Pomoc uchodźcom oraz realne wsparcie w konkretnych projektach edukacyjnych i biznesowych to cel współpracy trójstronnej trzech miast – Bredy, Lwowa i Wrocławia. Włodarze tych miast rozmawiali o tym podczas trójstronnego spotkania na Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
20 lat przyjaźni nas zobowiązuje
W związku z tym, że stolica Dolnego Śląska od ponad 20 lat współpracuje ze Lwowem, Wrocław wspiera utworzenie tam Krajowego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN. Zachęca do tego również uczestników Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Teraz Wrocław buduje formalne połączenie między Lwowem a Bredą, które umożliwi szeroką współpracę, nie tylko przy projektach związanych z pomocą poszkodowanym podczas wojny w Ukrainie, ale również gospodarczą i edukacyjną.
W trójstronnym spotkaniu, które odbyło się w Karpaczu, zainicjowanym przez prezydenta Wrocławia, wzięli udział Andrij Sadovyj – mer Lwowa oraz Boaz Adank – wiceburmistrz Bredy (holenderskiego miasta partnerskiego Wrocławia).
Poszkodowanym na wojnie potrzebna realna pomoc
Szacuje się, że około 100 tys. Ukraińców potrzebuje już teraz zaopatrzenia w protezy, a kolejny milion rehabilitacji.
Zapowiada się wielowymiarowa współpraca
Spotkanie w czasie Forum Ekonomicznego było kontynuacją prac nad memorandum trójstronnym Wrocław-Lwów-Breda. To dokument, który precyzuje zakres pomocy dla Lwowa, zarówno jeśli chodzi o bieżące potrzeby (wsparcie uchodźców), jak i wspólne opracowanie wniosku do Unii Europejskiej w zakresie wsparcia obszarów miejskich, czy działania długofalowe (np. wsparcie Ukrainy w procesie wejścia do Wspólnoty i wspólne działanie na rzecz Budowy Krajowego Centrum Rehabilitacji UNBROKEN we Lwowie).
Aby usprawnić zbiórkę niezbędnych funduszy, władze Lwowa zdecydowały o powołaniu międzynarodowej fundacji, której siedzibą będzie prawdopodobnie Polska. Działające w poszczególnych państwach oddziały będą mogły zajmować się pozyskiwaniem funduszy niezbędnych do realizacji projektu UNBROKEN. Szacowany koszt budowy centrum rehabilitacji to 77 mln euro.