wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2024
  6. Jak odnowić podwórko między Tarnogajską a Kamieniecką?
  7. Jak odnowić podwórko między Tarnogajską a Kamieniecką? [Raport z konsultacji]

Jak odnowić podwórko między Tarnogajską a Kamieniecką? [Raport z konsultacji]

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych dotyczącym odnowy podwórka ograniczonego ulicami: Tarnogajską, Gazową, Kamieniecką i Klimasa.

Informacja o realizatorach konsultacji

Organizator konsultacji: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wsparcie w realizacji: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich

Inicjator konsultacji: Wrocławskie Mieszkania Sp. z o.o.

O konsultacjach

Konsultacje dotyczące odnowy podwórka między ulicami Tarnogajską a Kamieniecką, miały przede wszystkim na celu zebranie opinii mieszkanek i mieszkańców na temat planowanych zmian i modernizacji podwórkowej przestrzeni. W spotkaniach konsultacyjnych wzięło udział w sumie 87 osób, ponadto przekazano 34 formularze opinii oraz 1 opinię drogą mailową. 

Opinie zebrane podczas konsultacji społecznych dotyczyły różnych aspektów odnowy podwórka, między innymi:

  1. W zakresie infrastruktury drogowej mieszkańcy postulowali utwardzenie i odwodnienie dróg, usunięcie porzuconych samochodów, wprowadzenie progów zwalniających, krawężników, ciągów pieszych oraz odpowiedniego oświetlenia. Ważnym elementem było także dostosowanie dróg do przejazdu śmieciarek i wozów strażackich oraz zapewnienie odpowiedniej klasy pożarowej.
  2. W odniesieniu do terenów rekreacyjnych mieszkańcy wyrażali zróżnicowane opinie dotyczące placu zabaw, preferując rozwiązania integrujące różne grupy wiekowe. Pojawiały się postulaty dotyczące liczby i rodzaju urządzeń sportowych, zabezpieczenia placu zabaw oraz stworzenia miejsc integracji i rekreacji, takich jak altany z ławeczkami, małe siłownie czy miejsca dla młodzieży. Mieszkańcy zwracali uwagę na potrzebę oświetlenia terenów rekreacyjnych i wprowadzenia zakazu spożywania alkoholu oraz monitoringu.
  3. Zieleń była kolejnym istotnym tematem. Mieszkańcy postulowali odgrodzenie trawników od drogi i ogródków pielęgnowanych przez nich samych, dodanie niskiej zieleni, skwerów, budek lęgowych dla ptaków, pergoli oraz różnorodnej roślinności kwitnącej przez cały rok. Ważnym aspektem była również pielęgnacja i ochrona starych, istniejących drzew.
  4. Pozostałe opinie dotyczyły upiększenia podwórka poprzez murale, odpowiedniego doświetlenia, ustawienia hydrantów i tabliczek z zakazem wyrzucania jedzenia na trawnik. Wyrażono także sprzeciw wobec urządzenia placu zabaw dla psów oraz potrzebę stworzenia toalety dla psów.

Co się zmieniło dzięki konsultacjom?

Na 138 analizowanych opinii, 79 zostało wyjaśnionych, bo były poza zakresem konsultacji lub odnosiły się do kwestii, które zostały przekazane do projektanta, aby przeanalizował możliwość uwzględnienia ich w projekcie. Część z nich więc ma szanse zostać na kolejnym etapie uwzględniona. Wśród pozostałych 59 opinii, uwzględniono 53, z czego 21 częściowo. To oznacza, że 9 na każde 10 opinii proponujących zmiany na konsultowanym podwórku miało wpływ na jego kształt.

Wszystkie opinie zostały przeanalizowane pod kątem możliwości włączenia ich do projektu odnowy podwórka między Tarnogajską a Kamieniecką. Nie uwzględniono opinii, które były niezgodne z prawem lub opinią ogółu. 

Prace projektowe planowane są na 2025 r., a realizacja na 2026.

Refleksja inicjatorów konsultacji

Podczas konsultacji wpłynęło dużo propozycji dla terenów rekreacyjnych i sportowych dla mieszkańców. Niestety nie wszystkie z nich na takim terenie da się zrealizować, wzięto jednak pod uwagę fakt, że mieszkańcy chcą aktywnie spędzać czas.

Poruszono kwestie złego stanu drogi będącej w zarządzie ZDIUM, która zarówno stanowi dojazd do posesji, jak i jest drogą dla aut odbierających odpady z podwórka. Mieszkańcy postulowali o skoordynowanie remontu drogi z projektem remontu wnętrza podwórzowego.

W kolejnym kroku spółka przygotowuje się do wyłonienia projektanta na wykonanie dokumentacji projektowej. Wrocławskie Mieszkania w uzgodnieniu z Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta chce połączyć projekt modernizacji wnętrza podwórzowego z remontem drogi (działka 97/1, AM 7, Obręb Tarnogaj). Wykonawca powinien być wyłoniony w 2025 r. Po wyłonieniu wykonawcy i przekazaniu mu opinii mieszkanek i mieszkańców projektant wykona koncepcję, którą pokażemy osobom mieszkającym podczas kolejnego etapu konsultacji społecznych.

Partnerzy lokalni

Rada Osiedla Tarnogaj oraz Centrum Aktywności Tarnogaju odegrali istotną rolę w promocji i wsparciu procesu konsultacyjnego. Przedstawiciele Rady Osiedla uczestniczyli w spotkaniu konsultacyjnym, a Centrum Aktywności Tarnogaju było dużym wsparciem konsultacji dzieci i młodzieży – jedno ze spotkań odbyło się w siedzibie Centrum przy ulicy Gazowej 22, podczas organizowanego tam festynu, co pomogło w dotarciu do młodych osób.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkankom i mieszkańcom za udział w konsultacjach. Wasz głos jest ważny!

Reklama