wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zmiany w podatkach od 1 lipca 2022 r.
Warto wiedzieć, co zmieni się w przepisach podatkowych od lipca 2022 r. Pixabay
Warto wiedzieć, co zmieni się w przepisach podatkowych od lipca 2022 r.

Od 1 lipca 2022 r. czekają nas zmiany w przepisach podatkowych. Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wpłynie to m. in. na proces naliczania wynagrodzeń dla pracowników, obniżkę podatku w pierwszym progu podatkowym oraz likwidację ulgi dla klasy średniej.

Reklama

Niższa stawka podatku dla pierwszego progu podatkowego

Do najważniejszych zmian, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r. należy obniżenie stawki podatkowej z 17% do 12% dla dochodów mieszczących się w pierwszym progu podatkowym. Obniżona stawka obejmie dochody z całego 2022 r. Z kolei zaliczki na podatek będą liczone na nowych zasadach od lipca 2022 r.

Obniżka ta będzie korzystna dla podatników, którzy rozliczają się na podstawie skali podatkowej. Nie ma tu znaczenia źródło przychodów, zatrudnienie u kilku pracodawców oraz równoczesne pobieranie emerytury. Niższy podatek PIT obejmie także przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Warto zauważyć, że niższa stawka podatku będzie miała zastosowanie dla wynagrodzeń płatnych w lipcu, nawet jeśli są należne za czerwiec.
Joanna Szafran z GOBS Sp. z o.o., zajmującej się obsługą i doradztwem rachunkowym

Zmieni się kwota zmniejszająca podatek

Biorąc pod uwagę, że od stycznia kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. zł, to po obniżce podatku PIT do 12 proc. zmieni się także kwota zmniejszająca podatek. Do końca czerwca wynosiła ona 425 zł, natomiast od lipca zmniejszy się do 300 zł miesięcznie. To pracownik wnioskuje do swojego pracodawcy o zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek, składając formularz PIT-2. 

Nie będzie ulgi dla klasy średniej

Wśród zmian, które wejdą w życie w lipcu jest również likwidacja ulgi dla klasy średniej. Ci, którzy z niej korzystali, czyli osoby zarabiające od 5 701 zł do 11 141 zł miesięcznie, nie będą mieli już jej naliczanej. W założeniu ustawodawcy likwidację tej ulgi ma zrekompensować obniżenie stawki podatku PIT.

Ulga dla klasy średniej miała być rekompensatą dla braku możliwości odliczania składki zdrowotnej. Jednak jej konstrukcja od samego początku była skomplikowana i kontrowersyjna. Dlatego przy nowelizacji przepisów podatkowych zdecydowano o jej likwidacji.

Likwidacja mechanizmu odraczania płatności zaliczek

Od lipca 2022 r. płatnik nie będzie musiał porównywać wysokości zaliczek obliczonych zgodnie z przepisami Polskiego Ładu oraz przepisami obowiązującymi do końca 2021 r.

Obniżka ta będzie korzystna dla podatników, którzy rozliczają się na podstawie skali podatkowej. Nie ma tu znaczenia źródło przychodów, zatrudnienie u kilku pracodawców oraz równoczesne pobieranie emerytury. Niższy podatek PIT obejmie także przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Warto zauważyć, że niższa stawka podatku będzie miała zastosowanie dla wynagrodzeń płatnych w lipcu, nawet jeśli są należne za czerwiec.
Joanna Szafran

Kilka zmian dla rodziców

Nowe przepisy powinny być korzystne dla osób samotnie wychowujących dziecko. Dzięki nowelizacji wróci możliwość podwójnego naliczania kwoty zmniejszającej podatek (2x300 zł) dla osób samotnie wychowujących dziecko. Do skorzystania z tej preferencji, potrzebne jest odpowiednie oświadczenie.

Zgodnie z przepisami, preferencja będzie uwzględniona od kolejnego miesiąca po złożeniu oświadczenia.

Od lipca do katalogu przychodów zwolnionych z podatku z tytułu korzystania przez pracownika z ulg: dla młodych, dla seniora, prorodzinnej i na powrót, zostanie włączony zasiłek macierzyński.

Kwota progu, do którego podatek nie będzie naliczany pozostaje bez zmian i w dalszym ciągu będzie wynosić 85 528 zł. Nie wliczają się tu jednak zasiłki chorobowy i opiekuńczy, a także świadczenie rehabilitacyjne.

Dowiedz się więcej o nowych przepisach podatkowych

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej o zmianach, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r. mogą wziąć udział w dwóch bezpłatnych spotkaniach informacyjnych, które odbędą się 24 czerwca br. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Pierwsze z nich zaplanowano od godz. 9.00 do 10.30, a drugie od godz. 17.00 do 18.30. Spotkania poprowadzą eksperci KAS i ZUS.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl