wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:50

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Rewitalizacja
  4. Pierwsze spotkanie ponadnarodowe sieci GreenPlace
Pierwsze spotkanie ponadnarodowe sieci GreenPlace Źrodło: Convention Bureau - Wrocław
Pierwsze spotkanie ponadnarodowe sieci GreenPlace

Projektowanie i realizacja strategii zrównoważonego rozwoju to jedne z podstawowych zadań obszarów miejskich. W dłuższej perspektywie czasu osiągnięcie takiego celu musi uwzględniać próby łagodzenia zmian klimatycznych. Choć to wyzwanie przed którym stoją wszystkie miasta, to temat ten jest szczególnym obszarem zainteresowań partnerów sieci GreenPlace.

Jako członkowie projektu pn. „GreenPlace. Let’s do it together!” wierzymy, że w globalnej sieci wymiany informacji dobry przykład i dobrobyt jednego miasta przyczynia się do dobrobytu szerszego obszaru, kraju, kontynentu czy nawet planety. Dlatego tak ważne jest kontynuowanie dialogu i wspólnego działania na rzecz lepszych, bardziej przyjaznych dla ludzi i środowiska przestrzeni.

Najlepszą okazją do realizacji tych założeń są międzynarodowe spotkania. Są one niepowtarzalną okazją do dzielenia się doświadczeniami między różnymi miastami i regionami. Każde miejsce ma swoje unikalne wyzwania i sukcesy. Dzięki wymianie informacji można skorzystać z praktyk, które już sprawdziły się w innym miejscu. To także okazja do zdobycia wiedzy, której wymiana może przyczynić się do zminimalizowania ryzyka popełnienia podobnych błędów w przyszłości. Co więcej ponadnarodowe wydarzenia stwarzają szansę by w szerszej skali, wspólnie opracować strategie zrównoważonego rozwoju, uwzględniające zarówno aspekty ekologiczne, jak i społeczne. 

Jedną z pierwszych okazji do wymiany doświadczeń członków sieci GreenPlace był zorganizowany w dniach 26-27.09.2023 r. ponadnarodowy zjazd jej przedstawicieli. Wrocław, jako lider sieci gościł partnerów z Boulogne-sur-mer Développement Côte d'Opale (Francja), Bucharest-Ilfov Metropolitan Area Intercommunity Development Association (Rumunia), Cehegin (Hiszpania), Limerick (Irlandia), Löbau (Niemcy), Nitra (Słowacja), Onda (Hiszpania), Quarto d’Altino (Włochy) oraz Vila Nova De Poiares (Portugalia). Ponadto w wydarzeniu wzięła udział Marcelline Bonneau, ekspertka sieci GreenPlace, przedstawiciele Sekretariatu URBACT oraz Krajowego Punktu URBACT.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią Wrocławia odwiedzając wystawę „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia. Odbyły się również warsztaty oraz spacery oprowadzające po terenach Zajezdni Dąbie, gdzie obecnie rozwija się inspirująca działalność związana z permakulturą. Zaprezentowana została Dolnośląska Izba Architektów oraz zabytkowe modelowe osiedle WuWA, które już w latach 20. XX wieku miało być inspiracją i wskazywać światu nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym okresu międzywojennego. 

Ważną częścią wydarzenia było spotkanie zagranicznych gości z lokalnymi partnerami sieci GreenPlace, podczas którego każdy miał okazję przedstawić swój pomysł na to czym mógłby się zająć w projekcie. Na koniec wizyty uczestnicy odwiedzili Zajezdnię Popowice, która stanowi główny przedmiot analiz wrocławskiego projektu URBACT IV.  Na zakończenie wizyty zasadzono na terenie wspomnianej Zajezdni trzy jabłonie symbolizujące nawiązaną, międzynarodową, miejmy nadzieję, że owocną współpracę. 

Projekt GreenPlace. Let’s do it together! jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu URBACT IV. Całkowita wartość projektu to 846 062,00 Euro. Wartość projektu dla Miasta Wrocławia to 174 950 Euro (w tym wkład własny 52 485 Euro).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl