wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zostały trzy tygodnie na rozliczenie podatku PIT. Sprawdź z jakich ulg warto skorzystać
Zostało już niewiele czasu na rozliczenie PIT. Pixabay
Zostało już niewiele czasu na rozliczenie PIT.

To już ostatnie tygodnie na złożenie rocznego zeznania poda ten obecnie nie powinien dla nikogo stanowić większego problemu. PIT można rozliczyć w wygodny sposób korzystając choćby z usługi Twój e-PIT, gdzie znajdują się wstępnie rozliczone zeznania PIT. Warto jednak wiedzieć, z jakich ulg podatkowych skorzystać, aby rozliczenie podatku było dla nas jak najkorzystniejsze.

Reklama

Wszyscy, którzy uzyskiwali przychody w 2022 roku muszą złożyć deklarację PIT. Choć zwykle należy to zrobić do 30 kwietnia, to w tym roku, ze względu na to, że dzień ten wypada w weekend, ostatnim dniem na rozliczenie podatku jest 2 maja 2023 r. Warto przy tym skorzystać z ulg podatkowych, dzięki którym odprowadzany przez nas podatek może być mniejszy. Podpowiadamy, które z nich są najpopularniejsze.

Najważniejsze ulgi podatkowe

Ulga na internet - można z niej skorzystać wyłącznie przez dwa lata podatkowe, następujące bezpośrednio po sobie. Odliczenia nie mogą przekroczyć w roku podatkowym kwoty 760 zł. Prawo do ulgi ma nie tylko korzystający z sieci w miejscu zamieszania, ale również podatnik posiadający internet w telefonie komórkowym.

Ulga prorodzinna - skorzystają z niej rodzice oraz opiekunowie prawni dziecka, a także rodziny zastępcze. Z odliczenia nie mogą korzystać rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej. Ulga dotyczy dzieci:

  • małoletnich
  • otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną - bez względu na ich wiek
  • do ukończenia 25. roku życia, które uczą się lub studiują - jeżeli w poprzednim roku nie uzyskały dochodów wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej , czyli 16 061,28 zł)

Ulga j wynosi na pierwszą dwójkę dzieci po 1112,04 zł, na trzecie dziecko 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne po 2700 zł.  Ulga nie jest w tym wypadku uzależniona od dochodów rodziców.

Ulga dla krwiodawców - zakłada odliczenie od dochodu ekwiwalentu za krew, który przysługiwałby dawcy, z tytułu przekazania określonej ilości krwi. Jej wysokość nie może przekroczyć 6 proc. dochodu.

Ulga rehabilitacyjna - polega na odliczaniu od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i te, na których utrzymaniu pozostawały osoby niepełnosprawne w 2022 roku.

Można tu odliczyć wydatki ograniczone kwotowo, których poniesienia nie trzeba udowadniać. Zalicza się do nich m.in. opłacenie przewodników osób niewidomych oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł, utrzymanie psa asystującego, w kwocie do 2.280 zł oraz wydatki na samochód będący własnością osoby z niepełnosprawnością lub takiej, która ma ją na utrzymaniu – również do kwoty 2.280 zł. W ramach tej ulgi można też odliczyć wydatki na leki, których konieczność stosowania została potwierdzona przez lekarza specjalistę, a także wydatki na zakup wyrobów medycznych, takich jak pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne.

Ulga termomodernizacyjna - mogą skorzystać podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wydatki podlegające odliczeniu muszą być poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Maksymalna kwota odliczenia to: 53 tys. zł rocznie.

Ulga na powrót 2022 – przeznaczona dla osób powracających z zagranicy. Jej celem jest zachęcenie Polaków mieszkających i pracujących poza granicami Polski do powrotu. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które przez ostatnie trzy lata nie posiadały miejsca zamieszkania w Polsce. Ulga polega na możliwości niewykazywania przychodów nią objętych przez 4 lata po powrocie do kraju.  Osoby, które zakwalifikują się do korzystania z ulgi mogą liczyć na zerowy PIT przez 4 lata po powrocie do kraju. Oznacza to zwolnienie z podatku w przypadku przychodów, których wysokość nie przekracza kwoty 85 528 zł w danym roku podatkowym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl