wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. We Wrocławiu powstał ODLOT: miejsce rozmów, spotkań i konsultacji z mieszkańcami

W ODLOCIE przy ul. Piłsudskiego 34 będą się odbywać konsultacje, konferencje, szkolenia, kursy i spotkania z mieszkańcami, dotyczące Wrocławia. To miejsce związane z szeroko pojętą partycypacją. Innymi słowy – z udziałem mieszkańców we współdecydowaniu o mieście.

To będzie ODLOT-owe miejsce

Punkt partycypacji mieści się w dawnej siedzibie Polskich Linii Lotniczych LOT. To tutaj od połowy lat 50. XX wieku do zeszłego roku można było kupować bilety lotniczne.

Pierwotnie projekt ODLOT funkcjonował pod nazwą Spinacz. Dla Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich, która przygotowała punkt partycypacji, nowa nazwa ma jeszcze jedno znaczenie symboliczne.

– Dziś żyjemy w mało wesołych czasach, brakuje nam optymizmu, marzeń, planowania przyszłości w jasnych barwach. A my wbrew temu, poprzez partycypację, chcemy tę kolorową przyszłość wykuwać, marzyć i wyobrażać sobie lepszą przyszłość – mówi Tadeusz Mincer, prezes Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Partycypacje: rozmowy, konsultacje, szkolenia

Partycypacje w nowoczesnej formule, czyli działania otwarte na mieszkańców, prowadzone są od 2015 r. Dzięki nim wrocławianie mają Fundusz Osiedlowy, Wrocławski Budżet Obywatelski oraz możliwość ubiegania się o Mikrogranty. Sens takich miejsc jak ODLOT jest uzasadniony, ponieważ służą one prowadzeniu rozmowy między urzędnikami a mieszkańcami.

Konsultacje nie polegają jednak na tym, że mieszkańcy podejmują decyzje. Podczas konsultacji mieszkańcy pokazują nam możliwości rozwiązania problemów oraz to, która ścieżka jest bardziej, a która mniej przez nich akceptowana.
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych

– Zależy nam na tym, aby angażować jak największą grupę mieszkańców do rozmów o mieście. Dzięki nim jesteśmy w stanie zaplanować i zorganizować we Wrocławiu coś, co będzie optymalne dla mieszkańców. Podczas konsultacji dzielimy się też tym, co my planujemy zrobić – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl