wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Ulga na zabytki. Kto może odliczyć od podatku wydatki na ich remont lub zakup i jak to zrobić?

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.” W kwestii tego drugiego pewne jest to, że od podstawy opodatkowania można odliczyć wydatki na zabytki, w tym wpłaty na fundusz remontowy. Które jeszcze? Jak i kto może to zrobić?

Reklama

Podatnicy rozliczają się z fiskusem do 2 maja. Od postawy opodatkowania można odliczać określone wydatki, czyli skorzystać z ulgi. Rodzajów ulg jest 18. Osobne grupy stanowią darowizny i składki na ubezpieczenie. Warto przejrzeć wszystkie przed rozliczeniem podatku. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji powinna być ta strona rządowa o podatkach.

Jedną z kilkudziesięciu jest ulga na zabytki, którą zajmiemy się teraz. Pierwsze pytanie: kto może z niej skorzystać?

Ta ulga jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli zabytków nieruchomych np. zabytkowej willi, kamienicy lub pałacu, pod warunkiem, że są podatnikami PIT i opłacają podatek według skali podatkowej, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Co można odpisać od podatku?

Ulga na zabytki to możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania:

 1. połowy pieniędzy wydanych na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków);
 2. całości kwoty wydanej na zakup zabytku wpisanego do rejestru zabytków, ale tu są trzy warunki:
 • oprócz zakupu jest wydatek o charakterze remontowo-konserwatorskim;
 • nie więcej niż kwota odpowiadająca wynikowi mnożenia 500 zł razy liczba metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku,
 • limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć 500 000 zł. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na fundusz remontowy, bo ewentualna korzyść dotyczy dużej grupy wrocławian. Jeżeli kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków, to wpłaty na taki fundusz można odliczyć od postawy opodatkowania. Lista budynków będących w gminnym spisie zabytków jest w Biuletynie Informacji Publicznej, tutaj.

Jakie warunki trzeba spełnić?

W przypadku wydatków na wpłaty na fundusz remontowy podatnik musi:

 • być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku (wpłaty),
 • posiadać dowód wpłaty lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową bądź spółdzielnię mieszkaniową o wysokości dokonanych w roku podatkowym wpłat.

W przypadku wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie:

 • być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku,
 • posiadać sporządzone na piśmie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac – w przypadku zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków,
 • posiadać sporządzone na piśmie zalecenia konserwatorskie – w przypadku zabytku nieruchomego znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków,
 • posiadać fakturę wystawioną przez podatnika podatku VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Jakie są zasady i który PIT złożyć?

Wpłaty na fundusz remontowy, wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane odlicza się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym wydatki zostały poniesione.  

Wydatki na zakup odlicza się w zaznaniu podatkowym za rok, w którym po raz pierwszy zostały wydane pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy tym zabytku.

Uwaga! Jeżeli w danym roku podatnik wykaże stratę albo jego przychód jest niższy od kwoty przysługującej do odliczenia, to z ulgi na zabytki skorzysta w zeznaniach za kolejnych 6 lat podatkowych, licząc od roku, w którym podatnik skorzystał z ulgi lub miał prawo to zrobić.

Ulgę na zabytki można uwzględnić w zeznaniach:

 • PIT-37,
 • PIT-36,
 • PIT-36L,
 • PIT-28,

Do zeznania głównego trzeba dołączyć dokument PIT/O, czyli informację o odliczeniach.

Przykład z poradnika o uldze na zabytki

Pan Andrzej jest właścicielem lokalu mieszkalnego w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków. W 2022 roku wpłacił na fundusz remontowy na konto wspólnoty mieszkaniowej 1000 zł i ma potwierdzenie przelewu.

Andrzej składa PIT-37 za rok 2022, w którym wykazuje dochód do opodatkowania w wysokości 45 000 zł. Obliczając podatek, ma prawo pomniejszyć podstawę o 500 zł, zatem ostatecznie obliczy podatek od kwoty 44 500 zł. Tym sposobem zaoszczędzi 85 złotych, bo:

 • bez ulgi zapłaciłby podatek w wysokości 2 550 zł,
 • z ulgą zapłaci podatek w wysokości 2 465 zł.

Więcej przykładów jest opisanych w poradniku, który znajduje się na stronie rządowej poświęconej uldze na zabytki.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl