wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Czym zajmuje się Wrocławska Rada Działalności Pożytku Publicznego?
Cztery osoby pracujące przy wspólnym stole. Na stole leżą notatniki, laptop, biały kubek. Zdjęcie ilustracyjne StartupStockPhotos / pixabay
Cztery osoby pracujące przy wspólnym stole. Na stole leżą notatniki, laptop, biały kubek. Zdjęcie ilustracyjne

W dniach 30 września – 9 października 2023 odbędą się wybory do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WDRPP). Czym jest WRDPP i czym się zajmuje?

W największym skrócie, Rada jest grupą o charakterze konsultacyjno-doradczym. Samorząd może, ale nie musi jej powoływać. We Wrocławiu funkcjonuje od 2005 roku. Ma na celu usprawniać współpracę miasta z organizacjami pozarządowymi.

W Radzie na 10 członków aż 6 osób reprezentuje środowisko NGO. Przewodniczy takiej radzie też już od lat osoba z NGO. Uważamy, że głos pozarządowy powinien być słyszalny
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW
  

Jednym z zadań Rady jest opiniowanie uchwał Rady Miejskiej Wrocławia, które dotyczą działalności organizacji pozarządowych na terenie Wrocławia.

– Są to bardzo różne uchwały. Najważniejsze to oczywiście dokumenty takie jak rocznym program współpracy miasta z NGO. Teraz trwają również konsultacje Polityki współpracy Wrocławia z organizacjami pozarządowymi na lata 2023-2027. Są też takie uchwały, które mają tylko pośrednie znaczenie dla NGO, ale są równie ważne – mówi Mirosława Hamera z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, przewodnicząca WRDPP w kadencji 2020-2023.

Takie jak np. program przeciwdziałania uzależnieniom czy uchwała związana ze zmianą rejonizacji szkól. WRDPP nie tylko opiniuje, może również przedstawiać sugestie zmian w prawie lokalnym. W przypadku rejonizacji, wnioskowała np. o to, by dyrektorzy szkół brali pod uwagę nie rozdzielanie rodzeństw oraz dojazdy dzieci do szkół.

Opiniując miejskie uchwały, WRDPP zasięga opinii działających we Wrocławiu NGO-sów

W przypadku zmiany rejonizacji szkół, współpracowaliśmy np. ściśle z Centrami Aktywności Lokalnej, które są prowadzone przez głównie przez organizacje pozarządowe. Działają na osiedlach, współpracują na co dzień z miejscowymi placówkami edukacyjnymi. To one były dla nas źródłem informacji, czy ten akt prawa lokalnego odpowiada na rzeczywiste potrzeby
Mirosława Hamera z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, przewodnicząca WRDPP w kadencji 2020-2023

Rada tej kadencji zapraszała także na spotkania dyrektorów departamentów i wydziałów (Edukacji, Kultury) spotykała się z dyrektorami filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, szkół czy przedszkoli, WIK, MOPS, WCRS, ZZM. Wszystko po to, by omawiać współpracę organizacji pozarządowych z jednostkami miejskimi. Wspierała także organizacje pozarządowe i Wrocław w kryzysie migracyjnym roku 2022, poprzez m.in. spotkania z przedstawicielami międzynarodowych organizacji pomocowych.

Jak przebiega współpraca z miastem?

Wrocław zrobił duży postęp we współpracy z NGO. Również budżet na następny okres jest większy, o ponad 9 mln złotych. Co nie oznacza większej ilości pieniędzy na projekty. Rosną ceny i koszty. Liczymy, że zwiększony budżet umożliwi realizację zadań publicznych na tym samym poziomie
ocenia Mirosława Hamera

Jak przyznaje, współpraca czasem nie jest łatwa. – Wrocław jest dużym samorządem, z różnymi problemami, wieloma jednostkami miejskimi i budżetowymi. Często potrzeba wiele zrozumienia i chęci współpracy, by dokonać zmiany w jakimś obszarze – dodaje. 

– Na przestrzeni lat WRDPP brała aktywny udział w opiniowaniu licznych projektów uchwał Rady Miejskiej Wrocławia w tym m. in. corocznych programów współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi.  Ponadto WRDPP angażowała się również w bieżące sytuacje jak podczas pandemii Covid, gdy podjęta została przez nią uchwała odnosząca się do sytuacji organizacji pozarządowych i możliwych  sposobów ich wsparcia w tej trudnej sytuacji – zauważa Bartłomiej Świerczewski.

WRDPP jest potrzebna. Tak jak NGO-sy

Organizacje pozarządowe realizują wiele wszechstronnych i potrzebnych zadań na rzecz Wrocławia i mieszkańców. Dotyczy to np. pomocy społecznej, edukacji, ekologii i wielu, wielu innych. WRDPP jest potrzebna. Razem chcemy kształtować codzienną i przyszłą współpracę. Zachęcamy do zaangażowania się w jej pracę i zgłaszania swoich kandydatów w wyborach na następną kadencję rady 2023 - 2026
mówi Bartłomiej Świerczewski

Swoich kandydatów do WRDPP, organizacje pozarządowe mogą zgłaszać do piątku 22 września. Ogłoszenie o wyborach do WRDPP kadencji 2023-2026 znajdziecie w linku poniżej.

26 września spotkanie z WRDPP

Wrocławska Rada Działalności Pożytku Publicznego, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Departament Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia zapraszają przedstawicielki i przedstawicieli wrocławskich organizacji pozarządowych na spotkanie do Centrum na Przedmieściu.

- (…) Chcemy porozmawiać z Państwem o naszych sukcesach, trudnościach i trzyletniej współpracy międzysektorowej – piszą organizatorzy.

  • Data: 26 września 2023 roku
  • Godzina: 10.00
  • Miejsce: Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego 39a we Wrocławiu)
  • Zgłoszenia udziału należy przesyłać na adres mailowy: marta.micjalowska[at]dfop.org.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl