wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. W „Barbarze” rozmawiali o jak najlepszym planowaniu miejskich przestrzeni

Kluczowe kwestie dotyczące transformacji przestrzeni miejskich w miejsca tętniące życiem i pełne mieszkańców, a także atrakcyjne społecznie i gospodarczo były tematem rozmów urzędników władz lokalnych, właścicieli firm, urbanistów, a także członków różnych społeczności z kilku krajów, którzy spotkali się w „Barbarze”, również online.

Reklama

Tematem IV warsztatów w ramach programu „Cities in Placemaking”, które rozpoczęły się we Wrocławiu 27 listopada i potrwają trzy dni, jest skuteczna i efektywna współpraca wielu podmiotów w celu takiego planowania i projektowania miast, które koncentruje się na ludziach korzystających z przestrzeni, a nie tylko na jej zastanych uwarunkowaniach.

Podstawowym założeniem jest to, że dane miejsce musi być testowane z udziałem wszystkich zaangażowanych stron, w tym członków społeczności, urzędników, władz lokalnych, właścicieli firm i urbanistów. Dzięki temu procesowi możliwe jest uwzględnienie potrzeb i pragnień różnych społeczności, a w efekcie dostosowanie przestrzeni publicznej do ich potrzeb.

To będą trzy dni bardzo intensywnej pracy. Spotkaliśmy się tutaj, aby zarysować mapę, która pozwoli planować pracę na różnych poziomach zarządzania miastem. Chcemy integrować miejsca z prowadzoną tam polityką. Z pewnością warto na to spojrzeć z kilku perspektyw.
Ramon Marrades, dyrektor Placemaking Europe

Miasto jest dla wszystkich

Celem programu jest tworzenie takich przestrzeni publicznych, które będą nie tylko funkcjonalne, ale także sprzyjają poczuciu wspólnoty i więzi społecznej. Tworząc miejsca, w których ludzie chcą spędzać czas, placemaking może przyczynić się do poprawy jakości życia w okolicy lub mieście oraz stworzyć silniejsze poczucie przynależności i połączenia między jego mieszkańcami. Dlatego z założenia powinny one być nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i ważne dla ludzi, którzy tam mieszkają, pracują i spędzają swój wolny czas.

Placemaking Europe to europejska sieć łącząca praktyków, naukowców, liderów społeczności, graczy rynkowych i decydentów z całej dziedziny placemakingu. To fundacja non-profit, która dzieli się wiedzą, bierze udział w projektowaniu i testowaniu narzędzi do tworzenia funkcjonalnych miejsc, a także tworzy grunt do wymiany pomysłów. Aktywnie opowiada się również za lepszą polityką dotyczącą przestrzeni publicznej.

By przestrzeń była estetyczna i przyjazna mieszkańcom

Program „Cities In Placemaking Europe” potrwa w sumie dwa lata. Pierwsze spotkanie, inaugurujące cykl spotkań, odbyło się w marcu 2023 roku w Amsterdamie. Przedsięwzięcie dedykowane jest administracjom miast w celu przybliżenia wiedzy i metodologii tworzenia przestrzeni publicznych oraz wzajemnego uczenia się miast i korzystania z doświadczeń. Idea placemakingu to proces planowania, który łączy w sobie wiedzę ekspertów oraz aktywny udział lokalnej społeczności. W wyniku tej współpracy można stworzyć przestrzenie nie tylko estetyczne, ale również odpowiadające na potrzeby mieszkańców.

W programie uczestniczą: Bergen, Bradford, Budapeszt, Cork, Famalicao, Haga, Helsingborg, Helsinki, Reggio Emilia, Rotterdam, Trencin, Winnica oraz Wrocław.

Podczas kolejnych spotkań, organizowanych co kwartał w kolejnych miastach partnerskich, dyskutowane są kluczowe kwestie dotyczące transformacji przestrzeni miejskich w miejsca tętniące życiem i pełne mieszkańców, atrakcyjne społecznie i gospodarczo.

Wrocław w programie Cities in Placemaking

Wrocław przystąpił do programu „Cities in Placemaking” dzięki wsparciu Sieci Miast Międzykulturowych (ICC), której jest członkiem. Tworzenie w przestrzeni Wrocławia miejsc dla mieszkańców i z ich udziałem, sprzyjających nawiązywaniu relacji, a tym samym budowaniu wspólnoty, to również element  sprzyjający odporności miasta. Istotne jest włączanie w ten proces również nowych mieszkańców - innych narodowości i różnych kultur. Placemaking ma służyć tworzeniu miejsc wspólnie, przy uwzględnieniu tożsamości kulturowej, społecznej ich użytkowników, uwzględniając także zmianę ich potrzeb w czasie.

Idea ta nie jest nowa również w stolicy Dolnego Śląska. Według Jakuba Mazura, wiceprezydenta Wrocławia, to wspaniale, że we Wrocławiu ma miejsce inicjatywa zorientowana na przyszłość, która działa na rzecz tego, nie tylko dla miast, ale i lokalnych społeczności.

Międzynarodowe spojrzenie i strategiczne podejście czynią nas szczęśliwymi, ponieważ tworzymy szczęśliwe miejsca oraz przestrzeń zorientowaną na przyszłość. Rozmawiamy o tym, jak organizować nasza pracę, tworzyć strategie oraz budować nastawienie ludzi, aby poprawić jakość życia oraz uczynić Wrocław miastem międzynarodowym i otwartym.
Jakub Mazur

Według wiceprezydenta, dzięki współpracy można dostrzec, co się dzieje w poszczególnych miastach, a to pozwala nam poprawić procesy, które tu się dzieją.

Dzięki temu, że jesteśmy miastem międzynarodowym z ponad 130 narodowościami, zależy nam na tym, aby połączyć u nas te wszystkie zwyczaje, aby stworzyć miasto różnorodności. Dzięki tym spotkaniom możemy czerpać z doświadczenia innych miast.
Jakub Mazur

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl