wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Koniec roku dla NGO. O czym należy pamiętać?
Kobieta przy komputerze / zdjęcie ilustracyjne freepik
Kobieta przy komputerze / zdjęcie ilustracyjne

Przełom roku to czas rozliczeń zadań publicznych realizowanych na podstawie dotacji otrzymanych z Gminy Wrocław, dlatego warto się do tego przygotować. Czego szczególnie należy dopilnować w tym czasie? Przypominamy.

Czym jest dotacja?

Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa, którą organizacja otrzymuje od donatora/sponsora, na określony przez niego cel społeczny. Cel ten powinien być zgodny z celami statutowymi organizacji. Wszystkie najważniejsze informacje o dotacjach, w tym o dotacjach przyznawanych ze środków publicznych przeczytacie tutaj.

Przełom roku to często dla NGO-sów gorączkowy czas podsumowań, porządków i rozliczeń. Każda NGO realizująca zadanie publiczne ze środków Gminy Wrocław powinna się z niego sprawozdać. 

Termin złożenia sprawozdania z realizacji projektu

Termin złożenia sprawozdania z realizacji projektu zwykle jest zapisany w umowie dotacyjnej. Przy umowach przekraczających okres jednego roku często wymagane jest sprawozdanie okresowe, np. za pierwszy rok realizacji projektu. Upewnijmy się sprawdzając w umowie, czy sprawozdanie takie mamy złożyć przed 31 grudnia, czy też sporządzić je za okres d 31 grudnia, z terminem złożenia do 30 stycznia 2024 roku.

W przypadku umów realizowanych z udziałem środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania publicznego, termin złożenia sprawozdania końcowego wynosi 30 dni od daty zakończenia realizacji projektu. Tak więc jeśli projekt kończy się 31 grudnia 2023 roku, to termin złożenia rozliczenia końcowego przypada 30 stycznia 2024 roku - nie 31 stycznia, to częsta pomyłka. 

Jak się przygotować do kontroli dotacji? 

Prowadząc NGO należy mieć świadomość, że działalność organizacji pozarządowych może podlegać nadzorowi i kontroli. To nadzór władz samorządowych, ministra lub sądu. Organizacje społeczne, podobnie jak inne instytucje, są też kontrolowane, np. kiedy wydają pieniądze publiczne lub kiedy zatrudniają pracowników. NGO dotyczą również kontrole NIK-u, ZUS-u i kontrole skarbowe. Więcej informacji można przeczytać tutaj.

Najczęstszym rodzajem kontroli organizacji pozarządowych jest sprawdzenie jak zostały wykorzystane przekazane środki - niezależnie czy dotacji udziela administracja publiczna czy podmiot prywatny. Szczegóły tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl