano w 1929 roku między dzisiejszymi ulicami: Wróblewskiego, Tramwajową, Dembowskiego, Zielonego Dębu i Kopernika.
Otworzy się w nowej karcie17 października 2024 roku odbyła się wizyta studyjna w kompleksowo odrestaurowanej Vili K, znanej również jako Dom Kollmanna, zorganizowana w ramach V spotkania ponadnarodowego w Nitrze w ramach projektu "GreenPlace. Let's do it together" programu URBACT.
Gmina Wrocław we współpracy z Fundacją Promocji Turystyki Kongresowej Convention Bureau – Wrocław, organizuje spacer po historycznym, modernistycznym osiedlu WuWA, który odbędzie się 17 grudnia (niedziela) o godzinie 11:00.
Otworzy się w nowej karcieWrocławski modernizm i jego autorzy, a przede wszystkim Hans Scharoun i jego sztandarowy obiekt (dom dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw) na terenie wrocławskiej wystawy „WuWA” byli kanwą dla rewizyty delegacji z Löbau i Drezna.
Zabytkowe pojazdy kolejowe, postindustrialna architektura. Jak opiekują się nimi nasi sąsiedzi zza Odry? Okazją do wymiany doświadczeń była niedawna wizyta studyjna w Löbau, w której wzięli udział przedstawiciele Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Architekci projektujący budynki na wrocławską wystawę Werkbundu WuWA w 1929 roku pozostawili po sobie wiele innych obiektów. Jednym z najbardziej docenianych i uznanych obecnie twórców architektury modernistycznej był Hans Scharoun, który dla wrocławskiej WuWy zaproponował dom dla osób samotnych i bezdzietnych małżeństw typu hotelowego przy dzisiejszej ulicy Kopernika. Aby poznać inne budynki tego architekta trzeba niestety wybrać się poza Wrocław i Dolny Śląsk, a często za granicę.
W 2020 roku wrocławskie osiedle WuWA, wraz z pozostałymi osiedlami Werkbundu (Stuttgart, Praga, Wiedeń, Zurich, Brno), otrzymało unijny Europejski Znak Dziedzictwa. To dowód uznania dla dziedzictwa kulturowego, które odegrało szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury współczesnej Europy.
Dowiedz się więcej o osiedlu WuWA. Pobierz publikację w językach polskim, niemieckim i angielskim oraz ulotki informacyjne w językach polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim.
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej na osiedlu WuWA docenione w XXX edycji konkursu Piękny Wrocław. Aranżacja przestrzeni na historycznym osiedlu, autorstwa BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka, zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii "obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna".
Osiedle WuWA oraz niektórzy jego architekci doczekali się już poważnych publikacji naukowych. Poniżej proponujemy lekturę wybranych i ciekawych tekstów. Traktują one wybranych obiektach i osiedlu oraz o wydarzeniach towarzyszących osiedlu modernistycznemu we Wrocławiu na przestrzeni minionych dekad.
Reklama