wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rozmowy o Białorusi w Przejściu Dialogu
Uczestnicy spotkania ze Swiatłaną Cichanouską, Wrocław, październik 2023 Tomasz Hołod
Uczestnicy spotkania ze Swiatłaną Cichanouską, Wrocław, październik 2023

Kim są Białorusini? Co dla nich oznacza Russkij Mir? Co czeka ich jutro? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukają uczestnicy czterech publicznych dyskusji, organizowanych w Przejściu Dialogu przy ulicy Świdnickiej. Pierwsze spotkanie już w piątek 10 listopada.

We Wrocławiu mieszka kilka tysięcy obywateli Białorusi. Wielu z nich musiało emigrować ze swojego kraju ze względu na represje polityczne. Po „rewolucji godności” w 2020 roku Wrocław stał się jednym z najważniejszych centrów emigracji politycznej z Białorusi.

Projekt czterech otwartych debat, zatytułowany „Pofestiwalowe rozmowy o Białorusi”, to kontynuacja październikowego festiwalu niezależnej kultury, którego gościem była m.in. Swiatłana Cichanouska. Jak podkreślają organizatorzy, ma zadanie m.in. wzmocnienie integracji wrocławskich Białorusinów z polskim społeczeństwem oraz poczucia wspólnoty.  

Wstęp na wszystkie cztery wydarzenia jest wolny. W ramach projektu zebrane zostaną materiały, które posłużą do napisania scenariusza krótkich filmików o Białorusi, przybliżających kluczowe aspekty współczesnej historii, kultury i polityki tego kraju.

Projekt realizowany jest przez Fundację „Za Wolność Waszą i Naszą” i dofinansowany ze środków przekazanych przez Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w ramach Konkursu na rzecz dialogu i porozumienia Polaków z narodami Europy Wschodniej.

Pofestiwalowe rozmowy o Białorusi – program

10.11.2023 (piątek), Białoruska Kultura jako inspiracja oraz narzędzie do zmian, z udziałem Marka Stanielewicza

  • moderator: Henryk Mazurkiewicz
  • Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, godz. 18:00-20:00

15.11.2023 (środa), Kim jesteśmy Białorusini? z udziałem Uładzimira Neklajewa

  • moderator: Mikołaj Iwanow
  • Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, godz. 18:00-20:00

22.11.2023 (środa), Żywa historia. Polacy a Białorusini

  • Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, godz. 18:00-20:00

29.11.2023 (środa), Etapy walki. Białorusini a Zachód. Białorusini a Russkij Mir. Co czeka nas jutro, kiedy? z udziałem Aleksandra Milinkiewicza

  • moderator: Radosław Poraj Różecki
  • Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, godz. 18:00-20:00

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl