wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ranni żołnierze z Ukrainy we Wrocławiu. Są w ciężkim stanie, czeka ich leczenie i długa rehabilitacja

W piątek w nocy do Wrocławia dotarła specjalny pociąg z grupą 14 rannych żołnierzy z Ukrainy. Są w ciężkim stanie, czeka ich leczenie i długa rehabilitacja.

Reklama

Żołnierze są w ciężkim stanie, mają urazy kończyn, wewnętrzne obrażenia, urazy oczu – najczęstsze zdarzenia podczas wojny. Większość z nich jest transportowana na noszach – mówił Bogusław Szpytma, Wicewojewoda Dolnośląski.

Urazy poszkodowanych są typowe dla skutków wybuchów i ostrzałów – wymagają dalszych interwencji medycznych, w tym np. rekonstrukcji, zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych czy okulistycznych. 

Na dworcu na poszkodowanych czekały karetki pogotowia, które przewiozą żołnierzy do trzech wrocławskich szpitali. Jeżeli warunki pozwolą na leczenia i rehabilitację, żołnierze zostaną we Wrocławiu; gdyby wymagali innych zabiegów, będą przewożeni do innych ośrodków.

Wraz z nimi przyjechały rodziny, matki i czy żony, które będą miały kontakt z bliskimi.  To ważne z punktu psychologicznego mówił Jurij Tokar, konsul Ukrainy we Wrocławiu. – To był straszny widok, to młodzi chłopcy, zamiast żyć, musza walczyć. To kolejny rodzaj pomocy, po humanitarnej, dostawach sprzętu i pomocy uchodźcom.

Rodzinami opiekuje się miasto, są zakwaterowani w punktach noclegowych, mają pomoc wolontariuszy i psychologów.

W zabezpieczeniu akcji uczestniczyła policja, straż pożarna, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Straż Ochrony Kolei.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl