wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. 557 nowych projektów partycypacyjnych w ramach WBO i Mikrograntów

557 nowych projektów partycypacyjnych w ramach WBO i Mikrograntów

Wydział Partycypacji Społecznej,

15 lutego o północy zakończyły się dwa ważne dla mieszkańców nabory. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 367 projektów. Rekordowy okazał się także pierwszy w tym roku nabór do Mikrograntów.

- Coraz więcej decyzji oddajemy w ręce mieszkańców i mieszkanek. To już 9. WBO we Wrocławiu, a miasto jest pełne inwestycji, zaproponowanych przez liderów i wybranych dzięki oddanym  głosom. Zrealizowaliśmy lub realizujemy 410 zwycięskich projektów za blisko 171 mln zł, które rozwiązały wiele lokalnych bolączek – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

– Mikrogranty z kolei są z nami od 2014 jako inicjatywa ESK 2016, a w nowej formule współpracy Strefy Kultury Wrocław i Fundacji Umbrella od 2018 roku. Lokalne wydarzenia organizowane dzięki nim przez mieszkańców, dla mieszkańców, możemy liczyć w tysiącach. I choć zeszły rok był bardzo trudny dla realizacji wszelkich wydarzeń, rekordowa liczba zgłoszeń pokazuje, jak program wrósł już w świadomość wrocławian i wrocławianek - dodaje Bartłomiej Świerczewski.

Wrocławski Budżet Obywatelski (WBO)

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym zdecydowana większość wniosków bo aż 363 wpłynęła elektronicznie. W formie tradycyjnych wydruków Liderzy projektów złożyli 4 wnioski. Ich liczba może jeszcze wzrosnąć, jeżeli poczta dostarczy w najbliższych dniach kolejne wysłane w terminie dokumenty.

WBO 2021 statystyki zgłoszonych projektów

Najliczniej reprezentowanymi kategoriami projektów są zieleń i rekreacja (112 projektów) oraz projekty piesze i rowerowe (77). Koszt wszystkich zgłoszonych projektów (wg szacunków zgłaszających) to dokładnie 307 297 146 zł.

Dowiedz się więcej w artykule: Zakończył się nabór projektów w WBO 2021

Mikrogranty

WBO to niejedyny program, w którym miasto realizuje projekty zgłaszane przez mieszkańców. Drobne osiedlowe inicjatywy od kilku lat z powodzeniem nabierają realnych kształtów dzięki Mikrograntom. Do prowadzonego przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella programu mieszkańcy Wrocławia zgłosili w lutym aż 190 inicjatyw, najwięcej od 3 lat.

- 190 projektów w jednym naborze to naprawdę dużo. W zeszłym roku w trzech naborach było 456 projektów, a teraz po jednym już mamy prawie połowę tego – mówi Kajetan Buturlak ze Strefy Kultury Wrocław.

Najwięcej projektów na ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych

Do północy 15 lutego w ramach pierwszego naboru Mikrograntów 2021, zgłoszonych zostało:

  • 107 propozycji w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych,
  • 48 projektów w ścieżce dla organizacji pozarządowych,
  • 35 inicjatyw w ścieżce dla młodzieżowych grup nieformalnych.

Mikrogranty trzy ścieżki

W programie możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości – zależnie od wybranej ścieżki - do 1 tys. złotych, do 5 tys. złotych, lub do 10 tys. złotych. Inaczej niż w przypadku WBO, o wyborze projektów nie decyduje jednak głosowanie. Składając projekt do Mikrograntów, musimy przekonać do niego jury.

Dowiedz się więcej w artykule: Rekordowy nabór do Mikrograntów

Fundusz Osiedlowy (FO)

W 2019 roku Wrocław uruchomił także pilotażową edycję Funduszu Osiedlowego. W ramach zaplanowanego na dwa lata budżetowe programu, miasto przeznaczyło 40 mln złotych na inwestycje osiedlowe. Projekty inwestycyjne zgłaszają tu rady osiedli, po uprzednim skonsultowaniu się z mieszkańcami. Inaczej niż w przypadku WBO - każde z wrocławskich osiedli ma zagwarantowaną dla siebie kwotę. Jej wysokość zależy od liczby mieszkańców oraz rozmiarów osiedla. 

Dowiedz się więcej o Funduszu Osiedlowym

liczba projektów zgłoszonych w budżecie partycypacyjnym 2013-2021

W następnej kadencji rad osiedla Fundusz będzie kontynuowany

- Przetarliśmy już ścieżki w pilotażowym Funduszu Osiedlowym, dziś część projektów wchodzi już w fazę realizacji – mówi Sebastian Wolszczak, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

– FO jest komplementarne wobec WBO i pozwala realizować te najbardziej lokalne - osiedlowe inwestycje, bez konieczności głosowania na nie. To mieszkańcy zgłaszają je do swoich rad osiedli, a radni osiedlowi w wyniku dyskusji z mieszkańcami wskazują, które inwestycje powinny zostać wykonane. Dlatego już dziś możemy zapowiedzieć kolejną edycję Funduszu Osiedlowego, którą zrealizujemy z nowymi Radami Osiedla wybranymi w tegorocznych wyborach - dodaje Sebastian Wolszczak.

W pierwszej, pilotażowej edycji FO, radni osiedlowi zgłosili 375 projektów. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl