wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2022
  6. Jaka ma być lokalna polityka integracyjna?
  7. Jaka ma być lokalna polityka integracyjna? [Raport z konsultacji]
Rysunek przedstawia dwie dłonie z puzzlami, grafika ilustracyjna. rys. K. Domżalska
Rysunek przedstawia dwie dłonie z puzzlami, grafika ilustracyjna.

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych dotyczącym założeń międzykulturowej polityki integracyjnej Wrocławia.

O konsultacjach

Konsultacje miały na celu zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek Wrocławia.  Opinie można było wyrazić za pomocą e-formularza opinii, poprzez e-mail, a także podczas dwóch spotkań i warsztatów stolikowych. Do rozmowy zachęciliśmy również dzieci i młodzież proponując specjalne warsztaty.

Podsumowanie

Dziękujemy za udział w konsultacjach. To bardzo ważny element partycypacyjnego tworzenia programów miejskich. Zgadzamy się z większością opinii. Część z nich jest realizowana w ramach obecnej Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego i będzie rozwijana w ramach tworzenia nowego dokumentu programowego.

W 2023 roku planowane jest podsumowanie Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego 2018–2022, w tym opracowanie danych sprawozdawczych, wniosków i rekomendacji z realizacji działań. Współpracujemy z Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, który przygotowuje rekomendacje w zakresie tworzenia modelu lokalnej polityki integracyjnej włączającej migrantów i migrantki w życie miast. Przystąpiliśmy do Sieci Miast Międzykulturowych ICC, która wdraża standardy miejskich polityk integracyjnych.

Tworząc nowy program integracyjny lub włączający będziemy korzystać zarówno z dotychczasowych doświadczeń w ramach realizowanej Strategii, jak też materiału pozyskanego w ramach konsultacji oraz wyżej wymienionych dokumentów. Prace programowe odbywać się będą w modelu partycypacyjnym z udziałem nowo przybyłych do Wrocławia mieszkańców i mieszkanek, organizacji pozarządowych, środowiska naukowego oraz wielu innych podmiotów i instytucji, których zaangażowanie i współpraca są kluczowym elementem tworzenia i realizacji miejskich polityk integracyjnych.

Konkluzje

Ważne jest, by pamiętać o kluczowej zasadzie integracji – jest ona procesem dwukierunkowym i obejmuje zarówno osoby nowo przybyłe, jak i środowisko przyjmujące, i jest procesem długofalowym. Kluczowy element stanowi prowadzenie działań w środowisku lokalnym, blisko mieszkańców. Nieocenioną rolę w tym procesie pełnią organizacje pozarządowe, lokalne podmioty (m.in. Centra Aktywności Lokalnej, rady osiedli, domy kultury, biblioteki, kluby środowiskowe, placówki oświatowo-wychowawcze) oraz zaangażowanie i samoorganizacja grup migranckich.

Partnerzy lokalni

Partnerami lokalnymi konsultacji byli: Fundacja Dom Pokoju, Fundacja Ładne Historie, Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Stowarzyszenie Żółty Parasol i Partnerzy, których przedstawicielki i przedstawiciele odpowiadały za prowadzenie spotkań stolikowych i sporządzenie z nich notatek. Partnerem było również Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, które przygotowało i przeprowadziło warsztaty konsultacyjne z młodymi mieszkańcami i mieszkankami.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl