wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 6°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Centrum Południe - pierwszy etap źródło: inwestor
Centrum Południe - pierwszy etap

Wrocław – po Warszawie i Krakowie, jest trzecim największym rynkiem biurowym w kraju. Na koniec pierwszej połowy br. miasto zbliżyło się do 1,1 mln mkw. powierzchni biurowych. Atrakcyjność rynku przyciąga wielu pracowników z innych miejscowości, w wyniku czego aż 75% zatrudnionych w sektorze usług jest spoza miasta – tak wynika z najnowszych analiz JLL, firmy doradczej zajmującej się nieruchomościami.

Reklama

Katarzyna Krokosińska, dyr. Biura JLL we Wrocławiu podkreśla, że wysoka jakość życia, którą ma do zaoferowania Wrocław, przekłada się na wysoki odsetek potencjalnych pracowników, którzy byliby gotowi, aby się tutaj relokować.

– Jest to jeden z powodów, dla którego tak chętnie inwestują tu firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Według danych ABSL ((Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych), branża zatrudnia tutaj już blisko 48 tys. osób, a jak powszechnie wiadomo – to właśnie firmy BPO/SSC (sektor usług wspólnych – outsourcingu – przyp. red.) są głównym najemcą nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce. Wrocław nie jest wyjątkiem. Według naszych szacunków już 49 proc. istniejących zasobów jest zajętych przez pracodawców z sektora usług – mówi Katarzyna Krokosińska, dyr. biura JLL we Wrocławiu.

W pół roku wynajęto 45 tys. mkw.

Według JLL, wrocławski rynek biurowy również nie zwalnia tempa – w budowie pozostaje kolejne 170 tys. mkw.

– Co pokazuje, że deweloperzy chętnie inwestują na lokalnym rynku wierząc w jego dalszy potencjał. Wysokie wyniki zauważyć można również po stronie popytowej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku we Wrocławiu wynajęto ponad 45 tys. mkw. powierzchni – dodaje Katarzyna Krokosińska.

Na koniec I półrocza wskaźnik powierzchni niewynajętej we Wrocławiu kształtował się na poziomie 9,34 proc. Najwyższe czynsze transakcyjne za metr kwadratowy miesięcznie wyniosły w stolicy Dolnego Śląska ok. 13,5-14,8 euro.

Wrocław przyciąga biznes – najlepsze miasto do relokacji

JLL wskazuje, że trakcyjność rynku przyciąga wielu pracowników z innych miejscowości, w wyniku czego aż 75% zatrudnionych w sektorze usług jest spoza miasta.

– Atrakcyjność Wrocławia jako miejsca lokowania biznesu, a także miejsca do życia, przekłada się wprost na bazę podatkową. W latach 2000-2017 wydatki miasta per capita wzrosły z 590 do 1500 Euro, a roczny, miejski budżet przekracza obecnie 1 mld Euro. To z kolei umożliwia władzom samorządowym realizację inwestycji, które sukcesywnie podnoszą jakość życia, dzięki czemu Wrocław uznawany jest za najlepsze miasto w Polsce do relokacji – podkreśla Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

W rankingu European Cities and Regions of the Future 2018/19 Wrocław zajął 2. miejsce w kategorii miast średnich za przyjazność dla biznesu i 7. miejsce wśród wszystkich miast Europy Wschodniej. W dwóch innych kategoriach stolica Dolnego Śląska znalazła się w ścisłej czołówce.

Hossa na wrocławskim rynku biurowym

W 2019 r. we Wrocławiu niemal co miesiąc otwierany jest biurowiec. We wrześniu u zbiegu ulicy Traugutta i Pułaskiego powstał City One, to pierwszy z dwóch budynków kompleksu City Forum.

Czytaj więcej: 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl