wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Czym zajmuje się Wrocławska Rada Działalności Pożytku Publicznego?

W największym skrócie, Rada jest grupą o charakterze konsultacyjno-doradczym. Samorząd może, ale nie musi jej powoływać. We Wrocławiu funkcjonuje od 2005 roku. Ma na celu usprawniać współpracę miasta z organizacjami pozarządowymi.

W Radzie na 10 członków aż 6 osób reprezentuje środowisko NGO. Przewodniczy takiej radzie też już od lat osoba z NGO. Uważamy, że głos pozarządowy powinien być słyszalny
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW
  

Jednym z zadań Rady jest opiniowanie uchwał Rady Miejskiej Wrocławia, które dotyczą działalności organizacji pozarządowych na terenie Wrocławia.

– Są to bardzo różne uchwały. Najważniejsze to oczywiście dokumenty takie jak rocznym program współpracy miasta z NGO. Teraz trwają również konsultacje Polityki współpracy Wrocławia z organizacjami pozarządowymi na lata 2023-2027. Są też takie uchwały, które mają tylko pośrednie znaczenie dla NGO, ale są równie ważne – mówi Mirosława Hamera z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, przewodnicząca WRDPP w kadencji 2020-2023.

Takie jak np. program przeciwdziałania uzależnieniom czy uchwała związana ze zmianą rejonizacji szkól. WRDPP nie tylko opiniuje, może również przedstawiać sugestie zmian w prawie lokalnym. W przypadku rejonizacji, wnioskowała np. o to, by dyrektorzy szkół brali pod uwagę nie rozdzielanie rodzeństw oraz dojazdy dzieci do szkół.

Opiniując miejskie uchwały, WRDPP zasięga opinii działających we Wrocławiu NGO-sów

W przypadku zmiany rejonizacji szkół, współpracowaliśmy np. ściśle z Centrami Aktywności Lokalnej, które są prowadzone przez głównie przez organizacje pozarządowe. Działają na osiedlach, współpracują na co dzień z miejscowymi placówkami edukacyjnymi. To one były dla nas źródłem informacji, czy ten akt prawa lokalnego odpowiada na rzeczywiste potrzeby
Mirosława Hamera z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, przewodnicząca WRDPP w kadencji 2020-2023

Rada tej kadencji zapraszała także na spotkania dyrektorów departamentów i wydziałów (Edukacji, Kultury) spotykała się z dyrektorami filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, szkół czy przedszkoli, WIK, MOPS, WCRS, ZZM. Wszystko po to, by omawiać współpracę organizacji pozarządowych z jednostkami miejskimi. Wspierała także organizacje pozarządowe i Wrocław w kryzysie migracyjnym roku 2022, poprzez m.in. spotkania z przedstawicielami międzynarodowych organizacji pomocowych.

Jak przebiega współpraca z miastem?

Wrocław zrobił duży postęp we współpracy z NGO. Również budżet na następny okres jest większy, o ponad 9 mln złotych. Co nie oznacza większej ilości pieniędzy na projekty. Rosną ceny i koszty. Liczymy, że zwiększony budżet umożliwi realizację zadań publicznych na tym samym poziomie
ocenia Mirosława Hamera

Jak przyznaje, współpraca czasem nie jest łatwa. – Wrocław jest dużym samorządem, z różnymi problemami, wieloma jednostkami miejskimi i budżetowymi. Często potrzeba wiele zrozumienia i chęci współpracy, by dokonać zmiany w jakimś obszarze – dodaje. 

– Na przestrzeni lat WRDPP brała aktywny udział w opiniowaniu licznych projektów uchwał Rady Miejskiej Wrocławia w tym m. in. corocznych programów współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi.  Ponadto WRDPP angażowała się również w bieżące sytuacje jak podczas pandemii Covid, gdy podjęta została przez nią uchwała odnosząca się do sytuacji organizacji pozarządowych i możliwych  sposobów ich wsparcia w tej trudnej sytuacji – zauważa Bartłomiej Świerczewski.

WRDPP jest potrzebna. Tak jak NGO-sy

Organizacje pozarządowe realizują wiele wszechstronnych i potrzebnych zadań na rzecz Wrocławia i mieszkańców. Dotyczy to np. pomocy społecznej, edukacji, ekologii i wielu, wielu innych. WRDPP jest potrzebna. Razem chcemy kształtować codzienną i przyszłą współpracę. Zachęcamy do zaangażowania się w jej pracę i zgłaszania swoich kandydatów w wyborach na następną kadencję rady 2023 - 2026
mówi Bartłomiej Świerczewski

Swoich kandydatów do WRDPP, organizacje pozarządowe mogą zgłaszać do piątku 22 września. Ogłoszenie o wyborach do WRDPP kadencji 2023-2026 znajdziecie w linku poniżej.

26 września spotkanie z WRDPP

Wrocławska Rada Działalności Pożytku Publicznego, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Departament Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia zapraszają przedstawicielki i przedstawicieli wrocławskich organizacji pozarządowych na spotkanie do Centrum na Przedmieściu.

- (…) Chcemy porozmawiać z Państwem o naszych sukcesach, trudnościach i trzyletniej współpracy międzysektorowej – piszą organizatorzy.

  • Data: 26 września 2023 roku
  • Godzina: 10.00
  • Miejsce: Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego 39a we Wrocławiu)
  • Zgłoszenia udziału należy przesyłać na adres mailowy: marta.micjalowska[at]dfop.org.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama