wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Remont kościółka w Parku Szczytnickim

Będzie remont dachu drewnianego kościółka pw. św. Jana Nepomucena w Parku Szczytnickim. W najbliższą niedzielę, może być ostatnia przed remontem szansa, by zwiedzić świątynię.

Reklama

Niewielki kościółek pw. św. Jana Nepomucena usytuowany jest w pobliżu ul. Mikołaja Kopernika i parkowej Alei Dąbskiej. Obok Ogrodu Japońskiego, jest jedną z wizytówek zabytkowego Parku Szczytnickiego.

W trakcie najbliższych prac wyremontowane zostaną – kryte gontem dach i wieża, liczącego 500 lat kościoła. M.in. nowa ma być warstwa izolacyjna i odpływ wody opadowej. W sierpniu, Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wykonanie prac. 11 września minął termin przyjmowania ofert. Zgłosił się jeden chętny.

– Oferta jest sprawdzana pod względem formalnym. W przyszłym tygodniu będzie decyzja o rozstrzygnięciu przetargu – mówi Małgorzata Szafran z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Jak wynika ze specyfikacji przetargowej, prace remontowe zabytkowego kościółka mają się zakończyć do 15 grudnia.

500 lat historii kościółka

Spacerując po parku Szczytnickim kościółka można nie zauważyć. Ukryty jest wśród drzew. Warto jednak przyjrzeć mu się z bliska i wejść do środka.

Kościół wpisany jest do rejestru zabytków. Drewniana konstrukcja pochodzi z XVI wieku. Jest dziełem cieśli ze Starego Koźla na Górnym Śląsku. Tam też początkowo się znajdował. Później przeniesiony został do Kędzierzyna. W 1913 r. trafił do Wrocławia. Był pokazany w ramach wielkiej Wystawy Stulecia (prezentującej m.in. historię Śląska) na ekspozycji poświęconej sztuce ogrodowej i cmentarnej. Wtedy teren wokół kościółka zaaranżowano na wzorcowy wiejski cmentarz. Ustawiono przy nim średniowieczny krzyż pokutny (jest tam do dziś), który znajdował się na skraju, dawnej wsi Muchobór Wielki. W 1913 r. rekonstrukcję kościoła nadzorował wrocławski architekt Theo Effenberger, m.in. współautor wystawy WUWA. W latach 1957 - 1966 kościółek należał do parafii Matki Boskiej Pocieszenia z ul. Wittiga i odprawiane były tam msze święte.

Głośno o kościółku zrobiło się pod koniec lat 50. Przez dwa lata był… złodziejską dziuplą. W 1957 r. ukryto w nim skradzione z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, obrazy m.in. Matejki, Kossaka i Gierymskiego.

Świątynia od 1971 r. jest pod społeczną opiekę PTTK Wrocław-Fabryczna. Do dzisiaj, czasami organizowane są w nim śluby. Zazwyczaj można go zwiedzać w niedziele w godz. od 11 do 15. Wstęp jest wolny.

Każdy kto chce jeszcze zobaczyć kościółek od środka przed planowanym remontem, ma taką szansę w najbliższą niedzielę 14 września.

jr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl