wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 18°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

Wakacyjne osiedlowe przygody ze sztuką – Ołbin, Zalesie, Swojczyce, Brochów

Maciej Wołodko,
Mikrogranty, projekt Mikroagora, lipiec 2022 fot. Jerzy Wypych
Mikrogranty, projekt Mikroagora, lipiec 2022

Lato to dobry czas nie tylko na labę, ale też popróbowania swoich sił w nowych aktywnościach. Na przykład artystycznych czy rzemieślniczych. Sprawdźcie, jakie bezpłatne wydarzenia czekają nas jeszcze w te wakacje. Projekty realizowane są w ramach programu Mikrogranty. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Ołbin – haftowanie wielkiej, wspólnej osiedlowej makatki

Hania Golis, która od dłuższego czasu praktykuje haftowanie w zaciszu swojego mieszkania, postanowiła wyjść z tą pasją do sąsiadów i sąsiadek z osiedla. „Makatka Ołbińska” to inicjatywa, która pozwoli na poznanie historii tradycyjnych makatek, które miały zdobić dom, czynić go schludnym i przytulnym oraz chronić domowników przed chłodem ścian. Z drugiej strony były przekaźnikiem ludowych przysłów, życzeń, złotych myśli. We współczesnym nam wydaniu makatki wychodzą z domowych izb - możemy zobaczyć je w galeriach sztuki lub na demonstracjach.

- Przez kilka tygodni będziemy wspólnie pracować nad wielką „Makatką Ołbińską” – tkaniną, na której znajdą się wyszyte przez uczestników i uczestniczki spotkań elementy charakterystyczne dla tej części miasta. Liczymy, że makatka może stanie się przekazem historii, rodzajem mapy lub flagi osiedlowej, która będzie prezentowana w wybranych przestrzeniach Ołbina – zachęcają organizatorzy.

Pierwsze spotkania 14 i 20 lipca już za nami, ale do wspólnego działania można dołączyć w każdej chwili. Spotkania odbywają się zawsze w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej/Stowarzyszeniu Żółty Parasol i Partnerzy (ul. Prusa 37-39).

Wstęp jest oczywiście bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez formularz: www.bit.ly/makatka-olbinska lub stacjonarnie w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej.

Zalesie – warsztaty twórcze i osiedlowe spacery

W ostatnią sobotę lipca będzie okazja do spędzenia niemal całego dnia na wędrówkach i artystycznych warsztatach na Zalesiu. „ZAnurzone w LESIE - warsztaty twórcze i osiedlowe spacery”, czyli inicjatywa Joanny Grzelczyk, stawia sobie za cel lepsze poznanie osiedla i jego architektonicznych oraz urbanistycznych ciekawostek. Ale także zaangażowanie mieszkańców we współtworzenie pomysłów na jego rozwój.

- 30 lipca, pochylimy się nad willową zabudową Zalesia spacerując po dawnym osiedlu „Leerbeutel” oraz zaglądając do wybranych budynków (i ich wnętrz) zaprojektowanych przez znakomitych architektów, takich jak Hans Poelzig, Ernst May czy Adolf Rading. Po spacerze zatrzymamy się na warsztatach, by inspirujące awangardowe realizacje z okresu międzywojnia wykorzystać do kolażowych kompozycji – zapowiadają organizatorzy.

Tydzień później (6 sierpnia) zaplanowano spacer po zabytkowych Terenach Olimpijskich.

- Przyjrzymy się, jak został zaplanowany światowej klasy kompleks sportowo-rekreacyjny, w jaki sposób rozmieszczono obiekty architektury i dlaczego możemy mówić o podporządkowaniu ich zieleni. Odkryjemy też np. pozostałości ringu bokserskiego czy ślad po trybunie toru do regat żeglarskich. Tym razem na warsztatach pospacerowych zajmiemy się plastycznym przedstawieniem pomysłów na przyszłość Terenów Olimpijskich, które obecnie tracą pierwotny otwarty charakter i wymagają rewitalizacji – piszą organizatorzy.

W kolejną sobotę (13 sierpnia) odbędzie się spacer zieloną trasą pozostałych zakątków osiedla.

- Idąc wzdłuż Czarnej Wody, poznamy m.in. historię kompleksu rekreacyjnego „Morskie Oko” czy sztucznej górki zwanej „Kilimandżaro”, aż dojdziemy do parku Wroniego, w którym porozmawiamy o miejskiej zieleni. Tam też zaprosimy Was na komiksowo-ilustratorskie warsztaty, a których poświęcimy się uważnej obserwacji otoczenia i opowiadaniu obrazem – zachęcają organizatorzy.

Wystawę prac powstałych w projekcie zaplanowano m.in. w siedzibie CALu  przy ul. Chopina i na terenie Przestrzeni przy al. Paderewskiego.

Formularz zapisów na wydarzenie ma być udostępniony wkrótce. Śledźcie profil wydarzenia na Facebooku

Swojczyce-Strachocin-Wojnów - fotograficzno-literackie wspomnienie z dzieciństwa

 „Wspomnienie z dzieciństwa - fotograficzno-literackie spotkania międzyosiedlowe” to cykl warsztatów i spotkań, które pozwolą nie tylko poznać historię tych osieli, ale również zobaczyć ją na archiwalnych zdjęciach i utrwalić na fotografiach współczesnych.

Zadaniem każdego będzie wybranie ważnej lokalizacji i stworzenie fotografii ukazującej co obecnie znajduje się w „miejscu wspomnienia”. - Zapraszamy do działania w międzypokoleniowych grupach, inicjatorkom zależy na tym, by „bardziej doświadczona” strona duetu opowiedziała tej młodszej o historii wybranego miejsca, czasach, w których owa przestrzeń była znacząca dla opowiadającego – mówią organizatorki.

Pracę w terenie poprzedzi cykl spotkań zapoznawczych i warsztatowych. Organizatorki szykują także także wydarzenie z gościem specjalnym, Tadeuszem Rederem, który te rejony Wrocławia zna jak nikt inny.

Na wszystkie spotkania wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod mailem: wspomnieniezdziecinstwa22[at]gmail.com

Brochów - z teatrem i z muzyką w plenerze

Ines Minkiewicz szykuje na każdy sierpniowy weekend różnorodne warsztaty okołoteatralne. Jako pasjonatka teatru chciałaby zachęcić jak największą liczbę osób do spróbowania swoich sił czy to w pantomimie, czy np. w muzyko i dramaterapii.

- Przygodę z projektem „Parkowy teatr porusza i czaruje Brochów. Chodź i pobaw się z nami!” rozpoczniemy od sobotnich warsztatów dla dzieci z budowy prostych, ale sprawiających niezwykłe efekty dźwiękowe instrumentów muzycznych. Poznamy m. in. palo de lluvia, czyli zaklinacza deszczu, instrumentu używanego w Ameryce Południowej do przywoływania opadów. Posłużą nam one do niedzielnej muzykoterapii z tworzeniem utworu gęstodźwiękowego – zapowiadają organizatorzy.

W kolejny będzie okazja do zapoznania się z pantomimą. - Odkryjemy tajemnice pracy aktorskiej mima, przećwiczymy technikę „chodzenia w miejscu". Poprzez proste zadania i ćwiczenia uczestnicy wcielą się w aktorów i spróbują własnych sił na parkowej trawie – zachęca zespół Mikrograntów.

Trzeci weekend sierpnia pozwoli z kolei na spotkanie z lalkami w japońskim stylu bunraku. Ten mało znany powszechnie teatr jest doskonałą formą nauki o budowie ludzkiego ciała. Każdy z uczestników zrobi swoją własną lalkę, którą będzie miał okazję animować i na koniec zabrać ze sobą do domu. Ważna będzie praca w grupie, będzie to więc dobra okazja do poznania się i budowania relacji między dziećmi młodzieżą. 

Na koniec miesiąca zaplanowano dwudniowe warsztaty dramaterapii dla kobiet. Będą okazją do pracy z emocjami, wrażliwością, samoakceptacją.

Na wszystkie spotkania wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy pod mailem: inesminkiewicz[at]onet.pl

Źródło: Wrocławski Instytut Kultury

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl