wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. 40 mln dla osiedli w latach 2020-2021. Rusza Fundusz Osiedlowy
Od lewej: Jacek Pluta, wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz  Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW Wrocław Rozmawia
Od lewej: Jacek Pluta, wicedyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia oraz Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW

40 mln złotych na zadania inwestycyjne otrzymają wrocławskie osiedla w latach 2020-2021 w ramach Funduszu Osiedlowego. O przeznaczeniu środków, po konsultacjach z mieszkańcami, zdecydują Rady Osiedli. Nabór wniosków wystartuje w połowie listopada.

Fundusz Osiedlowy powstał z inicjatywy prezydenta Jacka Sutryka. To narzędzie, które obok m.in. Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, programu Mikrogranty czy Funduszu Inicjatyw Lokalnych, będzie jednym z kluczowych elementów partycypacyjnego budżetu Wrocławia. Każde osiedle w ramach budżetu miasta otrzyma możliwość zadysponowania określonej puli środków, z przeznaczeniem na realizację wybranych projektów inwestycyjnych. Będzie można ubiegać się o realizację „drobnych”, ale potrzebnych inwestycji na swoim terenie.

– Budżet partycypacyjny we Wrocławiu to ponad 200 mln złotych rocznie. Fundusz Osiedlowy to nowe narzędzie w tym zakresie. Pilotaż będzie trwał przez najbliższe dwa lata – w tym czasie przekażemy 40 mln złotych, z których będą finansowane wyłącznie zadania inwestycyjne. Dla mnie Fundusz Osiedlowy to jeszcze większa partycypacja i udział wrocławian w życiu miasta. Wrocław chce się dalej tworzyć razem ze swoimi mieszkańcami – podkreśla prezydent Jacek Sutryk.

Czytaj także: Zasady korzystania z Funduszu Osiedlowego

Podział środków

O realizowanych zadaniach na konkretnych osiedlach będą decydować Rady Osiedli po obowiązkowych konsultacjach z mieszkańcami. 40% środków z puli 40 mln zł zostanie podzielone równo pomiędzy 48 wrocławskich osiedli. Pozostałe 60% będzie rozdzielane w zależności od powierzchni osiedla oraz liczby mieszkań.

Najniższa kwota dofinansowania to 350 tys. zł (Bieńkowice), a najwyższa to 1,6 mln zł (Ołbin). Na Ołtaszyn trafi ponad 500 tys. zł, na Psie Pole – Zawidawie 1,4 mln zł, a np. na Stare Miasto blisko 800 tys. zł.

Fundusz Osiedlowy przykładowe kwoty infografika

– Fundusz Osiedlowy to kolejny sposób na oddanie decydowania o Wrocławiu mieszkańcom oraz zwiększenia odpowiedzialności i udziału w budowaniu miasta przez Rady Osiedli. Fundusz Osiedlowy i Wrocławski Budżet Obywatelski będą się teraz wzajemnie uzupełniać, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli w większym zakresie realizować swoje potrzeby inwestycyjne na osiedlach – powiedział Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UMW.

Podział środków na osiedla.

Harmonogram

We wrześniu rozpoczną się szkolenia z obsługi Funduszu Osiedlowego dla Rad Osiedli. Od września do grudnia odbywać się będą konsultacje z mieszkańcami dotyczące propozycji projektów. 16 listopada wystartuje elektroniczny nabór wniosków, który potrwa do 16 grudnia 2019 r. Następnie do kwietnia 2020 r. wnioski będą weryfikowane, a od maja 2020 r. ma ruszyć ich realizacja.

Więcej informacji o harmonogramie dostępnych tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl