wroclaw.pl Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie

Lato na wrocławskich osiedlach - Huby, Ołbin, Pracze i Wojszyce

Maciej Wołodko,
Mikrogranty, jeden z projektów realizowanych w 2021 roku. Zdjęcie ilustracyjne fot. Jerzy Wypych
Mikrogranty, jeden z projektów realizowanych w 2021 roku. Zdjęcie ilustracyjne

Prawie 20 wydarzeń: warsztaty, sąsiedzkie spacery, pikniki. To wszystko już w lipcu, sierpniu i we wrześniu na czterech wrocławskich osiedlach: Hubach, Ołbinie, Praczach Odrzańskich i Wojszycach. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Projekty realizowane są w ramach programu Mikrogranty.

Mikrogranty  – bezpłatne wydarzenia na wrocławskich osiedlach

Mikrogranty – bezpłatne wydarzenia na wrocławskich osiedlach

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia ul. Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Ołbin – warsztaty w Parku Stanisława Tołpy i w Ołbińskim Ogrodzie Otwartym

Dzieciaki, do dzieła!” – zachęca autorka projektu, Sylwia Golonka. Przed nami trzy spotkania warsztatowe skierowane do dzieci z Ukrainy i z Polski, w wieku od 7 do 12 lat. Zajęcia mają im pomóc w lepszym zapoznaniu się, a kolegom i koleżankom z Ukrainy - także w nauce języka polskiego. Na zajęciach kulinarnych, pod czujnym okiem Vladyslawa Lukhtana, uczestnicy poznają kilka prostych przepisów i przygotują tradycyjne dania w wersji wege. Z kolei na warsztatach plastycznych, razem z Pamelą Kędzierską, będą mieć okazję do nauczenia się różnych technik rysunkowo-malarskich.

Warsztaty składać się będą z części wprowadzającej zakończonej quizem oraz części praktycznej. Dzieci z Ukrainy oswoją się z nowymi wyrazami i zwrotami w języku polskim głównie poprzez aktywną zabawę. Uczestnicy mówiący już po polsku będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, np. w zakresie wpływu diety na środowisko czy na temat recyklingu. Zajęcia będą prowadzone ze wsparciem tłumaczki na język angielski, ukraiński i rosyjski. Na spotkania obowiązują zapisy. Mailowo: mowimypopolsku2021[at]gmail.com lub stacjonarnie w siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol i Przyjaciele (ul. Prusa 37-39).

Wojszyce – tematyczne spacery fotograficzne po osiedlu

Cykl spacerów fotograficzno-edukacyjnych po tej części Wrocławia przygotowała Ela Pindral. Wyprawy będą też okazją, by spojrzeć na osiedle w nowy sposób przez fotograficzny obiektyw i poznać garść podpowiedzi przydatnych plenerowym fotografom. W spotkaniach mogą uczestniczyć wszyscy chętni, bez względu na wiek i umiejętności. Do udziału nie jest niezbędny profesjonalny aparat, wystarczy smartfon.

 - Na dobry początek (23 lipca) ruszymy na spacer z historią w tle – wspólnie przejdziemy po „kocich łbach” ulicy Pawiej, poczujemy klimat małych uliczek pamiętających minione stulecia i poznamy  historyczne ciekawostki osiedla. Drugie spotkanie to wyprawa przyrodnicza pełnymi uroku wojszyckimi uliczkami w kierunku zielonego klinu południa Wrocławia, na której przyjrzymy się bogatej florze Wojszyc. Na ostatnią wędrówkę pójdziemy przez osiedle na przełaj, co pozwoli nam zajrzeć w ukryte za bujną zielenią miejsca, skróty znane tylko mieszkańcom oraz klimatyczne skwerki – zapowiadają organizatorzy.

Spacery będą trwać po ok. 1,5 godziny, a po każdym z nich nastąpi krótkie podsumowanie z poczęstunkiem nawiązującym do klasztornych sadów – na spacerowiczów będzie czekał kompot z jabłek, lemoniada, woda, a także owoce sezonowe i słodkie przekąski z jabłek.

Na zakończenie wojszyckich wojaży zaplanowano spotkanie podsumowujące, na którym w formie escape roomu przywołane zostaną anegdoty i ciekawostki z wędrówek i wybrane zostaną zdjęcia na wystawę.

- Na finał zaprosimy na wernisaż osiedlowych zdjęć autorstwa uczestników i uczestniczek spacerów. To będzie również wyjątkowa okazja do wspólnej, integrującej zabawy, rozmów i małej biesiady. Skosztujemy przetworów z lokalnych wojszyckich jabłek, dowiadując się również nieco więcej o ogrodniczej stronie tej przestrzeni – zachęcają organizatorzy.

Na spacery i warsztaty obowiązują zapisy: wojszyckiespacery[at]gmail.com

Huby – spotkania z historią dla seniorów

Sąsiedzka podróż w czasie stanie się możliwa za sprawą projektu Beaty Muskały, która na Hubach chce zaprezentować „Bogactwo Średniowiecza”. Pani Beata zaprasza do udziału seniorów i seniorki z osiedla. Zaplanowała zajęcia artystyczne, rzemieślnicze i warsztaty kulinarne, podczas których odkryć będzie można wiele różnych twarzy średniowiecznej kultury.

„W poszukiwaniu średniowiecznych śladów” możecie wyruszyć już 20 lipca na spacer historyczny po Hubach. Wyprawę rozpocznie spotkanie z historykiem sztuki, który przybliży uczestnikom opowieści o najbliższej okolicy.

- Na warsztatach odkrywać będziemy też średniowieczne smaki – pod okiem specjalistów przygotujemy chleb i smarowidło wg przepisów z dawnych czasów, a do tego posłuchamy wykładu o kuchni i preferencjach smakowych naszych przodków. Nie zabraknie też działań rękodzielniczych, na których stworzymy zapachowe mydełka – zapowiadają organizatorzy.

Ciekawą propozycją mogą być także zajęcia taneczne. To okazja by poznać kilka średniowiecznych tańców m.in. Taniec Wody, Maltański oraz Belgijkę. Średniowieczne przygody podsumowane zostaną koncertem zespołu Dziwoludy, który wypełni ogród Dziennego Domu Pomocy „Na Ciepłej” (ul. Ciepła 15B) inspirowanymi średniowieczem dźwiękami m.in. barabanu, panduri oraz maryny. 

Pracze Odrzańskie i Stabłowice – gra terenowa, warsztaty kosmetyczne i piknik z kuchnią molekularną

Mieszkanki obu osiedli, czyli grupa nieformalna „Poszukiwacze Aktywnych Przygód” zapraszają do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu. Projekt „Akcja Integracja” to dwa spotkania w plenerze - gra miejska i międzyosiedlowy, międzypokoleniowy piknik. W programie także warsztaty kosmetyczne.

Spotkania mają zachęcić do zdrowego żywienia, plenerowych rekreacji (biegany alfabet Morsa czy ścieżka zdrowia na placu zabaw), a także poszerzyć wiedzę na temat higieny (wykład o mikrobach) oraz historii obu osiedli.

Piknik odbędzie się 30 lipca na terenie Aktywnej Małej Szkoły. - Oprócz pysznych i zdrowych szaszłyków owocowych i napojów doświadczymy też eksperymentów kuchni molekularnej. Razem nauczymy się robić słynną bubble tea i wyprodukujemy swoje własne kuleczki boba, Zajrzymy również do kuchni naszych sąsiadów i przygotujemy syrniki. Odbędziemy też mecz quidditcha i pokaz magiczych eksperymentów – zapowiadają organizatorki.

Wydarzeniem kulminacyjnym będzie gra terenowa na początku września, ze sporą dawką aktywności fizycznej (zawody w łowieniu rybek) oraz umysłowej (familiada, zagadki logiczne) Udział w zabawie mogą wziąć grupy max. 4-osobowe w różnym wieku (dzieci i opiekunowie).

Zapisy na warsztaty i grę miejską odbywać się będą przez formularz udostępniany ok. dwa tygodnie przed wydarzeniami. Więcej informacji i zgłoszenia pod mailem: klubnaukowcow[at]gmail.com.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl