wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. 115 osiedlowych wydarzeń. Mikrogranty podsumowują rok 2022

W mijającym roku w ramach programu Mikrogranty, w różnych częściach Wrocławia, udało się zrealizować 115 osiedlowych wydarzeń. Ponad połowę pomysłów zgłosiły i przeprowadziły osoby, dla których przygoda w Mikrograntach była pierwszym doświadczeniem związanym z organizacją lokalnego wydarzenia.

Ale najpierw… czym w ogóle są Mikrogranty?

To program wsparcia lokalnych inicjatyw, prowadzony przez Wrocławski Instytut Kultury i Fundację Umbrella. Każdego roku odbywają się w nim trzy nabory dla trzech ścieżek (dla osób fizycznych i grup nieformalnych, dla młodych organizacji pozarządowych oraz dla młodzieży). Można w nich zgłaszać swoje pomysły na więziotwórcze, międzypokoleniowe działania w mieście. Wybrane propozycje otrzymują wsparcie finansowego. Ale nie tylko. Bo także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną.  

Mikrogranty 2022 w liczbach

W 2022 roku, w lutym, maju i we wrześniu, zgłoszono łącznie 373 projekty, z których 115 zostało wybranych do realizacji. Na tegoroczne inicjatywy wydano łącznie 524 342 złotych.

Budżety każdej ze ścieżek przeznaczane są m. in. na wynagrodzenia osób prowadzących warsztaty czy projektujących grafiki lub robiących fotorelacje, ale też na trwałe efekty projektowych działań, takie jak przepiśniki, albumy, śpiewniki, mapy czy wystawy fotografii.

– Najaktywniej było w tym roku na Przedmieściu Oławskim (15 projektów), Hubach (9 projektów) oraz w przestrzeni osiedli Pilczyce-Kozanów-Popowice Południowe (8 projektów). Poza tym spotykaliśmy się na prawie każdym wrocławskim osiedlu – od Świniar, przez Szczepin po Wojszyce – wspominają organizatorzy.

I jeszcze jeden godny uwagi wynik liczbowy – w ścieżkach dla osób fizycznych i grup nieformalnych oraz organizacji pozarządowych łącznie 36 pomysłów zrealizowano w oparciu o infrastrukturę Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W ten sposób Mikrogranty przyczyniają się do popularyzacji wiedzy o WBO.

Atak Rosji na Ukrainę wpłynął na myślenie o wspólnym działaniu w mieście

Wiele zwycięskich projektów było odpowiedzią na pojawienie się w mieście nowych mieszkańców pochodzących z Ukrainy. Jednym z przykładów może być projekt przygotowany przez grupę nieformalną ,,Sąsiadki z jednej klatki’’. Zorganizowała ona cykl warsztatów rękodzielniczych, podczas których powstały piękne kolaże czy makramy, ale – jak podkreślają organizatorzy - przede wszystkim nawiązały się nowe, serdeczne znajomości między Polakami a Ukraińcami.

Z artystycznym zacięciem. Trochę kultury na osiedlu

W każdym naborze znalazły się również projekty angażujące artystyczny potencjał mieszkańców. Zespół ,,Kwiotki’’ zaplanował serię koncertów z okien kamienic oraz zaprosił do wspólnego, międzykulturowego śpiewu, a Fundacja Kultura Brzmienia zachęcała dzieci i młodzież z Maślic do wspólnej gry na własnoręcznie stworzonych eko-instrumentach. Z artystycznych wydarzeń korzystali także seniorzy i seniorki. Fundacja Vratislavia Tango zaproponowała m. in. dla tej grupy cykl warsztatów flagowego argentyńskiego tańca, natomiast Beata Muskała na Hubach zachęcała osoby starsze do próbowania sił w średniowiecznych tańcach w plenerze.

Być wrażliwym na otaczającą nas naturę

Zgłębianie tematu ekologii to utrzymujący się, pozytywny trend w mikrograntowych projektach. Sąsiedzi i sąsiadki ze Szczepina mieli okazję zasiać kilka mini-łąk kwietnych oraz zbudować domki dla robali, biorąc udział w młodzieżowym projekcie ,,Na domówce u owadów’’.

Czas wśród miejskiej zieleni spędzili również uczestnicy i uczestniczki projektu ,,Las wokół nas’’, poznając gatunki drzew i zbierając ich liście do wspólnego zielnika.

Oprócz swoistego atlasu drzew, w ramach Mikrograntów powstał również atlas robali! Podczas wakacyjnych spotkań zorganizowanych przez grupę ,,Miejskich przyrodników’’, mieszkańcy i  mieszkanki Kowal oraz Strachocina-Swojczyc-Wojnowa nauczyli się doceniać i odróżniać żyjące wśród nas owady i insekty.

Dzielić radość płynącą z jedzenia i sportu

Przy wspólnym stole mogą zadziać się cuda – zarówno na talerzu, jak i między biesiadnikami. W 2022 roku kulinaria wciąż były tematem przewodnim wielu projektów zgłaszanych w Mikrograntach.

W wakacje można było wziąć udział w międzykulturowych „Piknikach Sąsiedzkich na Przedmieściu Świdnickim” oraz poznać w ich trakcie proste i możliwe do wykonania na wolnym powietrzu dania kuchni polskiej i ukraińskiej. Natomiast w ramach młodzieżowej inicjatywy ,,Kultura w garze’’ wspólnie posmakować tradycyjnych potraw również charakterystycznych dla tych dwóch krajów.

Dzięki zwycięskim pomysłom mieszkańcy wspólnie gotowali, ale też spędzali zdrowo czas. Spotkania w ramach projektów ,,Bieg na luzie, czyli slow jogging na Psim Polu’’ czy ,,Wrocławski Welodrom. Rusz ten beton i odczaruj Poświętne’’ oraz ,,Brzegiem Widawy IV – trasa rowerowa pełna znanych i nieznanych atrakcji’’ nie tylko rozruszały kości, ale też były okazją do poznania okolicy i siebie nawzajem.

Zaskakiwać się nieoczywistymi pomysłami

Nie zabrakło naprawdę niecodziennych pomysłów. W projekcie „Coś pięknego na grób bliskiego” poprzez wspólne wykonywanie stroików na groby bliskich z darów jesiennej natury, uczestnicy radzili sobie z emocjami związanymi ze stratą. Młodzieżowa grupa z Przedmieścia Świdnickiego konstruowała razem roboty, a Fundacja e-nergia postanowiła sięgnąć do przeszłości i  zorganizować rozgrywki na retro sprzęcie do grania z lat 80.

Czas przygotowań i uczenia się

Jednym z podstawowych celów programu jest edukacja przygotowująca do aktywnego i skutecznego działania w mieście. Dlatego też koordynatorzy ścieżek przez cały rok zapraszają zainteresowane osoby do udziału w szkoleniach czy warsztatach. W tym roku odbyło się kilka warsztatów oraz webinarów pisania projektów (bardzo przydatne tuż przed naborem lub w trakcie jego trwania!), kilkanaście spotkań informacyjnych i trzy spotkania wprowadzające.

Na zaproszenie Stowarzyszenia „TuRazem” zespół Wrocławskiego Instytutu Kultury przeprowadził też sześć warsztatów dla osiedlowych liderów z zakresu działania z różnymi podmiotami, organizacjami, instytucjami i urzędami w mieście.

Czas podsumowań i planów na następny rok

Po każdym z trzech naborów przychodził czas na Mikroagorę, czyli wspólne, przyjazne spotkanie, podczas którego autorzy i autorki zwycięskich projektów mogli poznać swoje projekty i przybić sobie piątkę, a także wymienić się doświadczeniami czy zaoferować sobie wzajemną pomoc.

A jakie są plany na 2023? Przede wszystkim nowe nabory. Zaplanowano je w terminach 1-15 lutego, 1-15 maja oraz 1-15 września.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl