Rekordowy nabór do Mikrograntów

Zakończył się pierwszy w 2021 roku nabór do Mikrograntów. Do prowadzonego przez Strefę Kultury Wrocław i Fundację Umbrella programu mieszkańcy Wrocławia zgłosili aż 190 projektów - najwięcej od trzech lat.

Pierwszy w tym roku nabór trwał od 1 do 15 lutego. Tradycyjnie podzielony był na trzy ścieżki – dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla grup młodzieżowych.

Ogromne zaangażowanie i chęć działania na rzecz lokalnych społeczności po raz kolejny nie zawiodły. Do północy 15 lutego zgłoszonych zostało:

  • 107 propozycji w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych,
  • 48 projektów w ścieżce dla organizacji pozarządowych,
  • 35 inicjatyw w ścieżce dla młodzieżowych grup nieformalnych.

- 190 projektów w jednym naborze to naprawdę dużo. W zeszłym roku w trzech naborach było 456 projektów, a teraz po jednym już mamy prawie połowę tego – mówi Kajetan Buturlak ze Strefy Kultury Wrocław.

W programie możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości – zależnie od wybranej ścieżki - do 1 tys. złotych, do 5 tys. złotych, lub do 10 tys. złotych. Inaczej niż w przypadku WBO, o wyborze projektów nie decyduje jednak głosowanie. Składając projekt do Mikrograntów, musimy przekonać do niego jury.

Życie może się toczyć mimo pandemii

Ta, podobnie jak dwie ubiegłoroczne edycje Mikrograntów, przebiegła w cieniu epidemii. Część mikrograntowych inicjatyw będzie musiała się odbyć online lub hybrydowo. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że w drugiej połowie roku uda się przeprowadzić także wydarzenia ze spotkaniami "twarzą w twarz". Zachęcają także wrocławian do zgłaszania pomysłów odpowiadających na aktualne wyzwania.

– W tym naborze zachęcaliśmy Was do zastanowienia się nad potrzebami, jakie aktualnie mogą pojawiać się wśród lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców i mieszkanek zostało bowiem pozbawionych oferty edukacyjnej, rekreacyjnej, animacyjnej czy sportowej, którą inicjatywy realizowane z Mikrograntami mogą częściowo zastąpić – mówi Anna Bieliz, koordynatorka programu ze Strefy Kultury Wrocław.

Teraz nadszedł czas na weryfikację formalną wniosków oraz oceny komisji

Wybrane projekty otrzymają nie tylko wsparcie finansowe (do 1, 5 lub 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Lista zwycięskich projektów ogłoszona zostanie 12 marca. Kolejne nabory Mikrograntów już w maju oraz we wrześniu.

Przeczytaj również: 557 nowych projektów partycypacyjnych w ramach WBO i Mikrograntów