wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Dzieciaki poszalały! Zobaczcie pomysły podczas konsultacji społecznych

Z dziećmi warto rozmawiać nie tylko o zabawkach. To mali dorośli, którzy uczą się właśnie od tych większych jak żyć, podejmować decyzje i mieć własne zdanie. Miasto Wrocław już teraz bardzo docenia zdanie najmłodszych mieszkańców i dzieci po raz kolejny miały okazję wypowiedzieć się, co myślą na temat inwestycji w mieście. Tym razem, głównym tematem ostatniej rozmowy był basen na Kłokoczycach. Jakie pomysły miały dzieci na zagospodarowanie tego terenu?

Reklama

Dzieci mają większą świadomość ekologiczną 

Wcale nie chcą samych placów zabaw! Niejednokrotnie zwracają uwagę np. na problemy bezpieczeństwa czy skomunikowania swoich osiedli z resztą miasta - na przykład dzieci z Jagodna podczas konsultacji wyjaśniły, że do szkoły, muszą wstać rano znaczenie wcześniej niż ich rówieśnicy z centrum. A kiedy z tej szkoły wracają, nie mogą czasem wsiąść do autobusu, bo jest tak przepełniony.

Z kolei podczas konsultacji na temat zagospodarowania podwórek często pojawiały się postulaty, by było na nich bardziej zielono. Dzieci chciały mieć np. swoje ogródki społeczne.

Czy to dobry pomysł aby w tak ważnych sprawach oddać głos dzieciom? Zapytaliśmy o to psycholog

- To jest bardzo dobry pomysł, bo korzystanie z opinii dzieci buduje poczucie ważności i jeśli ktoś bierze ich zdanie pod uwagę, to buduje to też ich zdrowie psychiczne. Jeśli ich nikt nie wysłucha, wtedy tworzy się poczucie bezradności. Tego rodzaju działania wpływają nie tylko na to jak funkcjonują dzieci, ale to także zmienia myślenie dorosłych, którym czasem wydaje się, że wiedzą wszystko lepiej, a tak na prawdę, to dorośli tworzą pokoleniową przepaść. Jeśli nie otworzymy się na zdanie dzieci i poważną dyskusję, to trudniej im będzie w przyszłości uwierzyć, że mają szansę na zrozumienie w świecie i moc sprawczą nie tylko na własne życie, ale w społeczeństwie - powiedziała dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholog i pedagog oraz wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Galeria zdjęć

Wrocław przeciera szklaki konsultacji z dziećmi 

Warto podkreślić, że Wrocław jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które podjęły się konsultacji z dziećmi i młodzieżą na szerszą skalę. Od kilku lat zajmuje się nimi - we współpracy z Urzędem Miejskim - Hanna Achremowicz ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej. 

Demokratyczna debata wymaga włączania do niej wszystkich obywateli i obywatelek. Również dzieci. To ich prawo, a dla nas szansa na usłyszenie głosów, które zwyczajowo nie mają siły przebicia
Hanna Achremowicz, ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, które bezpośrednio animuje udział młodych w konsultacjach.

Spotykają się z dziećmi – tak jak z dorosłymi – np. na spacerach konsultacyjnych. Prowadzą warsztaty w szkołach, współpracują z harcerzami, świetlicami środowiskowymi czy Młodzieżową Radą Miasta, opinie w konsultacjach przedstawiał też Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego. 

O basenie na Kłokoczycach porozmawiali z dziećmi z Klubu na Psiaku

Basen na Kłokoczycach warto wykorzystać i ten teren rekreacyjną funkcję będzie pełnić również podczas tegorocznych wakacji. Co robią rodzice? Wiadomo - kocyk, książeczka, telefon i odpoczynek gotowy. Ale to miejsce odwiedzać będzie też sporo dzieci i to im w tej sprawie oddano głos w kwestii urządzenia miejsca. 

Daniel, Michał, Kaja, Kyrylo to dzieciaki ze szkoły podstawowej. Podczas warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej dowiedziały się czym są konsultacje społeczne. Mogły pobawić się mapą i klockami z innego spotkania, dzięki czemu zrozumiały na co dzieci we Wrocławiu mogą mieć wpływ. Następnie wspólnie z prowadzącą naradzały się nad przyszłością terenu dawnego basenu. Trzeba przyznać, że to fantastyczne pomysły 

 Na terenie basenu powinny powstać:

 • miejsce do czytania na drewnianych palach pośród drzew
 • strefa ciszy
 • mini boisko do piłki nożnej, koszykowej lub siatkowej
 • huśtawka, zjeżdżalnia, mini park linowy z tyrolkami
 • mały sklepik
 • tor saneczkowy 
 • strefa gastronomiczna (McDonalds, kebab), beach bar (w okolicy brakuje food trucków oraz baru z kuchnią domową/ multifood)
 • strefa ładowania
 • kontenery kultury ze sprzętem sportowym
 • książkomat

Jakie pomysły można wykorzystać?

Podczas konsultacji w sprawie basenu na Kłokoczycach dzieci opowiedziały jak poruszają się po okolicy, jakiego typu infrastruktura znajduje się na osiedlu i co jest potrzebne osobom w ich wieku. Swoje opinie zawieszały na sznurku na pranie, wśród kostiumów kąpielowych symbolizujących teren dawnego kąpieliska. 

To co dla dzieci było szczególnie istotne, to przede wszystkim zachowanie funkcji rekreacyjno - sportowej terenu. Zdecydowanie powinno być zielono. Dzieci zaproponowały wykorzystanie podziału terenu na strefy: sportową i strefę ciszy oraz relaksu, wykorzystując znajdujące się tam drzewa.

 • strefę ciszy i relaksu w północnej strefie (zielona strzałka),
 • boisko do siatkówki lub piłki nożnej (czerwona strzałka),
 • strefę food trucków w strefie zachodniej(żółta strzałka),
 • mini park linowy w części wschodniej (niebieska strzałka).

Młode osoby wypowiedziały się również w kwestii braku tramwaju na Psie Pole, propozycji powstania kolei linowej z basenu na osiedle Sobieskiego oraz mostu nad rzeką Widawą.

 

 

 

 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl