wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław i Breda pomogą wybudować we Lwowie duże centrum rehabilitacyjne

Wrocław i Breda pomogą wybudować we Lwowie duże centrum rehabilitacyjne

Katarzyna Wiązowska,

Wrocław, Breda i Lwów zamierzają rozszerzyć dotychczasową współpracę. Urząd Miejski Wrocławia
Wrocław, Breda i Lwów zamierzają rozszerzyć dotychczasową współpracę.

Budowa we Lwowie Krajowego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN, ale także przyszłe partnerstwo między holenderską Bredą a Lwowem – to efekt trójstronnego spotkania, do którego doszło podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Inicjatorem wydarzenia był prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Reklama

Pomoc uchodźcom oraz realne wsparcie w konkretnych projektach edukacyjnych i biznesowych to cel współpracy trójstronnej trzech miast – Bredy, Lwowa i Wrocławia. Włodarze tych miast rozmawiali o tym podczas trójstronnego spotkania na Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

20 lat przyjaźni nas zobowiązuje

W związku z tym, że stolica Dolnego Śląska od ponad 20 lat współpracuje ze Lwowem, Wrocław wspiera utworzenie tam Krajowego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN. Zachęca do tego również uczestników Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Teraz Wrocław buduje formalne połączenie między Lwowem a Bredą, które umożliwi szeroką współpracę, nie tylko przy projektach związanych z pomocą poszkodowanym podczas wojny w Ukrainie, ale również gospodarczą i edukacyjną.

W trójstronnym spotkaniu, które odbyło się w Karpaczu, zainicjowanym przez prezydenta Wrocławia, wzięli udział Andrij Sadovyj – mer Lwowa oraz Boaz Adank – wiceburmistrz Bredy (holenderskiego miasta partnerskiego Wrocławia).

Pamiętamy o Ukrainie, pamiętamy o ofiarach tej wojny. Andrij Sadowy rozpoczął we Lwowie niezwykle ważny projekt, który pomoże setkom tysięcy ludzi. Byłem w tym szpitalu dwa miesiące temu. Widziałem jak potrzebne jest tam profesjonalne wsparcie. Działając razem, możemy skutecznie pozyskiwać fundusze na realną pomoc
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Poszkodowanym na wojnie potrzebna realna pomoc

Szacuje się, że około 100 tys. Ukraińców potrzebuje już teraz zaopatrzenia w protezy, a kolejny milion rehabilitacji.

Lwów jest miastem, do którego od początku agresji Rosji na Ukrainę trafiają ofiary działań wojennych. Są to przede wszystkim cywile: osoby starsze, kobiety i dzieci z zaatakowanych przez rosyjskie wojsko miast, miasteczek i wsi. Moim najpoważniejszym zadaniem jest pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym i ochrona mieszkańców
Andrij Sadowy, mer Lwowa

Zapowiada się wielowymiarowa współpraca

Spotkanie w czasie Forum Ekonomicznego było kontynuacją prac nad memorandum trójstronnym Wrocław-Lwów-Breda. To dokument, który precyzuje zakres pomocy dla Lwowa, zarówno jeśli chodzi o bieżące potrzeby (wsparcie uchodźców), jak i wspólne opracowanie wniosku do Unii Europejskiej w zakresie wsparcia obszarów miejskich, czy działania długofalowe (np. wsparcie Ukrainy w procesie wejścia do Wspólnoty i wspólne działanie na rzecz Budowy Krajowego Centrum Rehabilitacji UNBROKEN we Lwowie).

Będziemy wspierać ten projekt. Zrobimy wszystko, aby plan budowy szpitala rehabilitacyjnego został zaprezentowany w każdym holenderskim mieście. 
Boaz Adank, wiceburmistrz Bredy

Aby usprawnić zbiórkę niezbędnych funduszy, władze Lwowa zdecydowały o powołaniu międzynarodowej fundacji, której siedzibą będzie prawdopodobnie Polska. Działające w poszczególnych państwach oddziały będą mogły zajmować się pozyskiwaniem funduszy niezbędnych do realizacji projektu UNBROKEN. Szacowany koszt budowy centrum rehabilitacji to 77 mln euro. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl