wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. Park Grabiszyński. Zielona rewaloryzacja
  6. Strefa Pamięci
Strefa Pamięci

Zapoznaj się z propozycją projektową rewaloryzacji tej strefy Parku Grabiszyńskiego oraz przekaż swoją opinię na jej temat.

Na terenie Strefy Pamięci (sektor II) zinwentaryzowano 3741 drzew i krzewów. Skład gatunkowy jest zróżnicowany, w grupie zimozielonych drzew występują: daglezje zielone, żywotniki, sosny i cisy. W grupie drzew liściastych dominują lipy oraz graby. Ponadto w składzie znajdują się buki i klony. Świerki pospolite z racji kilku lat suszy oraz kornika, masowo zamierają. Podobnie jak świerki, obumierają również brzozy. W warstwie krzewów dominują stare okazy leszczyny pospolitej oraz samosiewy bzu czarnego. Charakterystyczne dla tej strefy są duże powierzchnie pokryte przez bluszcz i trzmielinę, w wielu miejscach pnące się po drzewach.

Kompozycja

Kompozycja przestrzenna zieleni jest silnie podporządkowana geometrycznej formie ścieżek (dawny kwaterowy podział terenu cmentarza). Elementem wyróżniającym strukturę przestrzenną zieleni tej części parku są liniowe (szpalerowe) układy drzew, czytelne i dobrze zachowane, często wydzielające małe fragmenty terenu – pozostałości dawnych kwater. Do najcenniejszych należy unikatowa w swojej formie aleja dwurzędowa drzew, utworzona z wielopniowych okazów lip – tzw. bukietów. Cechą swoistą kompozycji są również symetryczne układy dwóch drzew (zimozielonych lub liściastych), tworzące ramy widokowe podkreślające osiowy charakter ścieżek oraz liniowe układy drzew wokół kolistych placów (obecnie nieczytelne i zniekształcone).

Drzewa martwe

Szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna wykazała, że w Strefie Pamięci znajduje się 185 drzew martwych, wśród których dominują brzozy, świerki, żywotniki i graby. Wybór konkretnego rozwiązania co robić z martwymi drzewami zostanie podjęty po konsultacjach społecznych. Wyniki inwentaryzacji są analizowane w związku z czym liczba drzew martwych może wzrosnąć.

park Grabiszyński strefa pamięci

Założenia projektowe

Dla Strefy Pamięci przewiduje się następujące rozwiązania projektowe:

  • nasadzenia w łącznej liczbie ok. 237 drzew, w tym 129 gatunków liściastych i 108 gatunków iglastych;
  • uzupełnienie układów liniowych – szpalerów, alej;
  • uzupełnienie elementów kompozycyjnych w postaci np. nasadzeń akcentujących ścieżki;
  • możliwe jest odtworzenie dwóch rondek (ze względu na zatarcie układu komunikacyjnego oraz zniekształcenie układów kompozycyjnych nasadzeń drzew, odtworzenie pozostałych rond jest problematyczne); proponuje się posadzenie grup niewysokich krzewów; istotnym elementem wydaje się zagospodarowanie ronda w pobliżu strefy wejściowej do parku, które poprawiłoby układ komunikacyjny, bez żadnej ingerencji w istniejący drzewostan;
  • nasadzenia uzupełniające w sąsiedztwie miejsc po usuniętych martwych drzew;
  • nasadzenia roślin zielnych;
  • pozostawienie niezadrzewionych pasów wzdłuż istniejących alej tak, aby podkreślić ich rangę;
  • stosowanie w większości roślin rodzimych;
  • zamontowanie tablic informacyjnych o historii dawnego cmentarza i przyrodzie parku;
  • zamontowanie elementów małej architektury: ławek, koszy na odpadki, słupków informujących o kilometrażu tras biegowych oraz o ciekawych okazach drzew.

Zgłoś opinię

Masz czas do 28 listopada!

Fill out my online form.

Zgłoszone opinie

Poniżej pobrać można zestawienie zgłoszonych opinii. Zostały one przekazane projektantom i Zarządowi Zieleni Miejskiej do analizy. Odpowiedzi, ze wskazaniem co zostało uwzględnione, co częściowo, a co nie, zostaną zamieszczone w raporcie z konsultacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl