wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Park Grabiszyński. Zielona rewaloryzacja
  6. Strefa Rodzinna
Strefa Rodzinna

Zapoznaj się z propozycją projektową rewaloryzacji tej strefy Parku Grabiszyńskiego oraz przekaż swoją opinię na jej temat.

Strefa Rodzinna zajmuje obszar 9,9 ha. Na jej terenie zinwentaryzowano 1585 drzew, krzewów i ich grup. Rośliny drzewiaste należą do 83 gatunków i odmian. Geometryczny układ ścieżek występuje przede wszystkim w północno-zachodniej części terenu.

park Grabiszyński strefa rodzinna

Głównym traktem jest przebiegająca w osi wschód-zachód aleja łącząca parking z częścią rekreacyjną. Opisywany teren można podzielić na dwie niemal równe części o odmiennym charakterze: zachodnią – parkową i wschodnią – leśną (biocenotyczną). Granicą między tymi obszarami jest ścieżka biegnąca w osi północ-południe i sąsiadująca od wschodu z polaną. W części leśnej występują zwarte grupy drzewostanów o rozbudowanej strukturze warstwowej i z dużą ilością samosiewów. Pomiędzy grupami drzew znajdują się kameralne polany w formie niewielkich wnętrz, niekiedy otoczone tylko krzewami. Na pograniczu części leśnej i parkowej zlokalizowane są elementy służące rekreacji dla różnych grup wiekowych: plac zabaw, ścieżka zdrowia, siłownia terenowa oraz wybieg dla psów. Ważną rolę w ofercie rekreacyjnej odgrywa także polana, której można przypisać istotne znaczenie w układzie kompozycyjnym Strefy Rodzinnej. Otaczająca ją zieleń ma głównie charakter swobodny, w postaci nierównomiernie rozmieszczonych grup drzew i krzewów.

Kompozycja

Pomimo dominującej swobodnej kompozycji zieleni pojawiają się także układy liniowe, np. aleja prowadząca z parkingu w głąb Strefy Rodzinnej z daglezji zielonej, również w formach o sinych igłach (Pseudotsuga menziesii, Pseudotsuga menziesii f. glauca), aleja z żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis) sąsiadująca z placem zabaw czy wychodząca z południowej części polany aleja z wielopniowego jesiona mannowego (Fraxinus ornus). Aleja ta jest w dużym stopniu poprzerastana innymi gatunkami, a w części wschodniej zachowana jest w gorszym stanie i przypomina bardziej szpaler. W części leśnej Strefy Rodzinnej natomiast stwierdzono dwa relikty alej z dębów szypułkowych (Quercus robur). Znajdują się one w zwartym drzewostanie, a ich układ jest w dużym stopniu zatarty. W centralnej części strefy, w pobliżu przecięcia dwóch głównych ścieżek, znajduje się jedyny pomnik przyrody na terenie Parku Grabiszyńskiego – buk pospolity (Fagus sylvatica).

Szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna wykazała, że w Strefie Rodzinnej znajduje się 231 drzew przeznaczonych do wycinki, wśród których dominują topole osiki, brzozy i głogi jednoszyjkowe. Głównie są to martwe drzewa w części leśnej (biocenotycznej). Część z nich zostanie zachowana (w formie niezagrażającej dla korzystających z parku).

Założenia projektowe

Dla Strefy Rodzinnej przewidziano następujące rozwiązania projektowe:

  • w części parkowej nasadzenia uzupełniające w sąsiedztwie miejsc po usuniętych martwych drzewach;
  • uzupełnienie układów liniowych;
  • w części leśnej nasadzenia krzewów rodzimych gatunków w formie okrajków;
  • uporządkowanie strefy wejściowej od strony parkingu (nasadzenia krzewów ozdobnych, demontaż zbędnych elementów oraz zamontowanie „witacza” z regulaminem i mapką parku z trasą biegową);
  • obsadzenie „witacza” wolno rosnącą odmianą bluszczu;
  • utworzenie oferty rekreacyjnej dla różnych grup wiekowych;
  • rozbudowa placu zabaw z wyraźnym podziałem na grupy wiekowe: dzieci młodsze (3÷6 lat) i starsze (6÷12 lat);
  • montaż m. in. ścianki wspinaczkowej na terenie placu zabaw dla dzieci starszych czy urządzenia w formie wiewiórki na terenie placu zabaw dla dzieci młodszych;
  • demontaż elementów ścieżki zdrowia z głównej alei Strefy Rodzinnej i utworzenie jej w pobliżu istniejącej siłowni;
  • opcjonalna rozbudowa siłowni terenowej: z całkowitą wymianą sprzętów lub z częściowym zachowaniem sprzętów;
  • powiększenie wybiegu dla psów z wykorzystaniem istniejącego betonowego ogrodzenia;
  • wykorzystanie bluszczu oraz nasadzeń z różnych gatunków i odmian lilaków, aby ukryć betonowe ogrodzenie;
  • budowa 3 torów do gry w bule w pobliżu placów zabaw.

Zgłoś opinię!

Masz czas do 30 maja.

Fill out my online form.

Zgłoszone opinie

Poniżej pobrać można zestawienie zgłoszonych opinii. Zostały one przekazane projektantom i Zarządowi Zieleni Miejskiej do analizy. Odpowiedzi, ze wskazaniem co zostało uwzględnione, co częściowo, a co nie, zostaną zamieszczone w raporcie z konsultacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl