Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, aż 60% beneficjentów tarcz antykryzysowych to mikrofirmy, którym przyszło działać w bardzo niepewnej rzeczywistości gospodarczej. Wiele z nich boryka się z koniecznością przemodelowania biznesu, zmieniającymi się przepisami prawnymi lub kontrolami.
Fundacja Edukacji Prawnej, wychodząc naprzeciw potrzebom osób prowadzących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, uruchomiła projekt Tarcza Edukacyjna. Podczas bezpłatnych szkoleń i warsztatów eksperci z fundacji wspólnie z kancelarią Filipiak Babicz wytłumaczą, jakie prawa i możliwości działania mają przedsiębiorcy w obliczu przeprowadzenia zmian w firmie.
Pierwsze spotkanie we Wrocławiu zaplanowano na 25 listopada.
Duża dawka praktycznej wiedzy
Program spotkań zapewnia praktyczną wiedzę m.in. jak rozliczyć tarczę antykryzysową, jak przejść kontrolę, nie popełnić błędów w rozliczeniach i dokumentacji i co zrobić, jeżeli pojawi się wezwanie do zwrotu środków. Eksperci podzielą się także wiedzą na temat ochrony przedsiębiorców przed innymi negatywnymi konsekwencjami z tytułu odpowiedzialności członków organów spółek i wspólników, planowanej reorganizacji lub restrukturyzacji oraz wdrażania nowych regulacji prawnych.
Kontroli nie trzeba się bać
Jak twierdzą specjaliści z Fundacji Edukacji Prawnej, w związku z przyznaniem przedsiębiorcom środków z tarczy antykryzysowej, pojawia się coraz więcej obaw związanych z kontrolami, czy nawet wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Na szkoleniach w ramach Tarczy Edukacyjnej zostaną pokazane różne możliwe scenariusze.
Podczas planowanych spotkań eksperci wytłumaczą uczestnikom, że pomyłka w złożonym oświadczeniu nie równa się próbie wyłudzenia dofinansowania, a może być to związane z tym, że przepisy nie są precyzyjne i pozwalają na wiele interpretacji.
Szkolenia we Wrocławiu
Szkolenie podzielone jest na dwa moduły. W ramach spotkania 25 listopada br. zostaną poruszone takie zagadnienia jak: zachowanie płynności finansowej - skuteczne instrumenty ochronne i naprawcze, a także reorganizacja biznesu – przyjęcie optymalnych ram prawnych i podatkowych dla dalszej działalności.
Natomiast podczas drugiego spotkania, które zaplanowano na 13 stycznia 2022 r., omówione zostaną takie kwestie jak zasady rozliczeń tarcz finansowych i innych instrumentów pomocowych związanych z COVID-19, odpowiedzialność członków organów spółek i wspólników oraz zgłaszanie nieprawidłowości i naruszeń prawa wewnątrz organizacji – nowe obowiązki dla przedsiębiorców i instytucji.
Zajęcia poprowadzą eksperci – prawnicy, którzy na co dzień pomagają przedsiębiorcom.
Szkolenia odbędą się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ul. Generała Romualda Traugutta 19/21.
Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wypełnić krótki formularz. Liczba miejsc jest ograniczona.