– Tylko w ubiegłym roku ogłosiliśmy dla organizacji pozarządowych 283 konkursy. Otrzymaliśmy także rekordową liczbę złożonych ofert konkursowych – blisko 1350. Chcemy jako miasto jeszcze mocniej czerpać z potencjału sektora organizacji pozarządowych. Dlatego plan wydatków na zadania realizowane przez NGO ma wzrosnąć o 9,8 mln zł względem bieżącego roku – mówi Beata Bernacka, dyrektorka Wydziału Partycypacji Społecznej.
Działają na pierwszej linii
Że są to pieniądze właściwie inwestowane, przekonaliśmy się m.in. w sytuacjach kryzysowych. Podczas lockdownu czy w trakcie kryzysu uchodźczego. To właśnie wrocławskie organizacje pozarządowe od pierwszych chwil zajęły się szyciem maseczek dla medyków czy organizowaniem pomocy dla uchodźców. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ich zasoby: ludzkie, organizacyjne, rzeczowe. Zasoby, które nie wzięły się znikąd. NGO-sy od lat realizują dla miasta różnego rodzaju zadania publiczne. Pomagają seniorom, dzieciakom z osiedli, prowadzą placówki dla osób w kryzysie bezdomności czy Centra Aktywności Lokalnej.
Program pod konsultacje
Konsultacje z NGO-sami oraz z Wrocławską Radą Działalności Pożytku Publicznego potrwają do 11 września. W październiku projekt uchwały będzie przedmiotem głosowania radnych na sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Możecie zapoznać się z nim na tej stronie:
Coraz więcej NGO we Wrocławiu
Z bazy danych urzędu miejskiego (tzw. Generator NGO) wynika, że w 2022 roku we Wrocławiu było 4610 organizacji pozarządowych – o ponad 500 więcej niż 5 lat wcześniej. Najwięcej jest stowarzyszeń (2704) oraz fundacji (1767). Gmina co roku ogłasza konkursy ofert dla NGO. Ich zwycięzcom zleca różnego rodzaju zadania publiczne, takie jak:
- Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych
- Projekty mieszkaniowe dla osób niesamodzielnych i wykluczonych
- Centra Aktywności Lokalnej
- Zdrowotne działania profilaktyczne
- Sport dzieci i młodzieży
- Kultura – koncerty, spektakle, działania artystyczne.