wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. VIII Wrocławskie Forum Kobiet

Ponad 200 osób wzięło udział w VIII Wrocławskim Forum Kobiet, które odbyło się 23 czerwca w Concordia Design na Wyspie Słodowej. Samoakceptacja, duże życiowe zmiany, feminizm oraz wsparcie ukraińskich kobiet, które trafiły do stolicy Dolnego Śląska po wybuchu wojny, to główne tematy tegorocznego wydarzenia.

Reklama

Wrocławskie Forum Kobiet to cykliczne wydarzenie przeznaczone nie tylko dla pań, ale dla wszystkich, którym bliskie są ich sprawy. Po raz pierwszy odbyło się w 2013 roku i na stałe wpisało się w kalendarz imprez odbywających się w stolicy Dolnego Śląska. Obecna edycja przedsięwzięcia była pierwszą po dwuletniej przerwie spowodowanej przez pandemię.

Za każdym razem Wrocławskie Forum Kobiet porusza ważne, aktualne i trudne tematy. Prelegentami są zawsze ciekawe i inspirujące osoby, które są ekspertami w swoich dziedzinach oraz działają na rzecz praw kobiet. To zwykle przedstawiciele biznesu, medycyny, nauki i sztuki.

To co dla kobiet najważniejsze

Przewodnimi tematami tegorocznej edycji wydarzenia były kwestie związane z feminizmem i funkcjonowaniem kobiet zarówno w życiu prywatnym, jak i politycznym, ekonomicznym i społecznym. Uczestnicy rozmawiali o szansach i perspektywach, które stoją przed nimi oraz o przysługujących im prawach.

W programie VIII Wrocławskiego Forum Kobiet znalazły się takie panele, jak „Tłuczemy szklany sufit”, „Kobieca moc przetrwania. Teraźniejszość i przyszłość kobiet” oraz „Feminizm a szowinizm. Prawdziwe znaczenie mocnych słów”.

Luka płacowa może być mniejsza

Jednym z poruszanych tematów była równość kobiet i mężczyzn w rozwijaniu kariery i w biznesie.

Pomimo tego, że przepisy wprowadzają konieczność stosowania równych szans dla kobiet i mężczyzn w pracy, to badania OECD pokazują, że ponad 50 proc. potencjału kobiet jest niewykorzystanych. Z kolei w badaniach Eurostatu widać, że Polska jest na czwartym miejscu od końca wśród krajów europejskich w zakresie wykorzystywania i aktywizacji zawodowej kobiet. Natomiast luka płacowa, badana w porównaniu do tych samych stanowisk pracy kobiet i mężczyzn, wynosi w Polsce nawet 18 proc. W dodatku im wyższe stanowiska, tym ta luka większa. Potrafi nawet dochodzić do 30 proc. Z pewnością warto z nią walczyć.
Monika Chudobska, Wiceprezes Zarządu Impel S.A.

Według Moniki Chudobskiej często to postawa kobiet sprzyja luce płacowej, gdyż mimo iż często są lepiej wykształcone od mężczyzn, to nie wierzą w swoje możliwości, rzadziej podejmują się wyższych stanowisk pracy, boją się też stanowisk technicznych i typowo inżynierskich, czyli tych, które są lepiej płatne.

Kobiety pomagają kobietom w najtrudniejszych sytuacjach

Do najbardziej aktualnych tematów poruszanych podczas tegorocznego Wrocławskiego Forum Kobiet należało wsparcie uchodźczyń z Ukrainy, które były zmuszone opuścić swój kraj z powodu wojny. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o pomocy materialnej dla tych osób, jak i możliwościach rozwoju ich kariery zawodowej w Polsce.

Po zaspokojeniu tych najpilniejszych potrzeb, przychodzi czas na podjęcie pracy, niezależnie od tego na jak długo. Uchodźcom potrzebne jest bowiem poczucie godności. Największą motywacją dla ukraińskich kobiet, jest to, aby ich ojcowie, synowie i mężowie, którzy zostali na Ukrainie, nie musieli się o nie martwić. Dlatego, aby im pomóc, wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy we Wrocławiu udało nam się zebrać łącznie około 16 tys. ofert pracy, dzięki czemu aż 11,5 tys. Ukraińców i Ukrainek otrzymało już legalną pracę. Właśnie fakt, że jest ona legalna, ma tu ogromnie znaczenie.
Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Specjalne przemówienie do uczestników przesłał także Jurij Tokar, konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu, który dziękował Polakom za pomoc dla jego rodaków.

Każdy może zmienić swoje życie i podążać za marzeniami

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o tym, jak dokonać przewrotu w swoim życiu i przekuć swoje pasje w pracę zawodową. Bardzo entuzjastycznie została przyjęta opowieść Julii Janowskiej, która z żeglarstwa uczyniła swój sposób na życie i jest aktualnie kapitanem jachtowym z doświadczeniem morskim i oceanicznym. Jest również producentką wystaw audiowizualnych i sprawuje opiekę nad programem kulturalnym Concordia Design. Z kolei Ada Kopczyńska-Wójtowicz opowiedziała o tym, jak po urlopie macierzyńskim z HR-owca przekształciła się w projektantkę wnętrz, o czym zawsze marzyła.

Inspirujące przedstawicielki biznesu, nauki, medycyny i sztuki

W tym roku Wrocławskie Forum Kobiet poprowadziły Joanna Orleańska – aktorka i producentka,  Ewa Nowak - Iskra – dyrektorka regionalna w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Barbara Mróz – Gorgoń – profesora nadzwyczajna na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i prezeska Global Biometrics Council. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Magdalena Okulowska - prezes ARAW,, Anna Apel - prezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową", Monika Chudobska - wiceprezes Impel SA, Natalia Rudolf-Niewójt - prezeska Vademecum Sp. z o.o., członkini Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Wrocławia, prof. Ewa Stańczyk - Hugiet - prorektor ds. Badań i Kadry Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prof. Lidia Hirnle - kierownik i ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Ada Kopczyńska-Wójtowicz – projektantka wnętrz, założycielka Moie Studio, Julia Boguslavska - koordynatorka projektu "Ukrainka w Polsce oraz Krzysztof Balawejder – prezes MPK Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl