wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. KULTURA – Obecna! Tematy stolików warsztatowych
KULTURA – Obecna! Tematy stolików warsztatowych

Czym będziemy się zajmować w poszczególnych stolikach? Kto będzie ich gospodarzem? Sprawdźcie zagadnienia i sylwetki moderatorów i moderatorek!

W dniu 25 marca 2017 r. w godz. 11.00–16.00, w Narodowym Forum Muzyki, cztery spotkania cyklu debat zostaną podsumowane podczas warsztatu wydobywczego.

W pięciu roboczych grupach będziemy pracować nad zebranymi w czasie debat problemami, postulatami oraz zapisami, które powinny zostać zmienione lub wprowadzone do finalnej wersji dokumentu. Przed warsztatami prosimy o zapoznanie się z nim! Każdy z uczestników będzie pracował przy dwóch stolikach. Dodatkowo będziemy mogli porozmawiać o innych interesujących tematach przy "wolnym stoliku". Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Jak wspierać uczestnictwo w kulturze?

Moderatorką jest Agata Etmanowicz od 15 lat związana z sektorem kultury. Prezeska Fundacji Impact promującej w Polsce koncepcję audience development (budowania publiczności), na stałe związana także z Fabryką Sztuki w Łodzi i jej Art_Inkubatorem. Realizuje własne projekty i doradza w prowadzeniu projektów organizacjom w Polsce i za granicą, prowadzi warsztaty i szkolenia. Jest współzałożycielką Fundacji Polska Bez Barier oraz wolontariuszką Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach Four Kings.

Współmoderatorem jest Bartek Lis. Doktor nauk społecznych, socjolog, badacz, animator kultury. Studiował specjalistyczne kierunki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie w Oslo. Od 2012 roku kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław (organizacja debat, wykładów, warsztatów, działań animacyjnych, projektów badawczych, rozwój publiczności), organizator warsztatów i projektów adresowanych do osób z niepełnosprawnością wzroku.Od 2012 roku „Latający Socjolog” w programie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz od 2013 nauczyciel metod i technik animacji społeczno-kulturalnej w SKIBIE (wrocławska szkoła animatorów kultury). Członek Fundacji Sztuki Współczesnej ART TRANSPARENT w latach 2009 – 2016 (kurator debat i działań społecznych w ramach siedmiu edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL). Współpracownik Fundacji IMPACT (prowadzenie warsztatów z zakresu Audience Development).

Rada kultury – kto powinien w niej zasiadać i jakie zadania powinna wykonywać?

Moderatorką jest Agata Bulicz. Socjolożka, doktor nauk o polityce, absolwentka studiów podyplomowych z Samorządu Terytorialnego i Gospodarki Lokalnej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Szkoły Trenerów Modelu Współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, zorganizowanej przez Collegium Civitas. Od 2013 roku związana z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych jako specjalistka ds. współpracy międzysektorowej i animatorka partnerstw lokalnych. W tym zakresie współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i samorządami w Polsce. Autorka publikacji poświęconych zagadnieniom samorządowym, w tym przede wszystkim współpracy międzysektorowej na poziomie lokalnym. Wspiera podmioty administracji samorządowej w tworzeniu dokumentów strategicznych, prowadzaniu konsultacji społecznych, badań społecznych, włączaniu mieszkańców i ich grup w procesy decyzyjne. Pomaga organizacjom pozarządowym w kontaktach z administracją publiczną, wzmacnianiu partnerskich relacji, powierzaniu zadań oraz w tworzeniu ciał konsultacyjno-doradczych i organizacji ich pracy.

Współmoderatorką jest Karolina Mróz. Prezeska działającej od jedenastu lat Fundacji Dom Pokoju, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, koordynatorka projektów, animatorka, trenerka i doradczyni. Specjalizuje się w tworzeniu i konsultowaniu polityk, programów i strategii miejskich oraz wypracowywaniu innowacyjnych modeli współpracy międzysektorowej i rozwiązań dla problemów społecznych – poprzez kompleksowe działania partycypacyjne, analityczne i rzecznicze oraz wdrożeniowe, podejście przekrojowe, oparte na wskaźnikach i włączeniu interesariuszy. Typ analityk. Myśli osiedlami. Mama pięcioletniej Leny, bibliofilka, pasjonatka ogrodnictwa miejskiego i rowerzystka. Entuzjastka i początkująca praktyczka facylitacji graficznej.

Rozwój mecenatu kultury i programy operacyjne

Moderatorką jest Maria Zięba. Fundraiserka, animatorka kultury, doradczyni organizacji pozarządowych. Współzałożycielka i prezes Fundacji Ładne Historie. Realizuje projekty artystyczne i społeczne. Z miłości do ludzi i do Dolnego Śląska powstają realizacje, które pozwalają innym się rozwijać, uczyć, poznawać, spotykać, zachwycać. Studiowała psychologię społeczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami kultury w zakresie: animacja kultury, myślenie projektowe, finansowanie działalności kulturalnej, zarządzanie projektem, sieciowanie, partnerstwa lokalne, diagnoza potrzeb lokalnych, techniki ewaluacji projektu. Laureatka konkursów literackich. W 2016 roku stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2016 przewodnicząca Świdnickiej Rady Pożytku Publicznego.

Współmoderatorką Katarzyna Odrowska. Działaczka ruchów miejskich, inicjatorka wielu projektów kulturalnych, społecznych, prawno-człowieczych. Od 3 lat Prezeska Stowarzyszenia Aktywne Pomorze, lokalna koordynatorka Festiwalu Filmów Dokumentalnych Watch Docs czy Żywej Biblioteki. Współtwórczyni sukcesu wyborczego Roberta Biedronia. Pomysłodawczyni i jedna z działaczek Pociągu do Kultury, który łączy ESK (Wrocław) z Berlinem. Aktywistka przenosząca działania miejskie i społeczne w przestrzeń pociągów Kolei Dolnośląskich. Miłośniczka murali, feministka, wegetarianka, szczęśliwa posiadaczka nadpobudliwego kota i równie nadpobudliwego faceta. Od prawie dwóch lat Dolnoślązaczka z wyboru. „Chora na społeczne ADHD”.

Równoważenie infrastruktury i tworzenie nowych przestrzeni dla kultury

Moderatorem jest Paweł Kamiński. Dolnoślązak z urodzenia, wrocławianin z wyboru. Doświadczony menedżer i animator kultury, w przeszłości dziennikarz i samorządowiec. Od 10 lat zarządza lokalnymi ośrodkami kultury, aktualnie Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Wiszni Małej koło Wrocławia. Jest doktorantem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. Studiował m. in. socjologię i zarządzanie. Absolwent Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych oraz Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Aktualnie uczestnik Szkoły Tutoringu fundacji Szkoła Liderów. Uczestniczy w różnorodnych projektach w obszarze kultury, w tym m. in. jako animator/ekspert udzielający wsparcia beneficjentom programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne Narodowego Centrum Kultury oraz ekspert w projekcie Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku. Jest prezesem Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych Instytucji Kultury. W wolnych chwilach redaguje serwis internetowy MenedżerKultury.pl.

Współmoderować będzie duet: Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski. Twórcy Domu Kultury INSPIRO w Podłężu (pierwszego w Polsce domu kultury prowadzonego przez organizację pozarządową). Stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016. Laureaci nagrody POLCUL za działania wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego. Niepoprawni optymiści. Odpowiedzialni za wiele projektów społecznych m.in.: Dron społeczny, Podziel kwadrat, Dla Aleppo, Pyszne wakacje, Musikomar, Mały Obywatel Świata, Za stołem Świata, Strefa52, Strefa53,  Sztuka-Puka i wielu, wielu innych. Od 2007 roku Beata i Maciek z wielką frajdą inspirują INSPIRO. Uwielbiają pracę z dziećmi, dla których zmieniają Świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Uważają, że dom kultury to dzieło sztuki.

W bogatej, nowoczesnej i innowacyjnej ofercie DK INSPIRO można znaleźć zajęcia dla dzieci, młodzieży, rodziców, seniorów, rodzin. INSPIRO bez kompleksów małej miejscowości realizuje swą misję wprawiając w zakłopotanie większe, lepiej wyposażone i szczodrzej finansowane instytucje. W 2011 roku Minister Edukacji Narodowej przyznał DK INSPIRO tytuł „Miejsca odkrywania talentów”. Cotygodniowo DK INSPIRO odwiedza blisko 500 osób, które przyjeżdżają nie tylko z Krakowa, Niepołomic czy Wieliczki, ale też innych okolicznych miast i miejscowości.

Wrocławska E-platforma kultury – co jest nam potrzebne, aby się lepiej poznać i działać?

Moderatorką jest Aleksandra Stańczuk. Menadżerka projektów kulturalnych i cyfrowych, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. Ponad 10 lat związana z ngo i państwowymi instytucjami kultury. Koordynatorka projektów cyfrowych dla animatorów i praktyków kultury w Narodowym Centrum Kultury w tym portali www.platformakultury.pl, www.nck.pl oraz www.kulturadostepna.pl. Współtwórczyni Ogólnopolskich Giełd Projektów i NieKongresu Animatorów Kultury. Obecnie pracuje jako menadżerka projektów w firmie technologicznej Laboratorium EE.

Współmoderatorką jest Katarzyna Wala. Badaczka jakościowa, animatorka kultury, doktorantka etnologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 2013 roku związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Projektuje i realizuje warsztaty oraz szkolenia dla różnych grup społecznych; wspiera tworzenie lokalnych partnerstw; prowadzi badania jakościowe, w tym diagnozy i konsultacje społeczne; koordynuje projekty badawczo-animacyjne.

Wolny stolik – SPECJALNY

Moderatorką specjalną jest Dorota Whitten. Socjolożka, mediatorka, trenerka zarządzania konfliktem. Swoje działania zawodowe prowadzi na styku tych trzech dziedzin, które uzupełniając się tworzą podwaliny pod budowanie dialogu wielopoziomowego w społecznościach lokalnych. Orędowniczka mediacji w budowaniu procesu partycypacji współzarządzania przestrzenią społeczną na poziomie miasta, osiedla, podwórka itp. Współtwórczyni licznych projektów, m. in. we współpracy z Radą Seniorów Osiedla Nadodrze, Kleczków i Ołbin oraz wielu innych działań społecznych. Współtwórczyni programu zarządzania konfliktem i mediacji rówieśniczych dla szkół polskich budowanego na wzór idei De Vreedzame School z Utrechtu.  Współautorka Wrocławskiej Strategii Edukacyjnej oraz strategii wdrażania projektu innowacyjnego "Model kontraktowania usług rynku pracy na rzecz osób niepełnosprawnych", również diagnozy potrzeb i możliwości szkół w zakresie pracy z uczniami, badania wielokulturowego, a obecnie także Analizy Funkcjonalnej Wrocławskich Osiedli oraz adaptacji podręczników i metod do Zarządzania Konfliktem i Mediacji Rówieśniczych dla szkół.

Współmoderatorem specjalnym jest Marek Sztark. Niezależny animator kultury i rozwoju lokalnego. Doradca, trener i wykładowca. W latach 2005-2007 był dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2007, zarządzał staraniami Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, był dyrektorem Samorządowej Instytucji Kultury SZCZECIN 2016. Prezes Zarządu Towarzystwa Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego SZCZECIN-EXPO. Działa w wielu organizacjach pozarządowych. Jest członkiem zarządu Forum Kraków. Realizuje projekty z różnych dziedzin: rozwoju i integracji środowisk społecznych i zawodowych, ekonomii społecznej, ochrony dziedzictwa kulturowego, animacji rozwoju lokalnego oraz animacji kultury. Jest twórcą marki regionalnej "miody drahimskie" i autorem koncepcji modelu animacji lokalnej "Nowa Kultura". Dyrektor programowy NieKongresu Animatorów Kultury 2014 i 2016. Koordynował współpracę Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 z regionem Dolnego Śląska. Dyrektor Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl