wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:18

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rozmawiali o przyszłej polityce żywnościowej miasta. Drugie warsztaty Fair Local Green Deals za nami

Jak ograniczyć marnowanie żywności i zmienić nasze nawyki? To jedno z czterech wyzwań, jakie stoją przed miastem w zakresie polityki żywnościowej. W piątek 26 maja rozmawiali na ten temat uczestnicy warsztatów, zorganizowanych przy ulicy Hubskiej.

Jak istotną sprawą są nawyki żywieniowe, wyjaśniała prof. Joanna Wyka z Katedry Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Okazuje się, że zdrowie człowieka w 60 proc. determinuje styl życia. A ten jest w znacznej mierze świadomą decyzją. Współcześnie w Polsce z jednej strony obserwuje się rosnącą aktywność prozdrowotną konsumentów, przejawiającą się np. w zmianach w żywieniu czy w formach gospodarowania wolnym czasem. Ale z drugiej – mamy potężny problem z nadwagą. Dane za 2019 rok wykazują, że w każdej grupie wiekowej problem z nadwagą jest w Polsce poważniejszy niż średnia dla UE. Nie widać końca tego trendu.

– Jeśli nie zrobimy nic, to za chwilę w 80 proc. dziecko otyłe stanie się otyłym dorosłym – mówiła prof. Joanna Wyka.   

Cztery wyzwania dla polityki żywnościowej miasta

Podczas dotychczasowych spotkań, wytypowane zostały główne wyzwania, na które odpowiedzi musi poszukać przyszła polityka żywnościowa Wrocławia. Są to:

  • Zapewnienie dostępności żywności
  • Ograniczenie marnowania żywności
  • Wspieranie rozwoju interdyscyplinarnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego
  • Podnoszenie świadomości żywieniowej i zmiana nawyków

Piątkowe warsztaty poświęcone były dwóm z nich: ograniczeniu marnowania żywności i podnoszeniu świadomości żywieniowej.  

Warsztaty 26 maja 2023

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele kilkunastu organizacji, instytucji i firm, m.in. Stowarzyszenia Kuźnia Dobrych Nawyków, ruchu Rodzice dla Klimatu, SP 20, Wrocławskiego Zespołu Żłobków, Fundacji Mniej Więcej, Impel Catering, Uniwersytetu Przyrodniczego, Zespołu Szkół nr 3, Wrocławskiego Centrum Integracji, Wydziału Zdrowia UMW, Wrocławskiego Centrum Zdrowia, MPWiK.

Galeria zdjęć

Zastanawiano się m.in. jak zapewnić specjalistów (intendentów, dietetyków) w placówkach szkolnych, szpitalach i DPS-ach. Jak zorganizować żywienie w szkołach średnich, tak by było atrakcyjne dla młodzieży i ekonomiczne dla rodziców. Albo jak zagospodarować nadwyżki ze stołówek szkolnych – m.in. logistykę ich redystrybucji z podziałem na odpady i żywność do wykorzystania np. przez organizacje pozarządowe.

Spotkanie poprowadził Rafał Kołodziej z firmy konsultingowej Greenhat. Kolejne już w czerwcu. Tym razem warsztaty poświęcone będą problemowi zapewnienia dostępności żywności (m.in. tego, by ludzi było na nią w przyszłości stać).

Europejski Zielony Ład na poziomie lokalnym

Warsztaty we Wrocławiu prowadzone są w ramach pilotażowego programu Fair Local Green Deals. Jego celem jest próba wdrożenia postanowień Europejskiego Zielonego Ładu na poziomie lokalnym.

Założenia miejskiej polityki żywnościowej powstają – we współpracy z mieszkańcami – w Wydziale Energii i Klimatu.

– Zmiany w podaży żywności są uzależnione ściśle od zmian klimatu. Stąd ulokowanie tematu polityki żywnościowej w Wydziale Energii i Klimatu – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor wydziału. – Jesteśmy drugim miastem w Polsce po Warszawie, które uznało za ważne zbadać swój system żywnościowy – dodaje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl