Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Dzieci mają większą świadomość ekologiczną
Wcale nie chcą samych placów zabaw! Niejednokrotnie zwracają uwagę np. na problemy bezpieczeństwa czy skomunikowania swoich osiedli z resztą miasta - na przykład dzieci z Jagodna podczas konsultacji wyjaśniły, że do szkoły, muszą wstać rano znaczenie wcześniej niż ich rówieśnicy z centrum. A kiedy z tej szkoły wracają, nie mogą czasem wsiąść do autobusu, bo jest tak przepełniony.
Z kolei podczas konsultacji na temat zagospodarowania podwórek często pojawiały się postulaty, by było na nich bardziej zielono. Dzieci chciały mieć np. swoje ogródki społeczne.
Czy to dobry pomysł aby w tak ważnych sprawach oddać głos dzieciom? Zapytaliśmy o to psycholog
- To jest bardzo dobry pomysł, bo korzystanie z opinii dzieci buduje poczucie ważności i jeśli ktoś bierze ich zdanie pod uwagę, to buduje to też ich zdrowie psychiczne. Jeśli ich nikt nie wysłucha, wtedy tworzy się poczucie bezradności. Tego rodzaju działania wpływają nie tylko na to jak funkcjonują dzieci, ale to także zmienia myślenie dorosłych, którym czasem wydaje się, że wiedzą wszystko lepiej, a tak na prawdę, to dorośli tworzą pokoleniową przepaść. Jeśli nie otworzymy się na zdanie dzieci i poważną dyskusję, to trudniej im będzie w przyszłości uwierzyć, że mają szansę na zrozumienie w świecie i moc sprawczą nie tylko na własne życie, ale w społeczeństwie - powiedziała dr Anetta Pereświet-Sołtan, psycholog i pedagog oraz wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.
Galeria zdjęć
Wrocław przeciera szklaki konsultacji z dziećmi
Warto podkreślić, że Wrocław jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które podjęły się konsultacji z dziećmi i młodzieżą na szerszą skalę. Od kilku lat zajmuje się nimi - we współpracy z Urzędem Miejskim - Hanna Achremowicz ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej.
Demokratyczna debata wymaga włączania do niej wszystkich obywateli i obywatelek. Również dzieci. To ich prawo, a dla nas szansa na usłyszenie głosów, które zwyczajowo nie mają siły przebiciaHanna Achremowicz, ze Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, które bezpośrednio animuje udział młodych w konsultacjach.
Spotykają się z dziećmi – tak jak z dorosłymi – np. na spacerach konsultacyjnych. Prowadzą warsztaty w szkołach, współpracują z harcerzami, świetlicami środowiskowymi czy Młodzieżową Radą Miasta, opinie w konsultacjach przedstawiał też Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego.
O basenie na Kłokoczycach porozmawiali z dziećmi z Klubu na Psiaku
Basen na Kłokoczycach warto wykorzystać i ten teren rekreacyjną funkcję będzie pełnić również podczas tegorocznych wakacji. Co robią rodzice? Wiadomo - kocyk, książeczka, telefon i odpoczynek gotowy. Ale to miejsce odwiedzać będzie też sporo dzieci i to im w tej sprawie oddano głos w kwestii urządzenia miejsca.
Daniel, Michał, Kaja, Kyrylo to dzieciaki ze szkoły podstawowej. Podczas warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej dowiedziały się czym są konsultacje społeczne. Mogły pobawić się mapą i klockami z innego spotkania, dzięki czemu zrozumiały na co dzieci we Wrocławiu mogą mieć wpływ. Następnie wspólnie z prowadzącą naradzały się nad przyszłością terenu dawnego basenu. Trzeba przyznać, że to fantastyczne pomysły
Na terenie basenu powinny powstać:
- miejsce do czytania na drewnianych palach pośród drzew
- strefa ciszy
- mini boisko do piłki nożnej, koszykowej lub siatkowej
- huśtawka, zjeżdżalnia, mini park linowy z tyrolkami
- mały sklepik
- tor saneczkowy
- strefa gastronomiczna (McDonalds, kebab), beach bar (w okolicy brakuje food trucków oraz baru z kuchnią domową/ multifood)
- strefa ładowania
- kontenery kultury ze sprzętem sportowym
- książkomat
Jakie pomysły można wykorzystać?
To co dla dzieci było szczególnie istotne, to przede wszystkim zachowanie funkcji rekreacyjno - sportowej terenu. Zdecydowanie powinno być zielono. Dzieci zaproponowały wykorzystanie podziału terenu na strefy: sportową i strefę ciszy oraz relaksu, wykorzystując znajdujące się tam drzewa.
- strefę ciszy i relaksu w północnej strefie (zielona strzałka),
- boisko do siatkówki lub piłki nożnej (czerwona strzałka),
- strefę food trucków w strefie zachodniej(żółta strzałka),
- mini park linowy w części wschodniej (niebieska strzałka).
Młode osoby wypowiedziały się również w kwestii braku tramwaju na Psie Pole, propozycji powstania kolei linowej z basenu na osiedle Sobieskiego oraz mostu nad rzeką Widawą.