wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:47

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Strategia Wrocław 2030
  6. Piknik Informacyjny w Parku Staromiejskim
Piknik Informacyjny w Parku Staromiejskim

Place zabaw, więcej zieleni, trasy rowerowe, centra biznesu i udogodnienia dla turystów. Setki pomysłów na Wrocław, czyli mieszkańcy tworzą strategię rozwoju miasta - Wrocław 2030

W niedzielę, 17 maja, w parku Staromiejskim odbył się piknik informacyjny, na którym mieszkańcy mogli podzielić się pomysłami i swoją wizją miasta na kolejnych 15 lat. W godzinach od 12 do 18, dziesiątki wrocławian starało się odpowiedzieć na to co chcieliby aby zmieniło się w ich mieście. Ponad 200 samoprzylepnych karteczek z pomysłami zawisło na specjalnej tablicy w centrum parku. O nowej strategii opowiadali m.in. pracownicy portalu www.wroclaw.pl i Biura Rozwoju Miasta oraz aktywiści skupieni wokół Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Więcej zieleni, tras rowerowych…

Wśród propozycji były m.in.: więcej parków, placów zabaw, ścieżek rowerowych, poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej, bezpieczny ruch pieszych, darmowe obiekty sportowe (w tym trasy rolkowe) czy zadbanie o wygląd wrocławskich kamienic.

- Mam wiele pomysłów, ale chyba najważniejszy jest kapitalny remont i rewitalizacja opuszczonych zabytków. Miasto szczególnie powinno zadbać o kamienice w rejon "wrocławskiego trójkąta". Budynki są w katastrofalnym stanie - mówi Anna z Wrocławia.

Swoje pomysły do nowej strategii Wrocław 2030 zgłosiły m.in. Agata Rybowska i Milena Stryczyńska-Lewińska.

– Mieszkamy teraz w Warszawie, we Wrocławiu jesteśmy na weekend i bardzo nam się podoba, że macie wiele propozycji i atrakcji dla dzieci. We Wrocławiu mogłoby być jeszcze: bezpłatne kino plenerowe czy biobazary.

 

Maciej Wronecki, przewodnik miejski chciałby więcej parkingów dla autokarów koło Rynku: – Przyjeżdżają turyści, często osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem i autokary mają duży problem by znaleźć miejsce parkingowe koło Rynku – podkreśla.

Grzegorz Kwiatkowski uważa, że na Przedmieściu Oławskim więcej kamienic powinno być remontowanych: - Przydałyby się też lepsze chodniki w całym mieście – dodaje.

Patrycja i Łukasz Kurzawa przyszli do Parku Staromiejskiego na spacer i chcieliby w mieście więcej miejsc zieleni: – We wrześniu spodziewamy się dziecka i już szukamy miejsc gdzie będziemy mogli chodzić na spacery – mówili.

Twoje miasto – Twoja przyszłość

Oprócz akcji informacyjnej i rozmów o przyszłości Wrocławia, odbyła się sesja zdjęciowa dla tych, którzy chcieli podzielić się swoimi przemyśleniami na stronie projektu strategii Wrocław 2030.

Obok punktu informacyjnego odbywały się gry i zabawy z animatorkami, które zaopiekowały się dziećmi, gdy ich rodzice rozmawiali o przyszłości miasta.

O strategii

W przyszłym roku minie 10 lat od uchwalenia strategii Wrocław 2020 PLUS. Była ona nastawiona przede wszystkim na realizację wielkich przedsięwzięć infrastrukturalnych. Na inwestycje we Wrocławiu między 2006 a 2015 rokiem przeznaczono 15 mld zł. Tę strategię uchwalono po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, dlatego jej charakter w znacznym stopniu kształtowały dotacje ze wspólnoty. Za te pieniądze udało się przebudować m.in. ul. Lotniczą czy Bardzką, MPK wymieniło na nową dużą część taboru, powstały także nowe linie tramwajowe na Kozanów i Gaj.

Kolejnym kluczowym założeniem dokumentu z 2006 r. była likwidacja bezrobocia. W 2004 r. wynosiło ono 13,8 proc, dziś jest na poziomie nieco ponad 4 proc.

Tym razem decydujący głos będą mieć mieszkańcy

 

Współorganizatorem w pełni otwartego i przejrzystego procesu tworzenia strategii będą aktywiści i ruchy społeczne skupione wokół Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Podczas 10 tematycznych seminariów i warsztatów mieszkańcy będą mogli zaprezentować swoje poglądy, pomysły i przemyślenia w tych kluczowych dla rozwoju Wrocławia kwestiach.

Wspólne tworzenie strategii rozpocznie się od tematu demografii. Podczas pierwszego seminarium – 22 maja w Sali Wielkiej w Starym Ratuszu – uwaga zostanie skupiona na najważniejszych zagadnieniach, które zostaną wykorzystane w dalszych pracach podczas grup projektowych. Zagadnienia te będą również tematem otwartych warsztatów. Na ich podstawie dojdzie do wypracowania wniosków, które zostaną ujęte w raporcie wstępnym. Ustalenia w nim zawarte będą jeszcze konsultowane przed zakończeniem procesu z mieszkańcami Wrocławia. Dopiero po weryfikacji trafią do nowej strategii Wrocław 2030.

fot. Jarek Ratajczak

fot. Sebastian Borowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl