wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. Sąsiedzka Mapa Osiedli
  5. Kleczków

Sąsiedzka mapa Kleczkowa pełna jest ciekawych historii opowiedzianych przez sąsiadów i sąsiadki z osiedla. Tajemniczy tunel, najlepszy warzywniak, towarzyski garaż i uliczne łyżwiarstwo to dopiero początek. Aby poznać więcej opowieści, zerknij na mapę!

Obszar Kletschkau, czyli dzisiejszego Kleczkowa, został włączony w granice miasta w 1808 roku. Ze względu na jego ówczesne peryferyjne położenie ulokowano tam zakład karny oraz szpital psychiatryczny, co współcześnie wpływa na postrzeganie osiedla jako ponurego i niewartego odwiedzania. W związku z dynamicznym rozrostem Breslau szybko rozwinęła się na Kleczkowie ciasna zabudowa czynszowa, przez co osiedle nabrało typowo miejskiego charakteru. Tuż po II wojnie światowej osiedle rozciągające się między Dworcem Nadodrze a Starą Odrą nazywano Klęczkowem. Będąc tu warto zwrócić uwagę chociażby na mieszczące się na Kleczkowie przepiękne kamienice (jedną z nich wybudowano w stylu modernistycznym według projektu Heinricha Lauterbacha).

Duży wpływ na historię tego obszaru miał Port Miejski mieszczący się przy ul. Kleczkowskiej, którego pracownicy zamieszkiwali najbliższą okolicę. Obecnie trwa proces zmiany funkcji części terenów portowych – z poprzemysłowej na mieszkalno-usługową. W ostatnich latach zagospodarowano również teren rozciągający się między ulicami Czochralskiego, Rychtalską i Browarną. Powstało tam założenie mieszkalne – „Promenady Wrocławskie”, a więc wytworzyła się zupełnie nowa część osiedla (nazywana przez mieszkańców „Nowym Kleczkowem”). Kleczków nigdy nie oferował zbyt wielu miejsc zielonych, niemniej mieszkańcy od zawsze przepadali za obszarem nad Odrą, sprzyjającym spacerom i piknikom.

Bardzo ważną przestrzenią rekreacji było kąpielisko „Nord” zlokalizowane od 1927 roku na wysokości ulicy Pasterskiej. Znajdowały się tam trzy baseny oraz brodzik dla dzieci. Powyżej mieściła się marina z restauracją i przebieralniami. Cały kompleks został zaprojektowany przez uznanego architekta, Richarda Konwiarza. Przez lata obiekt popadł w ruinę, jednak niedawno przywrócono go do życia – dziś pełni funkcję letniego baru. Kleczków posiada również ukryty ogród – na terenie Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Obecnie trwają prace nad utworzeniem w nim parku dostępnego dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek.

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl