Tomasz Gondek, prezes SensDx informuje, że cztery tygodnie po rozpoczęciu współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej osiągnęli pierwszy krok. – To wybór białka – na drodze do opracowania szybkiego, specyficznego i czułego testu do wykrywania SARS-CoV-2. Teraz musimy znaleźć cząsteczki, które będą reagować wyłącznie z wyselekcjonowanymi białkami. Reakcja przypomina wiązanie przeciwciało-antygen i dążymy do tego, aby była tak samo selektywna – dodaje.
Nowy test będzie oparty na platformie SensDx i będzie przeznaczony do użytku poza laboratorium. Pozwoli to na szybkie badania w miejscach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej diagnostyki, np. na lotnisku lub dworcach kolejowych. Pozwoliłoby to na identyfikację zakażonych pacjentów zanim infekcja rozprzestrzeni się na inne osoby.
–Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, gotowy do walidacji test pojawi się na przełomie kwietnia i maja – dodaje Tomasz Gondek.
SensDX to laureat rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl „30 Kreatywnych Wrocławia 2019”.
Zespół SensDx, fot. Janusz Krzeszowski
Testy do szybkiej diagnostyki
W 2019 r. SensDx opracował testy do szybkiej diagnostyki patogenów chorobotwórczych FluSensDx do identyfikacji wirusa grypy. W planach w najbliższym czasie zespół rozpocznie komercjalizację kolejnych produktów, np. Multi SensDx, dzięki któremu możliwa będzie identyfikacja wielu patogenów (zarówno bakterii i wirusów) jednocześnie w czasie krótszym niż 5 min. Dodatkowo, SensDx pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi wykryć markery onkologiczne, fragmenty DNA i RNA pod kątem określonych genów lub mutacji, czy wczesne oznaki powiększania się tętniaka aorty brzusznej.
– Nasze urządzenie pozwala szybko, tanio i precyzyjnie określić, jakiego pochodzenia jest infekcja u danego pacjenta, a tym samym podawać antybiotyki tylko chorym, którym może pomóc taka forma lekoterapii – podkreśla Tomasz Gondek i dodaje, że w tym sezonie infekcyjnym firma wprowadziła do 200 klinik ok. 250 urządzeń, dzięki którym przeprowadzono 10 tys. testów grypy.
SensDx (poprzednio Eton Group) to startup gdańsko-wrocławsko-warszawski. Zajmuje się produkcją urządzeń diagnostycznych. Prezesem spółki jest Tomasz Gondek, były wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskiego Centrum Badań EIT Plus i były dyrektor rozwoju biznesu w spółce Saule Technologies. SensDx w 2018 r. zyskał renomowanego inwestora - Grupę NEUCA, jednego z gigantów rynku farmaceutycznego.
Czytaj także: SensDx zyskał inwestora i wsparcie światowej sławy eksperta