wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Warto konsultować, bo z tego są… ładne podwórka
Podwórko przy ulicy Pszennej we Wrocławiu Andrzej Skobejko, UMW
Podwórko przy ulicy Pszennej we Wrocławiu

Konsultacje społeczne to nie strata czasu. Stratą jest na nich nie być! Zobaczcie rezultat konsultacji społecznych na przykładzie podwórka u zbiegu ulic Pszennej i Jęczmiennej.

Wiosną podwórko przeszło ciekawą metamorfozę. Wiele z zastosowanych rozwiązań wypracowano dzięki opiniom mieszkanek i mieszkańców, zgłoszonym w trakcie konsultacji. Inicjatorem przeprowadzenia konsultacji był Zarząd Zasobu Komunalnego (ZZK)

– Konsultacje społeczne to najlepszy czas na rozmowę o zmianach np. podwórka. Wtedy bowiem jednostka zajmująca się tematem jest przygotowana i otwarta na dyskusję. Istotny dlatego jest udział mieszkanek i mieszkańców o różnym statusie i potrzebach. Zebranie tego i przemyślenie daje najlepsze podstawy do podjęcia dobrych decyzji – przekonuje Krzysztof Ziental z Wydziału Partycypacji Społecznej UM Wrocławia.

Podwórko zmieniło się nie do poznania

W czerwcu tego roku podwórko przy Pszennej znalazło się nawet wśród nominowanych w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Jakie zmiany udało się na nim wprowadzić?

W miejscu klepiska z piaskownicą pojawił się plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Z trampolinami do skakania, zjeżdżalnią, ruchomym mostkiem, piramidą linową i huśtawkami. Tych ostatnich dzieci mają do dyspozycji aż pięć.

Od strony ul. Jęczmiennej miłośnicy gry w szachy mogą wygodnie rozsiąść się przy dużym stole do gry w szachy. Ławki wzdłuż ścieżki otoczone zostały zielenią ze skrzyniami z trejażem dla pnączy.

Na podwórku nie zabrakło także strefy dla nieco starszych użytkowników – z siłownią plenerową z trzema urządzeniami do ćwiczeń i stołem do gry w tenisa stołowego. Pojawiła się na nim również tajemnicza skrzynia, w której dzieci mogą zostawiać swoje zabawki, tak aby nie leżały wszędzie porozrzucane. Na ten pomysł wpadli mieszkańcy w trakcie konsultacji.

Pozornie małe rzeczy też są ważne

Czy warto poświęcać swój czas na konsultowanie postawienia ławki albo huśtawki?

- Nie ma konsultacji nieważnych, nie ma błahych opinii. Opinie uczestniczących w konsultacjach nie tylko mają wpływ na duże sprawy miasta. Także te drobne z pozoru propozycje, jak ławka w konkretnym miejscy czy pojemnik na zabawki przy placu zabaw, to często z perspektywy osób korzystających z miejskiej przestrzeni, kluczowe elementy, które dają im poczucie współdecydowania o fragmencie naszego miasta. Te małe zmiany projektowe, przynoszą potem poczucie sprawczości, podmiotowości, a nawet bycia we wspólnocie, jakim jest społeczność lokalna – mówi Krzysztof Ziental.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl