Wrocław, w związku z aktualną sytuacją polityczną, stoi przed nowymi wyzwaniami. Sprostanie im wymaga współpracy i zaangażowania wielu lokalnych podmiotów. Choć Miasto powinno wspierać przyjeżdżające w takiej sytuacji osoby, brakuje polityki migracyjnej i integracyjnej na poziomie krajowym, która wyznaczałaby rozwiązania i obszary systemowego i długofalowego wsparcia. Temat ten był podjęty w trakcie organizowanego w maju 2022 r. we Wrocławiu Samorządowego Okrągłego Stołu, podczas którego wypracowano rekomendacje w tym zakresie.
Kolejną bardzo ważną kwestią jest potrzeba opracowania lokalnych polityk integracyjnych, wskazujących kierunki działań, z uwzględnieniem uwarunkowań i rozwiązań krajowych oraz europejskich. W grudniu 2021 r. Wrocław przystąpił do międzynarodowej Sieci Miast Międzykulturowych – Intercultural Cities (ICC), która wyznacza standardy tworzenia spójnej i zrównoważonej polityki międzykulturowej miasta. W oparciu o te wytyczne WCRS przygotowuje się do tworzenia dokumentów programowych dla Wrocławia na najbliższe lata.
Miasto zaprasza migrantów / migrantki i uchodźców / uchodźczynie do udziału w konsultacjach społecznych na ten temat. Osoby te mogą wziąć udział w spotkaniu stolikowym lub wypowiedzieć się za pośrednictwem e-formularza konsultacyjnego, który został przygotowany w językach: polskim, angielskim i ukraińskim.
Zebrane opinie oraz informacje na temat potrzeb i zasobów stanowić będą ważny element dalszego projektowania lokalnych programów i działań adaptacyjnych i integracyjnych. Lokalna polityka i tworzone w oparciu o nią programy powinny być budowane wspólnie z przedstawicielami instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych, uchodźców i uchodźczyń, społeczności migranckich, specjalistów i specjalistek oraz mieszkańców i mieszkanek.
Przyjęta w 2017 r. „Wrocławska Strategia Dialogu Międzykulturowego 2018–2022” wytyczała kierunki działań na pięć lat, do dzisiaj. Kluczowe obszary koncentrowały się wokół czterech filarów: edukacja, integracja, bezpieczeństwo, współpraca. Wieloletnie działania realizowane były we współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami, mieszkańcami i mieszkankami oraz migrantami i migrantkami.
Z uwagi na fakt, że dane te rejestrowane są przez różne instytucje (m.in. Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Powiatowy Urząd Pracy, Wydział Spraw Obywatelskich), nie ma obecnie spójnych systemów gromadzenia danych statystycznych. Szacuje się, że liczba migrantów / migrantek i uchodźców / uchodźczyń aktualnie przebywających we Wrocławiu wynosi ok. 180 000, z czego 80 000 to osoby, które przybyły do Wrocławia po 24 lutego 2022 r.