wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Prawie 10 mln zł więcej dla stowarzyszeń i fundacji w 2024
dłonie przy komputerze shutterstock
dłonie przy komputerze

Jak będzie przebiegać współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi w 2024 roku? Projekt uchwały dotyczący takiego programu, trafił właśnie pod konsultacje. W pierwszej kolejności przyjrzą mu się przedstawiciele wrocławskich NGO-sów: stowarzyszeń i fundacji. W październiku nad jego przyjęciem zagłosują miejscy radni. Urząd Miejski Wrocławia chce zwiększyć pulę środków dostępnych dla NGO o 9,8 miliona złotych.

– Tylko w ubiegłym roku ogłosiliśmy dla organizacji pozarządowych 283 konkursy. Otrzymaliśmy także rekordową liczbę złożonych ofert konkursowych – blisko 1350. Chcemy jako miasto jeszcze mocniej czerpać z potencjału sektora organizacji pozarządowych. Dlatego plan wydatków na zadania realizowane przez NGO ma wzrosnąć o 9,8 mln zł względem bieżącego roku – mówi Beata Bernacka, dyrektorka Wydziału Partycypacji Społecznej.

Działają na pierwszej linii

Że są to pieniądze właściwie inwestowane, przekonaliśmy się m.in. w sytuacjach kryzysowych. Podczas lockdownu czy w trakcie kryzysu uchodźczego. To właśnie wrocławskie organizacje pozarządowe od pierwszych chwil zajęły się szyciem maseczek dla medyków czy organizowaniem pomocy dla uchodźców. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ich zasoby: ludzkie, organizacyjne, rzeczowe. Zasoby, które nie wzięły się znikąd. NGO-sy od lat realizują dla miasta różnego rodzaju zadania publiczne. Pomagają seniorom, dzieciakom z osiedli, prowadzą placówki dla osób w kryzysie bezdomności czy Centra Aktywności Lokalnej.

Program pod konsultacje

W przygotowanym i konsultowanym programie zaproponowaliśmy szeroki zakres działań, który chcielibyśmy realizować wraz z organizacjami pozarządowymi. To m.in. pomoc społeczna i system pieczy zastępczej, wyrównywanie szans, działania na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych czy promocja oraz ochrona zdrowia. Nie zapominamy również o budowie społeczeństwa obywatelskiego czy ekologii
Beata Bernacka, dyrektorka Wydziału Partycypacji Społecznej

Konsultacje z NGO-sami oraz z Wrocławską Radą Działalności Pożytku Publicznego potrwają do 11 września. W październiku projekt uchwały będzie przedmiotem głosowania radnych na sesji Rady Miejskiej Wrocławia. Możecie zapoznać się z nim na tej stronie:

Coraz więcej NGO we Wrocławiu

Z bazy danych urzędu miejskiego (tzw. Generator NGO) wynika, że w 2022 roku we Wrocławiu było 4610 organizacji pozarządowych – o ponad 500 więcej niż 5 lat wcześniej. Najwięcej jest stowarzyszeń (2704) oraz fundacji (1767). Gmina co roku ogłasza konkursy ofert dla NGO. Ich zwycięzcom zleca różnego rodzaju zadania publiczne, takie jak:

  • Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych
  • Projekty mieszkaniowe dla osób niesamodzielnych i wykluczonych
  • Centra Aktywności Lokalnej
  • Zdrowotne działania profilaktyczne
  • Sport dzieci i młodzieży
  • Kultura – koncerty, spektakle, działania artystyczne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl