Wydarzenie to stanowiło platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń między partnerami projektu oraz służyło jako forum dyskusji na temat budowania bardziej zrównoważonej przyszłości naszych miast w kierunku Zintegrowanych Planów Działania (Integrated Action Plans).
Onda
Onda była gospodarzem pierwszego z opisywanych spotkań przedstawicieli miejskich partnerów sieci GreenPlace. Let’s do it Together! w ramach programu URBACT. Głównym tematem wydarzenia było zaangażowanie obywatelskie i dziedzictwo kulturowe jako źródło zasobów.
Partnerzy sieci mieli okazję obserwować i zwiększyć swoją wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju miejskiego, ze szczególnym naciskiem na zieloną regenerację. Odwiedzili m.in. obszar Green Lung (Zielone Płuca), Olympic Forest (Las Olimpijski) i Intergenerational Gardens (Ogrody Międzypokoleniowe). Radny ds. Projektów Europejskich (The Councillor for European Projects), Vicent Bou, powiedział: "Jesteśmy zachwyceni możliwością zaprezentowania wysiłków i osiągnięć Ondy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju miejskiego. Praca z innymi miastami poprzez URBACT pozwala nam wzmacniać nasze inicjatywy i zmierzać w kierunku bardziej zielonej i przyjaznej przyszłości."
Podczas tego wydarzenia, technicy miejscy, przedstawiciele miasta i inni specjaliści przedstawili projekt przywrócenia zdegradowanego obszaru miasta, mający na celu usunięcie szkodliwych materiałów, takich jak azbest, oraz zalesienie terenu, projektując Green Lung (Zielone Płuco), które będzie działać jako ogniwo łączące przedmieścia z centrum miasta.
Bezpośrednie spotkania okazały się kluczowe w rozwiązywaniu konkretnych problemów, takich jak udział obywatelski i dziedzictwo kulturowe. W programie spotkania w Ondzie znalazły się wizyty na terenie Zielonego Płuca, Lasu Olimpijskiego i Ogrodów Międzypokoleniowych. Odbyły się również warsztaty w ośrodku/świetlicy prowadzonym/ej przez NGO Quisqueya, który jest częścią miejskiej grupy lokalnej, oraz w La Campaneta Cultural Factory (Fabryce Kultury La Campaneta).
Cehegín
Głównym tematem spotkania w Cehegín było dziedzictwo kulturowe jako zasób. Jest to istotna kwestia w Cehegín ze względu na studium przypadku, które zgłosiło w projekcie GreenPlace - Ejidos, opuszczone miejsce w historycznym centrum, które jest chronione kulturowo. W przypadku tego obszaru, władze Cehegín chcą stawić czoła głównym wyzwaniom ostatnich lat: ożywieniem starego miasta w sytuacji opuszczenia i depopulacji, brakiem terenów zielonych, skomplikowaną orografią terenu i trudnościami w wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań energetycznych na chronionym obszarze.
Jednym z najważniejszych aspektów tego wydarzenia były działania Peer Review, które świetnie sprawdziły się w generowaniu innowacyjnych pomysłów i praktycznych rozwiązań, wykorzystując wgląd/spostrzeżenia wszystkich uczestników wydarzenia. Partnerzy obecni na spotkaniu zaoferowali różnorodne perspektywy i ekspertyzy po odwiedzeniu Ejidos, niosąc za sobą bogatą i konstruktywną dyskusję na temat przyszłości Ejidos.
W odniesieniu do społeczności, partnerzy sugerowali przekształcenie tych przestrzeni w miejsca spotkań dla mieszkańców, zapewnienie terenów rekreacyjnych, takich jak miejsca piknikowe i kawiarnie, oraz promowanie aktywności partycypacyjnych. Pod względem zamysłu/konceptu, zaproponowano wykorzystanie rzeźby terenu w celu stworzenia terenów wspinaczkowych i zabawowych dla dzieci, a także włączenie elementów zacienienia w celu radzenia sobie ze zmianami klimatu. Ponadto podkreślono znaczenie stosowania materiałów zintegrowanych z otoczeniem i projektowania ścieżek dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W kontekście produkcji energii zrównoważonej omawiano możliwość wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań, takich jak farmy słoneczne poza historycznym centrum zamiast na jego terenie, lub wykorzystanie mobilnych paneli słonecznych i ławek z możliwością ładowania urządzeń przenośnych. Podkreślono również znaczenie nie tylko produkcji czystej energii, ale także promowania bardziej efektywnego jej zużycia.
W odniesieniu do podupadających budynków w starym mieście sąsiadującym z terenem, zaproponowano stworzenie katalogu chronionych budynków, wsparcie publiczne na rzecz odnowy mieszkań w celu zmniejszenia ich zależności od węgla i ustanowienie miejscowych przepisów nakładających obowiązek utrzymania opuszczonych przestrzeni.
W kontekście problemu pustostanów, omawiano również możliwość poszukiwania spadkobierców tych nieruchomości i oferowania publicznych funduszy na ich odnowę. Wreszcie, pod względem bezpieczeństwa, przedstawiono pomysł wprowadzenia kolejki linowej i poszukiwania sposobów uczynienia jej dostępną dla osób starszych i osób o ograniczonej mobilności, poprzez instalację/położenie chodników.
Znaczenie Peer Review było widoczne nie tylko w zróżnicowaniu i głębi/kompleksowości zaproponowanych pomysłów, ale także w ich potencjalnym wpływie na społeczność lokalną. Angażując partnerów projektu w proces aktywnej współpracy i krytycznej refleksji, Peer Review nie tylko wzbogacało jakość proponowanych rozwiązań, ale także wzmacniało wspólne zaangażowanie w skuteczną implementację tych rozwiązań na miejscu.
Ponadto, podczas wizyty partnerów, Cehegín przedstawił szereg dobrych praktyk, które zostały zrealizowane w mieście. Projekty te przyczyniły się do rewitalizacji miejskiej i skutecznie promują kulturę w gminie.
Z jednej strony, (Ecological Park) Park Ekologiczny to naturalny las, w którym natura łączy się z wystawami Biennale. Natomiast, El Coso to park miejski, który ożywił stare miasto, integrując rozwiązania oparte na naturze w budynku komunalnym. Ponadto powstała inicjatywa lokalnych artystów, wspierana przez Radę Miejską, która ma na celu ożywienie starego miasta poprzez odnowę i udostępnienie pustych pomieszczeń dla artystów i rzemieślników.
Wreszcie, parametryzacja 3D starego miasta i projekt Cehegín Río, skupiający się na renaturyzacji koryta rzeki, mający na celu eliminację inwazyjnych gatunków w sposób naturalny, wzbudziły duże zainteresowanie partnerów. Te wizyty stały się źródłem inspiracji dla reszty partnerów i podkreśliły znaczenie integracji natury i kultury w procesie ożywienia miejskiego.
Podsumowując, spotkania międzynarodowe sieci URBACT GreenPlace w Ondzie i Cehegín były doskonałą płaszczyzną do wymiany pomysłów i doświadczeń w dążeniu do bardziej zielonej i przyjaznej przyszłości. Sieć URBACT Green Place jest dobrze przygotowana do wywierania dalszego pozytywnego wpływu na miejskie społeczności w Europie.
Źródło: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia